Toshkentda O‘zbekiston va Tatariston hududlari o‘rtasida biznes-forum bo‘lib o‘tdi
Toshkent shahrida Tatariston Respublikasi delegatsiyasining tashrifi doirasida O‘zbekiston hududlari va Tatariston ishbilarmonlarining biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Tatariston Respublikasi Prezidenti R.Minnixanov, Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi O.Mal'ginov, Toshkent viloyati xokimi D.Hidoyatov va boshqa rasmiylar ishtirok etdi. Jami forum ishida Tatariston va O‘zbekistonning bir nechta hududlaridagi ishbilarmon doiralarining 100 dan ortiq vakillari qatnashdi.
Delegatsiyalar rahbarlari o‘z nutqlarida agrosanoat sohasi, oziq-ovqat, to‘qimachilik, elektrotexnika, kimyo, mashinasozlik tarmog‘i, shuningdek, qurilish materiallari ishlab chiqarishda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishning ulkan salohiyatini qayd etdilar. Bozorbop hamda yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlarni ishlab chiqarish va boshqa mamlakatlar bozorlariga olib chiqish maqsadida qo‘shma yuqori texnologiyali sanoat korxonalarini tashkil etish borasida Tatariston va O‘zbekistonning turli hududlaridagi ishlab chiqaruvchilarining resurslari va texnologik imkoniyatlarini birlashtirishning keng istiqbollari qayd etildi. So‘zlarining yakunida, tomonlar ishtirokchilarni Tatariston va O‘zbekiston hududlaridagi tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligiga ishontirib, ularni faol hamkorlik qilishga hamda o‘zaro manfaatli loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishga chaqirdi.
Tadbir doirasida delegatsiyalar vakillari Tatariston ishlab chiqaruvchilarining sanoat ko‘rgazmasiga tashrif buyurib, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar, amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalar va tadbirkorlarning hamkorlikni yanada kengaytirish rejalari bilan tanishdi. Ko‘rgazmaning o‘zida O‘zbekiston hududlarining tegishli hokimiyat organlari va Tataristonning vazirlik va idoralari rahbarlariga qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishda biznes vakillariga har tomonlama yordam yordam berish bo‘yicha aniq amaliy choralar ko‘rish topshirildi.
Turli tarmoqlarning investitsiyaviy va savdo imkoniyatlari taqdimotlari hamda Rossiya bozoridagi yetakchilari hisoblangan Tataristonning yirik korxonalari va O‘zbekistonning Toshkent shahri va viloyati tadbirkorlari o‘rtasida “B2B” formatidagi manzilli uchrashuvlar ham tashkil etildi.
Forum yakunlari bo‘yicha Toshkent viloyati va Toshkent shahri hokimliklari hamda Tatariston Respublikasi hukumati o‘rtasida 2021-2022-yillarga mo‘ljallangan hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha “Yo‘l xaritalari” imzolandi. Mazkur hujjatlarga savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish, shaharsozlik, munisipal boshqaruv, transport, uy-joy kommunal xo‘jaligi, obodonlashtirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash sohalarida tajriba almashish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar hamda aniq investitsiya loyihalarini amalga oshirish ham kiritilgan.

В Ташкенте состоялся Деловой форум между регионами Узбекистана и Татарстаном
Ташкенте в рамках пребывания делегации Республики Татарстан состоялся Деловой форум между регионами Узбекистана и Татарстаном.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, Президент Республики Татарстан Р.Минниханов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Республике Узбекистан О.Мальгинов, хоким Ташкентской области Д.Хидоятов и другие официальные лица. Всего в работе форума приняли участие более 100 представителей деловых сообществ Татарстана и нескольких регионов Узбекистана.
В ходе выступлений главы делегаций отметили колоссальный потенциал для развития промышленной кооперации в агропромышленной сфере, пищевой, текстильной, электротехнической, химической, машиностроительной отраслях, а также в области производства строительных материалов. Были подчеркнуты широкие перспективы для объединения ресурсов и технологических возможностей производителей Татарстана и различных регионов Узбекистана для создания совместных высокотехнологичных производств с целью выпуска востребованной продукции с высокой добавленной стоимостью и освоения рынков других стран. В заключение стороны заверили участников в приверженности оказанию всесторонней поддержки предпринимателям из Татарстана и регионов Узбекистана и призвали их к активному сотрудничеству и реализации взаимовыгодных проектов и инициатив.
На полях мероприятия участники делегаций посетили промышленную выставку производителей Татарстана, ознакомились с выпускаемой продукцией, реализуемыми совместными проектами и планами предпринимателей о дальнейшем расширении сотрудничества. Непосредственно на месте руководителям соответствующих органов власти регионов Узбекистана и министерствам и ведомствам Татарстана были даны поручения предпринять конкретные практические меры по оказанию всестороннего содействия представителям бизнеса в реализации совместных инициатив.
Также были организованы презентации инвестиционных и торговых возможностей различных отраслей и адресные встречи в формате «B2B» между крупными предприятиями Татарстана – лидерами на российском рынке и предпринимателями города Ташкента и Ташкентской области Узбекистана.
По итогам форума между хокимиятами Ташкентской области и г.Ташкента, а также Правительством Республики Татарстан были подписаны «Дорожные карты» по расширению сотрудничества на 2021-2022 годы, включающие в себя конкретные меры по развитию партнерства в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах, обмену опытом в областях градостроительства, муниципального управления, транспорта, жилищно-коммунального хозяйства, благоустройства и социальной поддержки, а также реализации конкретных инвестиционных проектов.