Sirdaryo viloyatining Sardoba tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi o‘z ishini boshladi
Yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari, dasturlash, robototexnika va kibersportni ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan bosqichma-bosqich Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil qilinmoqda.
Shunday o‘quv markazlarning navbatdagisi Sirdaryo viloyatining Sardoba tumanida ochilib, o‘z ish faoliyatini boshladi. O‘quv markazi viloyatda tashkil etilgan o‘ninchi o‘quv markazi hisoblanadi.
Markazning ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi viloyat hududiy boshqarmasi, “O‘zbektelekom” AK Sirdaryo filiali, “O‘zkomnazorat” hududiy inspeksiyasi, IT Park viloyat filiali, Sardoba tuman hokimligi mutasaddilari, mahalla faollari va yoshlari ishtirok etdi.
Shuningdek, o‘quv markazining tantanali ochilish marosimi doirasida yoshlar o‘rtasida FIFA yo‘nalishi bo‘yicha kibersport musobaqasi tashkil etildi.
Mazkur markaz zamonaviy kompyuter jihozlar bilan ta’minlangan bo‘lib, shinam xonalarga ega bo‘lgan yangi markaz zamonaviy kompyuter jihozlari, yuqori tezlikda ishlovchi internet tarmog‘i bilan ta’minlangan. Bu yerda tuman yoshlari uchun kompyuterdan samarali foydalanishdasturlashveb dizaynkompyuter grafikasi kabi ixtisoslashgan o‘quv kurslarni tashkil etish uchun mo‘ljallangan.
Shu bilan birgalikda o‘quv markazida tumandagi korxona va tashkilotlar rahbarlari va xodimlarini axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida malakasini oshirishi rejalashtirilgan.

В Сардобинском районе Сырдарьинской области начал свою работу Учебный центр цифровых технологий
С целью популяризации компьютерных технологий, программирования, робототехники и киберспорта среди молодежи, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере в нашей стране продолжается последовательная работа по созданию учебных центров цифровых технологий.
Один из Учебных центров цифровых технологий открылся в Сардобинском районе Сырдарьинской области и стал десятым по счету учебным центром, открытым в данном регионе.
В церемонии открытия Учебного центра цифровых технологий приняли участие сотрудники территориального управления Министерства по Сырдарьинской области, Сырдарьинского филиала АК «O‘zbektelekom», территориальной инспекции «O‘zkomnazorat», областного филиала IT Park, хокимията Сардобинского района, активисты района и местная молодежь.
Также в рамках открытия учебного центра прошло соревнование по киберспорту среди молодежи по дисциплине «FIFA».
Учебный центр оснащен современным компьютерным оборудованием. Удобные аудитории центра оснащены современными компьютерами и высокоскоростным Интернетом. В нем намечено организовать курсы по повышению компьютерной грамотности, программированию, веб-дизайну, компьютерной графике. В нем будут созданы все условия для обучения населения и молодежи ИКТ.
Также в данном учебного центре планируется организовать учебные курсы по повышению квалификации руководителей и сотрудников местных организаций и предприятий.