2021-06-26 | Siyosat
Davlatimiz rahbari joriy yilning 31-may kuni Chirchiq daryosi bo‘yini obodonlashtirishga oid loyiha taqdimoti bilan tanishgan edi.
Daryoning Toshkent shahridan o‘tgan qismi 16 kilometrni tashkil etadi. Ushbu masofada o‘zanni qisqartirib, turli infratuzilma ob’ektlari barpo etish rejalashtirilgan. Birinchi bosqichda Ohangaron va Bektemir ko‘chalari oralig‘idagi 5 kilometr tartibga keltirilmoqda.
Prezident bu yerdagi qurilish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Bu qismdagi ishlar 2021-2022-yillarda amalga oshiriladi. Natijada 34 gektardan ziyod maydon hosil bo‘ladi.
Loyiha to‘rt bosqichdan iborat. Ikkinchi bosqichda yana 5 kilometr, uchinchisi va to‘rtinchi bosqichlarda 3 kilometrdan daryo o‘zani tartibga keltiriladi.
Umuman, bu ishlar natijasida 210 gektar qo‘shimcha yer ochiladi. Bu hudud ko‘kalamzorlashtirilib, dam olish maskanlari, sayr yo‘laklari va mahalliy avtomobil yo‘llari barpo etiladi. Shuningdek, zamonaviy uy-joylar, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish inshootlari qurilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari bu hudud shahar ekologiyasi uchun muhimligini ta’kidlab, ko‘proq daraxtlar ekish, aholini uchun rekratsion joylarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu yerda Toshkent shahri va tumanlari hokimlari, sektor rahbarlari, mahalla raislari bilan yig‘ilish bo‘ldi.
Ajratilgan mablag‘larni to‘g‘ri yo‘naltirib, tadbirkorlikni rivojlantirish, ish o‘rinlarini ko‘paytirish choralari belgilandi. Mahallalarda xizmat ko‘rsatish ob’ektlarini tashkil qilish bo‘yicha ishlab chiqilgan 5 ming 400 ta kichik loyihani amalga oshirish orqali 181 mingta yangi ish o‘rni yaratish imkoni borligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda ijtimoiy masalalarga ham alohida e’tibor qaratildi. Joriy yilning o‘tgan davrida “Yoshlar daftari”ga kiritilgan 24 ming nafar yoshlardan 19,5 ming nafarining bandligi ta’minlangan. Poytaxtda “Ayollar daftari”ga kiritilgan 16 ming nafardan ziyod xotin-qizlarning barchasiga amaliy yordam berilgan.
Davlatimiz rahbari nuroniylar va faollarning takliflari asosida mahallalarni obodonlashtirish, yo‘l va suv tarmoqlarini ta’mirlash, tibbiy xizmatlarni yaxshilash bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi. Yoshlarni kasbga yo‘naltirish, sport musobaqalari va to‘garaklarga jalb etish muhimligi ta’kidlandi.
- Bu yil jonajon O‘zbekistonimiz mustaqilligining 30 yilligini nishonlaymiz. Bu bayramni ko‘tarinki ruh bilan, ulkan natijalar bilan kutib olishimiz kerak. Xalqimizni rozi qilish uchun yangi qirralarni, yangi imkoniyatlarni topishimiz zarur, - dedi Prezident.

На основе предложений активистов махалли даны поручения ответственным лицам
Участок реки, проходящий через Ташкент, составляет 16 километров. На этом участке планируется сузить русло и построить различные объекты инфраструктуры. На первом этапе приводится в порядок отрезок в 5 километров между улицами Ахангаран и Бектемир.
Здесь Президент ознакомился с ходом строительства.
Работа на этом участке будет вестись в 2021-2022 годах. В результате появится площадь в более чем 34 гектара.
Проект состоит из четырех этапов. На втором этапе будут сужены еще 5 километров, на третьем и четвертом этапах - по 3 километра русла.
Всего в результате этих работ будет открыто 210 гектаров дополнительных земель. Территория будет озеленена, будут построены зоны отдыха, прогулочные дорожки и местные автодороги. Также планируется построить современное жилье, производственные и обслуживающие объекты.
Подчеркнув важность этой территории для экологии города, глава государства поручил высадить больше деревьев и увеличить количество рекреационных зон для населения.
Состоялось совещание с участием хокимов города и районов Ташкента, руководителями секторов, председателями махаллей.
Определены меры по развитию предпринимательства, особенно в сфере услуг, и созданию дополнительных рабочих мест за счет правильного направления выделенных средств. Указано на возможность создания 181 тысячи рабочих мест путем реализации 5 тысяч 400 проектов по организации объектов обслуживания в махаллях.
На совещании особое внимание уделено и социальным вопросам. За минувший период текущего года из 24 тысяч включенных в "молодежную тетрадь" обеспечена занятость 19,5 тысячи молодых людей. В столице оказана практическая помощь всем из более чем 16 тысяч женщин, включенных в "женскую тетрадь".
По предложениям представителей старшего поколения и активистов ответственным лицам даны поручения по благоустройству махаллей, ремонту дорог и водопроводных сетей, улучшению медицинского обслуживания. Подчеркнута важность профессиональной ориентации, вовлечения молодежи в спортивные соревнования и кружки.
- В этом году мы отмечаем 30-летие независимости нашего родного Узбекистана. Мы должны отметить этот праздник с приподнятым настроением и с большими результатами. Нам следует найти новые грани, новые возможности, чтобы народ был доволен, - сказал Президент.