O‘zbekiston va Rossiya agrosanoat majmui mahsulotlarini «agroekspresslar» yordamida to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berish to‘g‘risida memorandum imzoladi
2021-06-23 | Iqtisodiyot
«UzAgroLogistics Centers» agrologistika markazi, «RJD Logistika» AJ va «Rossiya eksport markazi» (REM) AJ Rossiya-O‘zbekiston logistika koridorini rivojlantirish hamda agrosanoat import va eksport yuklarini «Agroekspress» tezyurar refrijeratorli konteynerli poezdlarida tashish borasida hamkorlik bo‘yicha kelishuv imzolashdi.
Bu O‘zbekiston agrosanoat majmuasining eksport mahsulotlarini yetkazish bo‘yicha xizmatlarni hamda Rossiyadan olib kelinadigan import yuklarni yangi sifat darajasiga olib chiqishga imkon yaratadi.
O‘zbekistondan Rossiyaga dastlabki sinov "Agroekspress"ni (qariyb 40 vagon) 2021-yilning kuzida jo‘natish rejalashtirilgan. Xuddi shu temir yo‘l sostavi Rossiyadan O‘zbekistonga qarama-qarshi import oqimini ta'minlab beradi.
Memorandum «Uzagrologistics Centers» MChJ, «REM» AJ, «RJD Logistika» AJ bosh direktorlari Noufalbek Sabirov, Veronika Nikishina va Dmitriy Murev tomonidan imzolandi.
«Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, «Rossiya eksport markazi» AJ, hamda «RJD Logistika» AJ tomonidan ishlab chiqildi, muzokaralar chog‘ida ular agro-oziq-ovqat mahsulotlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berishni rivojlantirishda ikki tomonlama ko‘mak hamda uchinchi mamlakatlar orqali qayta eksport qilishni kamaytirish zaruratini ta'kidlashdi, — dedi Noufalbek Sabirov. — Bu O‘zbekistondagi yetkazib beruvchilar uchun ham, Rossiyadagi foydalanuvchilar uchun ham birdek manfaatli. Hujjat bilan Rossiyadagi Selyatino stansiyasidan O‘zbekistondagi Chuqursoy va Sergeli stansiyalariga tashish marshrutlari aniqlab berilgan, shuningdek boshqa yo‘nalishlar hisobidan qamrovni kengaytirish imkoniyatlari ko‘zda tutilgan».
Rossiya-O‘zbekiston logistika koridorini tashkil etish masalasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 29-iyuldagi PQ-4406-son «Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash va oziq-ovqat sanoatini yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 11-noyabrdagi VMQ-761-son «Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida «Meva-sabzavotchilik tarmog‘ida qo‘shilgan qiymat zanjiri infratuzilmasini rivojlantirish» loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida belgilangan vazifalar va imkoniyatlarni amalga oshirish hamda  Agro-logistika markazlarini yaratish bo‘yicha loyiha doirasida ishlab chiqilgan.
Hujjatda «Agroekspress» konteynerli tezyurar temir yo‘l poezdlari harakatini yo‘lga qo‘yish orqali «Rossiya-O‘zbekiston» logistika koridori loyihasini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash sohasida tomonlarning o‘zaro manfaatli hamkorligi va umuman olganda, agrosanoat majmuasi mahsulotlari logistikasini takomillashtirish nazarda tutilgan. Bundan tashqari, noxomashyoviy noenergetik eksportni rivojlantirish, transport xizmatlari eksporti, shuningdek boshqa hamroh ish va xizmatlarni taraqqiy ettirish sohasida hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
«2021-yilning birinchi choragida Rossiyadan O‘zbekistonga eksport tashishlar xajmi besh foizga oshdi va deyarli bir milliard dollarni tashkil etdi. Loyihaning to‘laqonli ishga tushirilishi o‘zaro manfaatli marshrutlarni shakllantiradi va rossiyalik eksportchilarni kompleks logistika xizmati hamda Rossiya mahsulotlarini uzilishlarsiz O‘zbekistonga yetkazish kanali bilan ta'minlaydi, bu esa o‘z navbatida ikki mamlakatining yillik tovar aylanmasi ko‘rsatkichlarini yangi sifat bosqichiga ko‘taradi», — ta'kidladi Veronika Nikishina.
O‘z navbatida, Dmitriy Murev Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida «RJD Logistika» muntazam xizmatini tashkil etishning ulkan salohiyati borasida to‘htaldi. Temir yo‘l transporti vositasi avtotransport vositalariga nisbatan ishonchli va ekologik toza yetkazib berish usuli sifatida rivojlanmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, ixtisoslashtirilgan harakatdagi sostav hatto tashish uchun eng nozik hisoblangan yuklarning ham butligini kafolatlaydi. Rossiyadan O‘zbekistonga va yana ortga samarali doimiy logistika tarmog‘ini tashkil etish ikki mamlakat o‘rtasida tovar aylanmasi ko‘rsatkichlarini sezilarli darajada oshirishga imkoniyat yaratadi. O‘tgan 2020-yilda ushbu ko‘rsatkich 2019-yilga nisbatan 15% dan ko‘proq miqdorda o‘sgan edi.

Узбекистан и Россия подписали меморандум о развитии прямых поставок продукции апк посредством «агроэкспрессов»
2021-06-23 | Экономика
Агрологистический оператор «UzAgroLogistics Centers», АО «РЖД Логистика» и АО «Российский экспортный центр» (РЭЦ) подписали соглашение о сотрудничестве в области развития логистического коридора Россия – Узбекистан и перевозке агропромышленных экспортных и импортных грузов в ускоренных рефрижераторных контейнерных поездах «Агроэкспресс».
Это позволит вывести услуги по доставке на экспорт продукции агропромышленного комплекса Узбекистана и прием встречных импортных грузов из России на новый качественный уровень.
Первый пробный "Агроэкспресс" (порядка 40 вагонов) из Узбекистана в Россию планируется запустить осенью 2021 года. Этим же железнодорожным составом будет обеспечен встречный поток импорта из России в Узбекистан.
Меморандум подписали генеральные директора ООО «Uzagrologistics Centers», АО «РЭЦ», АО «РЖД Логистика» Ноуфальбек Сабиров, Вероника Никишина и Дмитрий Мурев.
«Проект прорабатывался Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, АО Российский Экспортный Центр и АО РЖД Логистика, которыми в ходе переговоров была определена необходимость двустороннего содействия в развиии прямых поставок агро-продовольственной продукции и сокращении реэкспорта через третьи страны, — сказал Ноуфалбек Сабиров. — Это одинаково выгодно и поставщикам в Узбекистане, и конечным потребителям в России. Документом определены маршруты транспортировки со станции Селятино в России до станций Чукурсай и Сергели в Узбекистане, а также предусмотрена возможность расширения охвата за счет других направлений».
Вопрос организации логистического коридора Россия-Узбекистан был проработан в рамках реализации задач и возможностей, обозначенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан №ПП-4406 от 29.07.2019 г. «О дополнительных мерах по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции и дальнейшему развитию пищевой промышленности», Постановлении Кабинета министров Республики Узбекистан №761 от 11.11.2019 г. «О мерах по реализации проекта «Развитие инфраструктуры цепочки создания добавленной стоимости в секторе плодоовощеводства» с участием АБР», а также в рамках проекта по созданию Агро-логистических центров.
Документ предусматривает взаимовыгодное сотрудничество сторон в области развития и поддержки проекта логистического коридора Россия – Узбекистан посредством запуска ускоренных железнодорожных контейнерных поездов «Агроэкспресс» и в целом совершенствование логистики продукции агропромышленного комплекса. Кроме того, документ подразумевает реализацию сторонами иных совместных проектов в сфере развития несырьевого неэнергетического экспорта, экспорта транспортных услуг, а также продвижения других сопутствующих работ и услуг.
"В первом квартале 2021 года экспортные поставки из России в Узбекистан увеличились на пять процентов, достигнув почти одного миллиарда долларов. Полноценный запуск проекта сформирует взаимовыгодные целевые маршруты и обеспечит российских экспортеров комплексным логистическим сервисом и бесперебойным каналом поставки российской продукции в Узбекистан, что может качественно отразиться на годовых показателях товарооборота двух стран в целом", — подчеркнула Вероника Никишина.
В свою очередь Дмитрий Мурев отметил большой потенциал организации регулярного сервиса между Россией и Узбекистаном «РЖД Логистика», тем более особую роль играет использование железнодорожного транспорта как более надежного и экологичного способа доставки по сравнению с автотранспортом. По его словам, возможность использования специализированного подвижного состава позволит гарантировать сохранность даже самых чувствительных к транспортировке грузов, а организация эффективной непрерывной логистической цепи из России в Узбекистан и обратно откроет возможности для существенного увеличения показателей товарооборота между Россией и Узбекистаном. В прошлом 2020 году этот показатель вырос по сравнению с 2019 годом более чем на 15%.