Prezident yangi bog‘dagi bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi
Joriy yil 1-may kuni Yangi O‘zbekiston bog‘iga ilk ko‘chatlar o‘tqazilib, ko‘kalamzorlashtirish boshlangan edi. Bugungi kunda keng ko‘lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda. 2 mingdan ziyod quruvchi va ishchi, 200 dan ortiq maxsus texnika jalb qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Bog‘ mazmuni milliy davlatchiligimiz tarixi, xalqimizning bugungi intilishlari va Uchinchi Renessans maqsadlarini o‘zida mujassam etadi. 104 gektarlik bog‘ning umumiy ko‘rinishi Harakatlar strategiyasi yo‘nalishlariga monand daraxtning beshta shoxi shaklida bo‘ladi. Bu yerda odamlar tabiat qo‘ynida dam oladigan so‘lim hududlar barpo etiladi. Kashtan, eman, chinor, lola, nastarin kabi manzarali daraxtlar, butalar va gullar ekiladi.
Bog‘ hududida “Istiqlol” majmuasi qurilmoqda. U yurtimizning 3 ming yillik tarixini, ajdodlarimizning buyuk ishlarini, xalqimizning milliy o‘zligini, O‘zbekistonning yangi qiyofasini namoyon etadi. Hozirgi kunda ushbu ulkan inshootning poydevori quyilib, temirdan asosi yasalgan.
Bir gektardan ziyod maydonda 5 ming o‘rinli ochiq amfiteatr barpo etiladi. Kelgusida bu yerda umumxalq bayramlari, madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkaziladi. Majmua zamonaviy yoritish va akustika tizimlari bilan jihozlanadi. Ayni paytda tomoshabinlar joyi tiklanib, sahnaning temir sinchlari o‘rnatilgan.
Bog‘da, shuningdek, 6 gektarlik sun’iy ko‘l, sport maydonchalari, bolalar o‘yingohi, sokin hudud va favvoralar barpo etiladi. Bugungi kunda ular quriladigan maydonlar tayyorlanib, sug‘orish va oqova tizimlari barpo etilayotir.
Davlatimiz rahbari boqqa ekiladigan manzarali daraxt ko‘chatlarini ham ko‘rdi.
Qibray tumanidagi ushbu hududda Olimpiya shaharchasi, universitet, shifoxona, savdo va ko‘ngilochar maskanlar ham barpo etiladi. Bugungi kunda ularning qurilishi boshlab yuborilgan.

President gets acquainted with landscaping activities in a new park
On 1 May 2021, the first seedlings were planted in the New Uzbekistan Park and landscaping of the territory began. Large-scale construction and landscaping activities are being carried out here. More than 2 thousand builders and workers, over 200 units of special equipment are involved.
President Shavkat Mirziyoyev became acquainted with the progress of the creative work being carried out here.
The concept of the park embodies the history of national statehood, the current aspirations of our people and the goals of the Third Renaissance. The general view of the park with an area of 104 hectares will have the form of five branches of a tree, embodying the directions of the Action Strategy. There is a magnificent garden with such ornamental trees as chestnut, oak, maple, poplar, tulip tree, lilac, shrubs and flowers.
Istiqlol Complex is being built on the territory of the park. The construction will embody the 3000-year history of our people, the great achievements of our ancestors, a reflection of the national identity and the new image of Uzbekistan. Currently, the foundation has been laid and the installation of the frame of this grandiose object has begun.
An amphitheater for 5 thousand seats will also be built on an area of more than one hectare. National festive celebrations, cultural-enlightenment events will be held here. The complex will be equipped with a modern lighting and acoustics system. Currently, a spectator stand is installed here and the frame of the stage is mounted.
An artificial lake with an area of 6 hectares, sports and children’s playgrounds, a walking area and fountains will also be created in the park. Sites for structures are being prepared. Irrigation and drainage systems are being built.
The Head of the state also inspected the seedlings of ornamental trees that will be planted in the park.
The Olympic village, a university, clinic, shopping and entertainment facilities are being built on the territory adjacent to the park, in Qibray district.