O‘zbekiston va BMT TD o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari B.Abidov BMT Bosh kotibi yordamchisi, BMT TD ma'murining yordamchisi hamda Yevropa va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi uchun mintaqaviy vakolatxonasi direktori Miryana Spolyarich-Egger bilan uchrashdi.
Muzokaralarning kun tartibi bilan BMT TD va O‘zbekiston o‘rtasida davlat boshqaruvini takomillashtirish, aholi bandligini oshirish, korrupsiyaga qarshi kurashish, xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish, sud-huquq tizimini isloh qilish va atrof-muhitni muhofaza qilish borasidagi hamkorlik kabi keng ko‘lamli masalalar qamrab olindi.
M.Spolyarich-Egger BMT TDning O‘zbekistonning ijtimoiy yo‘naltirilgan, ekologik jihatdan mas'uliyatli va barqaror rivojlanishini yanada qo‘llab-quvvatlashga sodiqligini tasdiqladi. BMTTD, shuningdek, “BRM lokomotivlari” deb nomlangan to‘rtta yo‘nalish, ya'ni boshqaruv, ijtimoiy himoya, “yashil” iqtisodiyot va raqamlashtirish sohalarida iqtisodiy siyosat choralari va investitsiyalarni birlashtirib, Hukumatning Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) integratsiyasini ilgari surish borasidagi sa'y – harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyordir.
Suhbat chog‘ida ishtirokchilar BMT TD bilan hamkorlikda joriy etilayotgan umumiy qiymati 3,6 mln dollarlik Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarning amalga oshirilishini o‘rganib, ushbu yo‘nalishda mavjud masalalarni ko‘rib chiqdilar. “O‘zbekistonda savdoni rag‘batlantirishga ko‘maklashish” loyihasini amalga oshirishning hozirgi holati ham ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida rejalashtirilgan tashabbus va kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar to‘g‘risida kelishib olindi.
BMT TD O‘zbekiston Hukumati va fuqarolik jamiyati institutlariga o‘tish davri muammolarini bartaraf etishda yordam berishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlarni amalga oshiradi. BMT TD iqtisodiy-ijtimoiy islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va aholi farovonligini ta'minlash uchun zarur bo‘lgan bilim, tajriba va resurslarga ega bo‘lishda davlat va nodavlat institutlarga ko‘maklashadi. Hozirgi kunda BMT TD O‘zbekistonda umumiy qiymati 26 mln dollarga yaqin 9 ta loyihani amalga oshirmoqda.

Обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и ПРООН
В г.Ташкенте состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Б.Абидова с помощником Генерального секретаря ООН, помощником администратора ПРООН и директором Регионального бюро для Европы и Содружества Независимых Государств Мирьяной Сполярич-Эггер.
Повестка переговоров охватила широкий спектр вопросов сотрудничества между ПРООН и Узбекистаном в сферах совершенствования государственного управления, повышения занятости населения, противодействия коррупции, расширения прав и возможностей женщин, реформирования судебной системы и охраны окружающей среды.
М. Сполярич-Эггер подтвердила приверженность ПРООН оказанию дальнейшей поддержки социально ориентированному, экологически ответственному и устойчивому развитию Узбекистана. Также ПРООН готова поддержать усилия Правительства по дальнейшему продвижению интеграции Целей устойчивого развития (ЦУР) путем сочетания конкретных мер экономической политики и инвестиций в сферах управления, социальной защиты, «зеленой» экономики и цифровизации – четырех областях, названных «локомотивами ЦУР».
В ходе беседы был изучен ход имплементации реализуемых совместно с ПРООН проектов по развитию региона Приаралья общей стоимостью 3,6 млн долларов и рассмотрены имеющиеся в данном направлении вопросы. Также было рассмотрено текущее состояние реализации проекта «Содействие развитию торговли в Узбекистане».
По итогам встречи были согласованы дальнейшие действия по реализации намеченных инициатив и договоренностей.
ПРООН осуществляет широкий спектр мероприятий, направленных на оказание содействия Правительству Узбекистана, институтам гражданского общества в преодолении вызовов переходного периода страны. ПРООН оказывает помощь правительственным и неправительственным институтам в получении доступа к знаниям, опыту и ресурсам, необходимым для успешной реализации экономических и социальных реформ и обеспечения благосостояния населения. В настоящее время ПРООН реализует 9 проектов в Узбекистане на общую сумму порядка 26 млн долларов.