Standartlashtirish va texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi islohotlar mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini oshirish yo‘lida navbatdagi qadamdir
2021-06-08 | Iqtisodiyot
7-iyun kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Texnik jihatdan tartibga solish sohasida davlat boshqaruvini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi Farmoni va “O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori, shuningdek, ushbu hujjatlar qabul qilinishi munosabati bilan mamlakatda texnik tartibga solish sohasida kutilayotgan o‘zgarishlarning mazmun-mohiyatini ochib berishga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Investisiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari B.Abidov, ITSV huzuridagi O‘zbekiston texnik tartibga solish agentligi Bosh direktori R.Sattarov, tadbirkorlar va eksportchilar, shuningdek, idora ekspertlari va mutaxassislari ishtirok etdi.
O‘zbekiston iqtisodiyotining raqobatbardoshligi va eksport salohiyatini oshirish davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lganligi sababli 2020 yilda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishning yalpi hajmi 2019 yilga nisbatan 13 foizga oshib, 367 trln so‘mga yetganligi qayd etildi.
Bunday sharoitlarda hamda O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo‘lishi yuzasidan muzokaralar faol bosqichida ekanligini va Yevropa Ittifoqi “GSP+” preferensiyalar bosh tizimi benefisiar maqomiga ega bo‘lganligini hisobga olgan holda, texnik reglamentlarini ishlab chiqish va joriy etish hamda ularni umum e'tirof etilgan xalqaro texnik qoidalar bilan uyg‘unlashtirish orqali ichki va tashqi bozorlarda mahalliy mahsulotlar raqobatbardoshligini oshirish dolzarb vazifa bo‘lib hisoblanadi.
Texnik jihatdan tartibga solish tizimining xalqaro talablarga moslashuvi O‘zbekistonning Jahon savdo tashkiloti (JST), Yevropa Ittifoqi (EI), Yevroosiyo iqtisodiy Ittifoqi (EOII), Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) hamda boshqa davlatlar bilan hamkorligi jarayonida alohida o‘rin tutib, mamlakatlararo ishlab chiqarish va texnologik aloqalarni kengaytirish hamda o‘zaro savdo to‘siqlarni olib tashlash uchun qulay sharoit yaratadi.
Taqdimotlar davomida so‘zga chiqqanlar standartlashtirish va texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi asosiy o‘zgarishlar va yangiliklar, xususan, “O‘zstandart” Agentligi negizida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi tashkil etilishi haqida so‘z yuritdilar. Agentlikning vazifalari texnik jihatdan tartibga solish va metrologiya sohasidagi davlat siyosatini amalga oshirish, standartlashtirish va sertifikatlashtirish sohalarida tarkibiy islohotlar va o‘zgarishlarni chuqurlashtirish hamda milliy sifat infratuzilmasini takomillashtirishdan iborat bo‘ladi.
Ushbu maqsadlarga erishish uchun 10 ta yo‘nalish bo‘yicha 23 ta amaliy chora-tadbirlardan iborat “Yo‘l xaritasi” tasdiqlangan. Tadbir davomida hujjat yo‘nalishlari hamda ularni amalga oshirish muddatlari haqida batafsil ma'lumotlar berildi.
Shuningdek, joriy etilgan yangi tartibga muvofiq, tadbirkorlar va eksportchilarga taqdim etilayotgan imtiyozlardan amalda foydalanish mehanizmlari ham atroflicha tushuntirildi.
Ochiq munozara tarzida o‘tgan tadbir davomida ishtirokchilar jurnalistlar, tadbirkorlar va eksportchilarni qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob berdilar.

Реформы в сфере стандартизации и технического регулирования – очередной шаг на пути повышения конкурентоспособности отечественного производителя
2021-06-08 | Экономика
7 июня в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась пресс-конференция, посвященная разъяснению сути и значения Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию государственного управления в области технического регулирования», Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Узбекского агентства по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан», а также изменений, которые ожидают сферу технического регулирования в стране в связи с принятием данных документов.
В мероприятии приняли участие заместитель министра инвестиций и внешней торговли Б.Абидов, Генеральный директор Узбекского агентства по техническому регулированию при МИВТ Р.Саттаров, предприниматели и экспортеры, а также эксперты и специалисты ведомства.
Отмечалось, что улучшение конкурентоспособности и экспортного потенциала узбекской экономики является одним из основных направлений государственной политики, благодаря чему в 2020 году валовый объем производства промышленной продукции увеличился на 13 процентов по сравнению с 2019 годом и достиг отметки в 367 трлн сумов.
В данных условиях актуальной задачей является повышение конкурентоспособности отечественной продукции на внутреннем и внешнем рынках, что достижимо путем разработки и внедрения технических регламентов, а также их гармонизации с общепринятыми международными техническими регламентами, с учётом того, что Узбекистан находится в активной фазе переговоров по вступлению во Всемирную торговую организацию и уже получил статус бенефициара Всеобщей системы преференций Европейского Союза «GSP+».
Адаптация системы технического регулирования к международным требованиям также занимает особое место в процессе сотрудничества Узбекистана со Всемирной торговой организацией (ВТО), Европейским Союзом (ЕС), Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), Содружеством Независимых Государств (СНГ), а также с другими странами, создавая благоприятные условия для расширения межстрановых производственно-технологических связей и устранения препятствий для взаимной внешней торговли.
В ходе выступлений докладчики рассказали об основных изменениях и нововведениях в сфере стандартизации и технического регулирования, в частности, о создании на базе Агентства «Узстандарт» Узбекского агентства по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли, задачами которого будут являться реализация государственной политики в области технического регулирования и метрологии, углубление структурных реформ и преобразования в сферах стандартизации и сертификации и совершенствование национальной инфраструктуры качества.
В данных целях утверждена соответствующая «Дорожная карта», которой предусматривается реализация 23 практических мер по 10 направлениям, о которых в ходе мероприятия была представлена подробная информация с указанием сроков их выполнения.
Также были детально разъяснены механизмы практического применения льгот, предоставляемых предпринимателям и экспортерам в соответствии с новым утвержденным порядком.
В ходе мероприятия, состоявшегося в формате открытого обсуждения, участники подробно ответили на все вопросы, интересовавшие журналистов, предпринимателей и экспортеров.