Yangi loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14-iyun kuni sog‘liqni saqlash va kommunal xizmat sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari Toshkent viloyati va poytaxtimiz tumanlarida bo‘lganida, shuningdek, 28 may kuni o‘tgan videoselektor yig‘ilishida kommunal tarmoqlarni yangilash, xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash bo‘yicha ko‘plab vazifalar qo‘ygan edi. Shu borada mutasaddi vazirlik va hokimliklar tomonidan boshqaruv servis kompaniyalari faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Xususan, Toshkent viloyatida 4 ming 938 ta ko‘p qavatli uy bor. Ularga 36 ta servis kompaniyasi va 369 ta shirkat xizmat ko‘rsatadi. Shirkatlarning yarmidan ko‘pi og‘ir ahvolda. Xizmatlar o‘z vaqtida va sifatli bo‘lmagani, zamonaviy yondashuvlar joriy etilmagani oqibatida iste’molchilar norozi.
Tadbirda hududdagi shu kabi kamchiliklar tanqid qilindi. Loyihalarni qayta ko‘rib chiqish, tizimni to‘g‘ri tashkil etib, aholiga qulayliklarni oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Mamlakatimizning xorijiy davlatlar bilan aloqalarida hududlararo hamkorlikni rivojlantirishga keng imkoniyat berilmoqda. Jumladan, Toshkent viloyatida Rossiya Federatsiyasining Tatariston Respublikasi bilan yaqin sheriklik yo‘lga qo‘yilgan. Taqdimotda ushbu hamkorlik asosida amalga oshiriladigan iqtisodiy va investitsiyaviy loyihalar haqida ma’lumot berildi. Prezidentimiz loyihalarni tanqidiy baholab, hamkorlikni izchil kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari bundan bir oy oldin Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markaziga borib, bu yo‘nalishdagi shifoxonalarda sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Ulardan kelib chiqib, 27-may kuni Prezidentning “Aholiga gematologiya va onkologiya xizmatlarini ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Mazkur qarorga muvofiq, Respublika onkologiya va radiologiya tibbiyot markazi uchun yangi binolar qurish va jihozlash bo‘yicha loyiha ishlab chiqildi. Buning uchun Toshkent tibbiyot akademiyasi klinikasining bo‘sh turgan hududidan 5 gektardan ziyod yer ajratilgan. Binoni loyihalashtirishda xorijiy tibbiyot muassasalarining ilg‘or tajribasi inobatga olingan.
Yangi markazda pozitron-emission tomografiya, radioizotop tekshirishlar, zanjir reaksiyali analizatorlar, magnit-rezonans tomografiya, angiografiya uchun zamonaviy uskunalar o‘rnatiladi. Immunoterapiya, target terapiya, chiziqli tezlatkich yordamida va stereotoksik nur terapiya, radioxirurgiya kabi yangi davolash uslublari joriy etiladi.
Prezidentimiz ko‘rsatmasiga muvofiq, barcha hududlardagi onkologiya shifoxonalaridagi sharoit, davolash sifati o‘rganilgan. Bunday kasalliklar bo‘yicha eng ko‘p murojaat Toshkent shahri va Toshkent viloyati filiallariga to‘g‘ri kelgan. Ya’ni, ularda barcha bemorlarning qariyb 37 foizi davolangan.
Shundan kelib chiqib, Toshkent shahri va Toshkent viloyati shifoxonalarini yagona muassasa sifatida birlashtirish taklifi bildirildi. Buning natijasida salohiyatli mutaxassislar va yuqori texnologik uskunalar bir joyda jamlanib, davolash sifati oshadi, bemorlar sarson bo‘lishining oldi olinadi.
Malakali shifokorlar tayyorlashga qaratilgan rejalar haqida ham ma’lumot berildi. Shu maqsadda N.I.Pirogov nomidagi Rossiya tibbiyot universiteti bilan hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha loyiha ishlab chiqilgan. Hamkorlik doirasida kelgusi ikki yilda yurtimiz talabalarini Rossiyaga o‘qishga yuborish, 2023-2024-o‘quv yilidan boshlab Toshkent shahrida Pirogov nomidagi universitet filialini ochish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari loyihalarni ma’qullab, ularni takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Shuningdek, taqdimotda tijorat banklari tomonidan shakllantirilgan loyihalar ham ko‘rib chiqildi.

Healthcare and public services projects considered
On June 14, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects in public services and healthcare.
The Head of the state, during his visits to Tashkent region and districts of the capital, as well as at the meeting on May 28, set tasks to modernize utilities and improve the service quality. In this regard, the responsible ministries and hokimiyats have developed proposals to improve the activities of management service companies.
There are 4,938 apartment buildings in Tashkent region, which are served by 36 service companies and 369 partnerships. More than half of the partnerships are in a difficult situation, consumers are dissatisfied with the quality of services and the lack of timely approaches.
Similar shortcomings in the region were criticized at the event. It was instructed to revise the projects, establish systematic work and provide all conditions for the population.
Interregional cooperation has an important place in the bilateral relations of Uzbekistan with foreign countries. In particular, Tashkent region closely interacts with the Republic of Tatarstan (Russian Federation). The presentation provides information on projects of economic and investment cooperation between the two regions. The President critically assessed the projects and noted the need for enhancing the partnership.
A month ago, the Head of the state visited the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Oncology and Radiology and gave instructions to improve conditions in medical institutions in this area. On May 27, the President adopted a resolution “On further improving the system of providing hematological and oncological services to the population”.
Following this document, a project was developed for the construction and equipping of new buildings for the Republican Medical Center of Oncology and Radiology. More than 5 hectares of the unused territory of the clinic of Tashkent Medical Academy has been allocated for new structures. Advanced experience of foreign medical institutions was taken into account when designing.
The new center will be equipped with modern technology for positron emission tomography, radioisotope studies, PCR analysis, magnetic resonance imaging, and angiography. New treatment methods will be introduced, such as immunotherapy, targeted therapy, linear accelerator irradiation and stereotactic light therapy, radiosurgery.
Under the instructions of the President, the conditions and quality of treatment in oncological hospitals in all regions were studied. It was revealed that the population most often applies for oncological care to Tashkent city and Tashkent regional branches of the Republican center. They accounted for about 37 percent of all patients.
It was proposed to unite the capital and Tashkent regional branches into a single institution. This will serve to concentrate qualified specialists and high-tech equipment in one place and improve the treatment quality.
Information was provided on plans to train doctors. For this purpose, a project has been developed to enhance collaboration with the Pirogov Russian National Research Medical University. Within the framework of cooperation, in the next two years, it is planned to send Uzbekistan students to study in Russia, and by the 2023/2024 academic year, open a branch of this university in Tashkent.