Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining kompleks rivojlanishini rag‘batlantirish bo‘yicha keyingi qadamlar belgilab olindi
2021-07-12 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S. Umrzoqov boshchiligidagi vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalariva tijorat banklari rahbarlaridan iborat ishchi guruhi Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini hozirgi holatini o‘rganish va mazkur hududlarning yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish uchun jo‘nab ketdi.
Iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishning hozirgi holatini o‘rganish hamda mavjud muammolarni aniqlash maqsadida, tadbirkorlar va mahalliy aholi bilan sayyor tartibda o‘zaro hamkorlik qiluvchi kichik ishchi guruhlar faoliyatining dastlabki natijalari ko‘rib chiqildi. Mahallalar darajasida maqsadli ishlarni mustahkamlash hamda aniq korxonalar, moliyalashtirish manbalari, muddatlari va mas'ul ijrochilarni ko‘rsatgan holda kommunal va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish, aholi bandligini oshirish va yangi ish o‘rinlari yaratish masalalarini hal etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Sanoatni rivojlantirish va hududni yanada sanoatlashtirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Hududiy investisiya dasturlari ijrosini tahlil qilish, muammoli masalalarni aniqlash va tasdiqlangan loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha tezkor chora-tadbirlar amalga oshirish topshirig‘i berildi.
Shuningdek, tumanlar kesimida xom-ashyo salohiyati va logistika aloqalarini chuqur o‘rganish hamda yangi loyihalarni amalga oshirish va ishlab chiqarish quvvatlarini joylashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Import o‘rnini bosish masalalariga alohida e'tibor qaratildi -mahalliylashtirish dasturlari doirasida aniq mahsulot turlarini ishlab chiqarishni maqbulligi bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalarni inventarizasiya qilish va yangi loyiha takliflarini ishlab chiqish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlarni aniqlash vazifasi belgilandi.
Eksport sohasiga alohida urg‘u berildi. Eksportchilar bilan maqsadli ishlarni jadallashtirish va ularni ishlab chiqarish va tashqi savdo faoliyatida har tomonlama qo‘llab-quvvatlash zarurligi qayd etildi. Shuningdek, mutasaddi rahbarlarga eksport salohiyatini oshirish uchun yangi zaxiralarni topish choralarini ko‘rish topshirildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha keyingi qadamlar belgilab olindi.

Намечены дальнейшие шаги по стимулированию комплексного развития Джизакской и Сырдарьинской областей
2021-07-12 | Экономика
Рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Джизакскую и Сырдарьинскую области для изучения текущего состояния и выработки мер по дальнейшему стимулированию комплексного социально-экономического развития данных регионов.
Рассмотрены предварительные результаты деятельности рабочих подгрупп, которые в выездном формате взаимодействуют с предпринимателями и местным населением с целью изучения текущего состояния экономического и социального развития на местах и выявления имеющихся проблем. Даны поручения усилить адресную работу на уровне махаллей и разработать отдельные планы мер по решению вопросов развития коммунальной и социальной инфраструктуры, повышения занятости и создания новых рабочих мест с указанием конкретных мероприятий, источников финансирования, сроков и ответственных исполнителей.
Особое внимание было уделено вопросам развития отраслей и дальнейшей индустриализации региона. Поручено провести анализ хода реализации региональных инвестиционных программ, выявить проблемные вопросы и принять оперативные меры по ускорению имплементации утверждённых проектов.
Также были даны указания провести глубокое изучение сырьевого потенциала и логистических связей в разрезе районов и выработать предложения по реализации новых проектов и размещению производственных мощностей.
Отдельное внимание было уделено вопросам импортозамещения - поставлена задача провести инвентаризации проектов, реализуемых в рамках программ локализации на предмет целесообразности выпуска конкретных видов продукции и определить приоритетные направления для разработки новых проектных предложений.
Особый упор был сделан на сфере экспорта. Отмечена необходимость активизации адресной работы с экспортёрами и оказания им всесторонней поддержки в производственной и внешнеторговой деятельности. Также ответственным руководителям было поручено принять меры по поиску новых резервов для наращивания экспортного потенциала.