AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi administratori bilan uchrashuv
2021-yilning 28-iyun kuni Vashington shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) administratori Samanta Pauer bilan uchrashdi.
O‘zbekiston tashqi siyosat idorasi rahbari S.Pauerni USAID rahbari lavozimiga tayinlanganligi bilan tabrikladi va faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Muzokaralar chog‘ida iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish, aholi bandligini ta’minlash, ta’lim va sog‘liqni saqlash tizimlarini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi sohalarida hamda Orolbo‘yi mintaqasidagi ekologik muammolarni yechish borasida O‘zbekiston va USAID o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
S.Pauer O‘zbekistondagi islohotlar dasturini amalga oshirishda o‘sishga erishilayotganligini olqishladi hamda Hukumatning ijtimoiy-iqtisodiy va gumanitar taraqqiyot bo‘yicha maqsadlariga erishishda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
USAID administratori “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi konferensiyaga taklif uchun minnatdorlik bildirdi va forum ishida o‘zining ishtirok etishi imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga tayyorligini ma’lum qildi.
Muzokaralarda tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Eslatib o‘tamiz, 2020-yil oktabr oyida AQSh Hukumati mamlakatimizdagi iqtisodiy, siyosiy va ijtimoiy islohotlar dasturini qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekistonda to‘laqonli missiya ochilishini e’lon qilgan edi. 2021-yil 10-iyunda Mikaela Meredit O‘zbekistondagi USAID missiyasining birinchi direktori vazifalarini bajarishga kirishdi.

Встреча с Администратором Агентства США по международному развитию
28 июня 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Вашингтоне с рабочим визитом, встретился с Администратором Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Глава МИД Узбекистана поздравил С.Пауэр с назначением на должность главы USAID и пожелал успехов в ее деятельности.
В ходе переговоров стороны обсудили состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и USAID в сфере продвижения экономического роста, обеспечения занятости населения, развития системы образования и здравоохранения, сельского хозяйства, а также решения экологических проблем в регионе Приаралья.
С.Пауэр приветствовала прогресс в реализации программы реформ в Узбекистане и выразила готовность содействовать в достижении целей Правительства по социально-экономическому и гуманитарному развитию.
Администратор USAID выразила признательность за приглашение на конференцию «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность, вызовы и возможности» и выразила готовность рассмотреть возможность своего участия в работе форума.
На переговорах также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Напомним, что в октябре 2020 года правительство США анонсировало об открытии в Узбекистане полноценной миссии с целью поддержки программы экономических, политических и социальных реформ в стране. 10 июня 2021 года Микаэла Мередит приступила к исполнению обязанностей в качестве первого директора миссии USAID в Узбекистане.