Prezident Yangihayot tumanidagi farmatsevtika korxonasida bo‘ldi
Bu korxona 2019-yilda ishga tushirilgan. Shveysariya, Germaniya, Turkiya, Xitoy, Yaponiya, Malayziya va Janubiy Koreyadan eng zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatilgan. Bugun bu yerda 20 dan ortiq farmakologik guruhga mansub 172 dan ziyod dori vositasi va tibbiyot buyumlari ishlab chiqarilmoqda. Yillik quvvat 60 million dona.
Prezident korxona ishlab chiqarilgan dori vositalarini ko‘zdan kechirdi.
- Farmatsevtika bo‘yicha katta imkoniyatlarimiz bo‘la turib, bundan foydalanilmas edi. Hozirgacha katta xarajatlar evaziga chetdan dori-darmon olib kelinyapti. Shuning uchun biz zaminni mustahkam qilayapmiz. Avvalo, kadrlar tayyorlash, innovatsiyalarni joriy qilish, ilmni rivojlantirishga e’tibor qaratyapmiz. Endi ishlab chiqarish ham sifatli bo‘ladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Bu korxonaga Farmatsevtika instituti talabalarini jalb etib, nazariyani amaliyot bilan mutanosib olib borish zarurligi ta’kidlandi.
Korxonada Yevropaning yetakchi kompaniyalari, O‘zbekiston Fanlar akademiyasining O‘simlik moddalari kimyosi instituti va Polimerlar kimyosi va fizikasi instituti bilan muvaffaqiyatli hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Bu mahsulotlarning turini ko‘paytirish va sifatini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Mas’uliyati cheklangan jamiyatda mahalliylashtirish darajasi 65 foizga yetgan. Shveysariyaning BFS texnologiyasi asosida in’eksion preparatlarni polimer ampulalarda ishlab chiqarish imkoniyati yaratildi. Lateks xomashyosidan jarrohlik qo‘lqoplarini ishlab chiqarish texnologiyasi ham o‘zlashtirildi. Korxonada 360 kishi ish bilan ta’minlangan.
Yiliga 25 million dona dori vositalari Kuvayt, Rossiya, Belarus, Gruziya, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Afg‘oniston kabi davlatlarga eksport qilinmoqda.
Hozir dunyoda tabiiy giyohlardan tayyorlangan dorilarga talab ortmoqda. Korxonada yurtimizda o‘sadigan dorivor o‘simliklarni ekstraksiya qilish, ulardan turli mahsulotlar ishlab chiqarish ustida ham izlanishlar olib borilmoqda.
Prezidentimizga Toshkent viloyatining Zangiota tumanida “Tashkent Pharma Park” innovatsion farmatsevtika klasteri qurilishining borishi haqida ham ma’lumot berildi.

Президент посетил фармацевтическое предприятие в Янгихаётском районе
Глава государства ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Dentafill Plyus» в Янгихаётском районе столицы.
Предприятие было введено в строй в 2019 году. Установлено современное оборудование из Швейцарии, Германии, Турции, Китая, Японии, Малайзии и Южной Кореи. Сегодня здесь производят более 172 видов лекарственных препаратов, относящихся к более чем 20 фармакологическим группам, а также изделий медицинского назначения. Годовая мощность составляет 60 миллионов единиц.
Президент осмотрел лекарственные препараты предприятия.
- Прежде огромные возможности в фармацевтике не использовались. Лекарства все еще привозятся из-за рубежа за счет больших трат. Именно поэтому мы укрепляем базу. Уделяем первоочередное внимание подготовке кадров, внедрению инноваций, развитию науки. Теперь и производство будет качественным, - сказал глава государства.
Указано на необходимость привлечения на предприятие студентов фармацевтического института, проведения теоретических занятий в увязке с практикой.
Предприятием налажено успешное сотрудничество с ведущими европейскими фармацевтическими компаниями, Институтом химии растений и Институтом химии и физики полимеров Академии наук Узбекистана. Это способствует обеспечению качества и расширению ассортимента выпускаемой продукции.
Уровень локализации на предприятии достиг 65 процентов. Освоено производство инъекционных препаратов в полимерных ампулах по швейцарской технологии BFS. Также освоена технология производства хирургических перчаток из латекса. Трудятся 360 человек.
Ежегодно 25 миллионов единиц продукции экспортируется в Кувейт, Россию, Беларусь, Грузию, Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан и Афганистан.
В мире растет спрос на лекарства из натурального сырья. Предприятие проводит исследования по экстрактации лекарственных растений, произрастающих в нашей стране, производству из них различных продуктов.
Президенту также представлена информация о ходе строительства инновационного фармацевтического кластера "Tashkent Pharma Park" в Зангиатинском районе Ташкентской области.