O‘zbekiston va Pokiston munosabatlari strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi
Muzokaralar yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Imron Xon O‘zbekiston Respublikasi bilan Pokiston Islom Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklik aloqalarini o‘rnatish to‘g‘risidagi Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Tashrif doirasida imzolangan 8 ta hujjat almashildi. Tranzit va savdo to‘g‘risidagi hamda Ishbilarmon doiralar vakillari va sayyohlik guruhlari uchun viza tartiblarini soddalashtirish to‘g‘risida hukumatlararo bitimlar ular orasida alohida ahamiyatga ega.
Shuningdek, Mudofaa vazirliklari o‘rtasida harbiy ta’lim sohasida hamkorlik to‘g‘risida protokol, 2021-2026-yillarga mo‘ljallangan Madaniy almashuv dasturi, turizm masalalari bo‘yicha anglashuv memorandumi, davlat chegarasidan olib o‘tilayotgan tovarlar va transport vositalari haqida oldindan axborot almashish to‘g‘risida bayonnoma, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bilan Pokiston diplomatik xizmat akademiyasi o‘rtasida anglashuv memorandumi, O‘zbekiston – Pokiston ishbilarmonlar kengashini tuzish to‘g‘risida bitim imzolandi.
Tashrif doirasida Hukumatlararo komissiya majlisi hamda O‘zbekiston – Pokiston biznes forumida 500 million dollarlikdan ziyod shartnomalar imzolangani ma’lum qilindi.

Отношения Узбекистана и Пакистана поднялись на уровень стратегического партнерства
По итогам переговоров Президент Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Имран Хан подписали Совместную декларацию об установлении стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Пакистан.
Состоялся обмен 8 документами, подписанными в рамках визита. В их числе особое значение имеют межправительственные соглашения о транзите и торговле, а также об упрощении визовых процедур для представителей деловых кругов и туристических групп.
Также были подписаны Протокол о сотрудничестве в области военного образования между министерствами обороны двух стран, Программа культурных обменов на 2021-2026 годы, Меморандум о взаимопонимании по вопросам туризма, Протокол об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, пересекающих государственную границу, а также Меморандум о взаимопонимании между Университетом мировой экономики и дипломатии и Пакистанской академией дипломатической службы, Соглашение о создании Узбекско-пакистанского делового совета.
Отмечалось, что по итогам прошедших в рамках визита заседания Межправительственной комиссии и Узбекско-пакистанского бизнес-форума были подписаны соглашения на сумму 500 миллионов долларов.