O‘zbekiston Prezidenti Turkiya delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi
16-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentdagi xalqaro konferensiya doirasida Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mavlud Chavusho‘g‘lini qabul qildi.
Uchrashuvda ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Turkiya bilan munosabatlarning samarali va jadal ruhini mamnuniyat bilan qayd etdi. Ikki mamlakat yetakchilarining muntazam muloqoti do‘stlik va strategik sheriklik rishtalarini mustahkamlash, ikki tomonlama hamkorlikni aniq mazmun bilan boyitishga xizmat qilmoqda.
Mavlud Chavusho‘g‘li O‘zbekiston Prezidentiga Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining ikkinchi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqa kun tartibi, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Ushbu mamlakatda mustahkam tinchlikka erishish va uning iqtisodiyotini tiklash borasida yaqindan hamkorlik qilish muhim ekani ta’kidlandi.

16 июля в рамках программы Ташкентской международной конференции Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра иностранных дел Турецкой Республики Мевлюта Чавушоглу.
На встрече были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-турецких многоплановых отношений.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил продуктивный и интенсивный характер отношений с Турцией. Регулярный диалог лидеров двух стран способствует укреплению уз дружбы и стратегического партнерства, наполнению двустороннего сотрудничества конкретным содержанием.
Мевлют Чавушоглу передал Президенту Узбекистана теплые приветствия и пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
На встрече было уделено особое внимание вопросам подготовки и проведения второго заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Состоялся предметный обмен мнениями по региональной повестке, в том числе по ситуации в Афганистане.
Отмечена важность тесного взаимодействия по вопросам достижения прочного мира и восстановления экономики в этой стране.