Shavkat Mirziyoyev: Daromadi ko‘paysa, fermer ilmga e’tibor beradi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Izboskan tumanidagi “Rustamjon Zamin rivoji” fermer xo‘jaligi dalasida g‘alla hosilini ko‘rdi.
Xo‘jalikda 55 gektardan ziyod yerga bug‘doy ekilgan. Uning har gektaridan 72 sentnerdan ziyod hosil olish kutilmoqda. Shundan 177 tonna davlat resurslari uchun sotiladi, 225 tonna o‘z ixtiyorida qoladi.
13 gektarda yomg‘irlatib sug‘orish joriy qilingan. G‘alladan bo‘shagan maydon takroriy ekin ekish uchun 200 nafar aholiga ajratib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari g‘allaning navi, hosildorligi bilan qiziqdi.
- G‘alla hosildorligini 100 sentnerga chiqarish choralarini ko‘rish kerak. Shunda fermerning ham, ishchilarining ham daromadi oshadi. Daromadi ko‘paysa, fermer ilmga e’tibor beradi, yangicha ishlashga o‘tadi, qo‘ni-qo‘shnisiga, yoshlarga foydasi tegadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda viloyat fermerlari, yoshlar vakillari bilan muloqot bo‘ldi.
- Bugun Andijonga kelishimdan maqsad odamlar islohotlarning foydasini sezyaptimi, ro‘zg‘orida o‘zgarish bo‘ldimi, xalqni rozi qilish uchun yana nimalar qilish kerak, degan savollarga javob topish, - dedi Prezident. - Yurib ko‘ryapman, albatta, o‘zgarish bor. Lekin bu bizni qoniqtirmaydi. Yanada ko‘proq ishchi joylar, mahallalarda sharoitlar qilishimiz kerak.
Uchrashuvda qishloqlarda sanoatni rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, xonadonlarda parrandachilik, tomorqachilikni kengaytirish masalalari haqida so‘z bordi.

Шавкат Мирзиёев: Когда доход хороший, фермер начнет уделять внимание науке
Президент Шавкат Мирзиёев посетил поле фермерского хозяйства «Рустамжон замин ривожи» в Избасканском районе, где ознакомился с урожаем пшеницы.
Пшеница выращивается на более чем 55 гектарах хозяйства. Ожидается, что с каждого гектара будет собрано свыше 72 центнеров зерна. Хозяйство планирует реализовать 177 тонны урожая государству, 225 тонн – оставить в своем распоряжении.
На 13 гектарах внедрено орошение дождеванием. Высвобождающиеся от пшеницы участки выделяются 200 жителям для выращивания повторных культур.
Глава государства поинтересовался тем, какой сорт пшеницы выращивается, каковы показатели урожайности.
- Необходимо принять меры для доведения урожайности пшеницы до 100 центнеров. Тогда и фермер, и работники будут зарабатывать больше. Когда доход хороший, фермер начнет уделять внимание науке, работать по-новому, помогать соседям, молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась беседа с фермерами и молодежью области.
- Цель сегодняшнего моего приезда в Андижан – узнать, ощущают ли люди пользу от реформ, происходят ли изменения в их быту, что еще необходимо предпринять, чтобы люди были довольны, - сказал Президент. – Изменения есть, конечно, я это вижу. Но этого недостаточно. Нам следует создать еще больше рабочих мест, улучшить условия в махалле.
На встрече говорилось о развитии промышленности на селе, поддержке предпринимательства, расширении птицеводства и огородного хозяйства в домах.