Dushanbeda birinchi O‘zbekiston - Tojikiston hududlararo investitsiyaviy forum bo‘lib o‘tdi
9-iyun kuni Boxtar shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Tojikiston Respublikasiga tashrifi arafasida birinchi O‘zbekiston – Tojikiston hududlararo investitsiyaviy forum bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Tojikiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Davlatali Said, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, ikki mamlakat vazirlik, idora, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, savdo-sanoat palatalari, chegaradosh viloyatlari rahbarlari, shuningdek, O‘zbekiston va Tojikistonning turli hududlaridan kelgan 300 ga yaqin tadbirkorlar ishtirok etdi.
Forumni ochar ekan ikki mamlakat delegatsiyalari rahbarlari iqtisodiy sheriklikni kengaytirish, yuqori texnologiyali qo‘shma korxonalarni tashkil etish, ommabop mahsulotlar ishlab chiqarish va istiqbolli bozorlarga kirib borish bo‘yicha kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yishning salmoqli salohiyatini qayd etib, O‘zbekiston va Tojikiston ishbilarmon doiralari vakillarini faol va muvaffaqiyatli hamkorlikka chaqirdi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy munosabatlarni mustahkamlash yo‘nalishlari haqida so‘zlar ekan, ikki mamlakat delegatsiyalari rahbarlari hududlararo aloqalarni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratdilar. Ta'kidlandiki, geografik jihatdan yaqinligi va logistikaning qulayligi investitsiya loyihalarini amalga oshirish va o‘zaro savdoni rivojlantirish uchun misli ko‘rilmagan qulay shart-sharoitlar yaratadi. Shu munosabat bilan, yangi loyihalarni ishlab chiqish va qo‘shma biznes tashabbuslarini amalga oshirishda tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash borasida ikki mamlakat chegaradosh hududlari rahbarlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari yanada faollashtirilishi zarurligi ta'kidlandi.
Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida istiqbolli qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish maqsadida 50 mln dollarlik ustav kapitaliga ega O‘zbekiston – Tojikiston investitsiya jamg‘armasi tashkil etilgani tilga olindi.
Forum davomida ikki mamlakat hududlari va tegishli idoralar rahbarlari so‘zga chiqib, investitsiyaviy hamkorlikning imkoniyatlari, shuningdek, avtomobil' sanoati, to‘qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat va elektrotexnika sanoati, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda yangi sanoat kooperatsiyasi loyihalarini birgalikda ro‘yobga chiqarish yuzasidan aniq takliflarning taqdimotini o‘tkazdi. Shuningdek, tadbir doirasida “B2G” va “B2B” shaklida ishtirokchilarning manzilli uchrashuvlari va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hujjatlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Forum yakunlari bo‘yicha Tojikiston Respublikasi Hukumati huzuridagi Eksport agentligi bilan O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag‘batlantirish agentligi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim, avtomobil, transformator, maishiy texnika ishlab chiqarish, intensiv bog‘lar, issiqxona komplekslari, qishloq xo‘jaligi va meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash bo‘yicha qo‘shma korxonalarni tashkil etish bo‘yicha bitimlar, shuningdek, bir qator savdo shartnomalari imzolandi. Imzolangan hujjatlarning umumiy summasi 730 mln dollarni tashkil etdi.

2021-06-09 | Economics
The first Uzbekistan – Tajikistan Interregional Investment Forum was held in the city of Bokhtar on June 9, on the eve of the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Tajikistan.
The event was attended by Deputy Prime Minister, Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov, First Deputy Prime Minister of Tajikistan Davlatali Said, heads of ministries, agencies, industry associations, commercial banks, chambers of commerce and industry, border regions of the two countries, as well as about 300 entrepreneurs from various regions of Uzbekistan and Tajikistan.
At the forum, the heads of the delegations of the two countries noted the significant potential for enhancing economic partnerships, creating joint high-tech industries, establishing cooperative ties to produce popular products and developing promising markets, called on representatives of the business communities for active and successful cooperation.
It was announced that Uzbekistan – Tajikistan Investment Fund was created with an authorized capital of $50 million to support and promote the implementation of promising joint projects in various sectors of the economy.
The heads of the relevant regions and agencies delivered speeches at the forum, made presentations on the investment opportunities of the two countries, on the joint implementation of specific projects in the automotive, textile, leather, footwear and electrical industries, in food and agriculture. B2G and B2B meetings were held. Documents were signed for the implementation of joint projects.
Following the forum, a Cooperation Agreement was signed between the Export Agency under the Government of the Republic of Tajikistan and the Export Promotion Agency under the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan. Agreements and several trade contracts were reached on the organization of joint ventures for the production of vehicles, transformers, household appliances, the creation of intensive gardens, greenhouse complexes and enterprises for the cultivation and processing of agricultural, fruit and vegetable products. The total amount of the package of signed documents amounts to $730 million.
The forum participants also got acquainted with the exhibition organized in the city of Bokhtar. It presents products of Khatlan district entrepreneurs.