Shavkat Mirziyoyev: Daromadi ko‘paysa, fermer ilmga e’tibor beradi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Izboskan tumanidagi “Rustamjon Zamin rivoji” fermer xo‘jaligi dalasida g‘alla hosilini ko‘rdi.
Xo‘jalikda 55 gektardan ziyod yerga bug‘doy ekilgan. Uning har gektaridan 72 sentnerdan ziyod hosil olish kutilmoqda. Shundan 177 tonna davlat resurslari uchun sotiladi, 225 tonna o‘z ixtiyorida qoladi.
13 gektarda yomg‘irlatib sug‘orish joriy qilingan. G‘alladan bo‘shagan maydon takroriy ekin ekish uchun 200 nafar aholiga ajratib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari g‘allaning navi, hosildorligi bilan qiziqdi.
- G‘alla hosildorligini 100 sentnerga chiqarish choralarini ko‘rish kerak. Shunda fermerning ham, ishchilarining ham daromadi oshadi. Daromadi ko‘paysa, fermer ilmga e’tibor beradi, yangicha ishlashga o‘tadi, qo‘ni-qo‘shnisiga, yoshlarga foydasi tegadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda viloyat fermerlari, yoshlar vakillari bilan muloqot bo‘ldi.
- Bugun Andijonga kelishimdan maqsad odamlar islohotlarning foydasini sezyaptimi, ro‘zg‘orida o‘zgarish bo‘ldimi, xalqni rozi qilish uchun yana nimalar qilish kerak, degan savollarga javob topish, - dedi Prezident. - Yurib ko‘ryapman, albatta, o‘zgarish bor. Lekin bu bizni qoniqtirmaydi. Yanada ko‘proq ishchi joylar, mahallalarda sharoitlar qilishimiz kerak.
Uchrashuvda qishloqlarda sanoatni rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, xonadonlarda parrandachilik, tomorqachilikni kengaytirish masalalari haqida so‘z bordi.

Shavkat Mirziyoyev: The farmer focuses on science when the income is good
Wheat is grown on more than 55 hectares of the farm. It is expected to collect more than 72 centners of grain from each hectare. The farm plans to sell 177 tons of crop to the state, and leave 225 tons at its disposal.
Sprinkler irrigation has been introduced on 13 hectares. The areas released from wheat are allocated to 200 residents for the cultivation of repeated crops.
The Head of the state asked what kind of wheat is grown, what are the yield indicators.
“It is necessary to take measures for bringing the yield of wheat to 100 centners. Then both the farmer and workers will earn more. When the income is good, the farmer will focus on science, working in a new way, helping neighbors, young people”, Shavkat Mirziyoyev said.
A conversation was held with farmers and young people of the region.
“I am here to find out whether people feel the benefits of the reforms, whether there are changes in their life, what else needs to be done to make people happy”, the President said. – There are changes, of course, I can see it. But that’s not enough. We should create even more jobs and improve conditions in mahallas.
The development of industry in rural areas, support for entrepreneurship, expansion of poultry farming and home gardening was discussed at the meeting.