Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi
2021-06-08 | Iqtisodiyot
7-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilish uchun YeTTB birinchi vitse-prezidenti Yurgen Rigterink boshchiligidagi delegatsiyasini qabul qildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati, ITSV huzuridagi Xalqaro hamkorlik va rivojlanish agentligi va O‘zbekistonning bir qator tijorat banklari rahbarlari ishtirok etgan ushbu muzokaralar chog‘ida hamkorlikning bugungi holati, qo‘shma loyihalar amalga oshirilishi hamda sheriklikni rivojlantirishning istiqbolli sohalari muhokama qilindi.
Yu.Rigterink O‘zbekistonda izchil amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning ijobiy natijalariga yuqori baho berdi, shuningdek, YeTTBning investitsiyalarni kiritish va texnik yordam ko‘rsatish orqali mamlakatdagi iqtisodiy o‘zgarish jarayonlarini faol qo‘llab-quvvatlashga tayyorligiga ishontirdi.
Tomonlar qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikning borishini batafsil muhokama qildilar. Jumladan, hozirgi vaqtda O‘zbekistonda energetika, infratuzilma va uy-joy qurilishi kabi sohalarda YeTTB bilan birgalikda 1,8 mlrd. dollarlik 21 ta loyiha amalga oshirilayotganligi va ishlab chiqilayotganligi aytib o‘tildi. Tomonlar uy-joy – kommunal xo‘jaligi, ekologiya, infratuzilmani rivojlantirish va xususiy sektor sohalarida yangi loyihalarni ishlab chiqishni tezlashtirishga kelishib oldilar.
Bank sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi. YeTTB O‘zbekistonda moliya sektorini rivojlantirishda va davlat banklarini isloh qilish va xususiylashtirishda tahliliy – texnik yordam ko‘rsatishda davom etadi.
O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirish uchun YeTTBning kredit-savdo liniyalarini kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Shu bilan birga, YeTTB xususiy va davlat investitsiyalarini birga qo‘shib, infratuzilmaviy rivojlanish loyihalari uchun aralash moliyalashtirishning innovasion vositalarini joriy etishda texnik yordam ko‘rsatadi.
Muhokama doirasida investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishda xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasida hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha takliflar ham ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar qo‘shma loyiha va kelishuvlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta'minlash hamda munosabatlarning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirish maqsadida doimiy hamkorlikning tezkor mexanizmini joriy etishga kelishib oldilar.
Shuningdek, “Namangan viloyatining Chust, Pop va Namangan tumanlarida suv ta'minotini hamda Chust va Mingbuloq tumanlarida oqova tizimlarini yaxshilash” loyihasini joriy etish uchun 70 mln dollar miqdorida qarz bitimi imzolandi.
Mazkur loyihalarning amalga oshirilishi hisobiga Namangan viloyatining Chust, Namangan va Pop tumanlarida istiqomat qilayotgan 170 mingdan ziyod aholi toza ichimlik suvidan doimiy foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Mablag‘lar viloyatdagi yettita qishloq aholi punkti (Chortog‘, Chust, Jo‘masho‘y, Qizil-Rovot, Pop, Toshbuloq va Uyg‘ur)ga xizmat ko‘rsatuvchi suv olish va tarqatish stansiyalari va tarmoqlari, magistral quvurlar va suv tozalash inshootlarini, shuningdek, Chust va Jo‘masho‘y qishloqlarida suv tozalash inshootlari, oqova suv stansiyalari va tarmoqlarini qurish va ta'mirlash uchun sarflanadi.
Investitsiyalar qariyb 115 ming yangi foydalanuvchilarga suv ta'minoti tarmoqlariga ulanish imkonini beradi. Yangi infratuzilma tufayli suv yo‘qotishlari yiliga 0,6 mln kubometrga kamayadi.
Loyiha aholiga xavfsiz ichimlik suvi yetkazib berish, iste'molchilarining shaxsiy gigienasini yaxshilash va mavjud suv resurslarini boshqarish samaradorligini oshirishga yordam beradigan suv ta'minoti infratuzilmasini modernizasiya qilishni moliyalashtirish orqali qishloq aholisini markazlashgan suv ta'minoti tizimiga ulash bo‘yicha O‘zbekiston milliy dasturini amalga oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, qiymati 20 mln dollarga teng bo‘lgan “Yashil shaharlar” dasturi doirasida “Samarqand shahriga elektr avtobuslarni sotib olish” loyihasini amalga oshirish borasida mandat xati va Hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi. Memorandumga ko‘ra, Samarqand shahar YeTTBning “Yashil shaharlar” flagman dasturining 48-hamkor shahriga aylanadi. Dastur infratuzilmani barqaror rivojlantirish va shahar aholisining hayot sifatini yaxshilashga qaratilgan.
Ma'lumot uchun: “Yashil shaharlar” dasturi doirasida YeTTB ekologik muammolarni aniqlash, ularni hal etish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish va shahar infratuzilmasini rivojlantirish uchun investitsiyalarni jalb etishga ko‘maklashadi. Dasturda ishtirok etuvchi har bir shahar atrof-muhitni yaxshilash uchun pilot loyihani amalga oshiradi, so‘ngra Bank mutaxassislari ishtirokida joriy ekologik muammolarga qarshi choralar ko‘rish va investitsiyalarni jalb qilish uchun ustuvor yo‘nalishlarni aniqlash, jumladan, uy-joy va kommunal infratuzilmasini yaxshilash, havo sifatini oshirish, yer va suv resurslarining tozaligi va ommabopligini ta'minlash, qattiq va maishiy chiqindilarni utilizasiya qilish, “yashil zonalar” yaratish va atmosferaga chiqarilayotgan chiqindilar hajmini kamaytirish bo‘yicha harakatlar dasturini ishlab chiqadi. “Yashil shaharlar” dasturi doirasida hozirgi vaqtgacha ajratilgan umumiy mablag‘ miqdori 1,5 mlrd yevroni tashkil etadi va unda 30 mamlakatdan 47 shahar ishtirok etadi.

Обсуждены перспективы углубления сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
7 июня заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с первым вице-президентом Юргеном Ригтеринком для обсуждения текущего состояния и перспектив двустороннего сотрудничества.
В ходе переговоров, в которых также приняли участие руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства международного сотрудничества и развития при МИВТ и руководители ряда узбекских коммерческих банков, были обсуждены текущее состояние сотрудничества, ход реализации совместных проектов и перспективные направления развития партнерства.
Ю.Ригтеринк высоко оценил положительные результаты масштабных реформ, последовательно проводимых в стране, а также заверил в готовности ЕБРР активно поддерживать процессы экономических преобразований в Узбекистане путем осуществления инвестиций и оказания технического содействия.
Стороны предметно обсудили ход сотрудничества по реализации совместных проектов: на текущий момент в Узбекистане совместно с ЕБРР реализуется и прорабатывается 21 проект на сумму 1,8 млрд долларов в таких сферах, как энергетика, инфраструктурное и жилищное строительство. Стороны договорились ускорить проработку новых проектов в сферах жилищно-коммунального хозяйства, экологии, развития инфраструктуры и частного сектора.
Обсуждены вопросы сотрудничества в банковском секторе: ЕБРР продолжит оказывать аналитическую и техническую помощь
в развитии финансового сектора в Узбекистане, а также реформировании и приватизации государственных банков.
Рассмотрены возможности расширения кредитных и торговых линий ЕБРР для финансирования проектов малого и среднего бизнеса в Узбекистане. Наряду с этим, ЕБРР окажет техническое содействие во внедрении инновационных инструментов смешанного финансирования для проектов инфраструктурного развития, сочетая частные и государственные инвестиции.
Также в рамках обсуждения были рассмотрены предложения по активизации взаимодействия по поддержке инициатив женского и молодёжного предпринимательства при реализации инвестиционных проектов.
По итогам переговоров стороны договорились наладить оперативный механизм постоянного взаимодействия с целью обеспечения своевременной и качественной реализации совместных проектов и договоренностей, а также выработки новых направлений сотрудничества.
В завершение переговоров были подписаны заёмное соглашение в рамках реализации проекта «Улучшение водоснабжения Чустского, Папского и Наманганского районов, а также канализации Чустского и Мингбулакского районов Наманганской области» на сумму 70 млн долларов.
За счет реализации данных проектов более 170 000 человек, проживающих в Чустском, Наманганском и Папском районах Наманганской области, получат постоянный доступ к чистой питьевой воде.
Средства будут использованы для поддержки строительства и реабилитации водозаборов, распределительных станций и сетей, магистралей и водоочистных сооружений, обслуживающих семь сельских населенных пунктов региона (Чартак, Чуст, Джумашуй, Кызыл-Роват, Пап, Ташбулак и Уйгур), а также для строительства очистительных сооружений, канализационных насосных станций и сетей в поселках Чуст и Джумашуй.
Инвестиции дадут возможность подключить порядка 115 тысяч новых пользователей к водопроводным сетям. Благодаря новой инфраструктуре потери воды сократятся на 0,6 миллиона кубометров в год.
Проект внесет вклад в реализацию национальной программы Узбекистана по подключению сельского населения к централизованной системе водоснабжения путем финансирования модернизации инфраструктуры водоснабжения, которая поможет доставлять населению безопасную питьевую воду, улучшить личную гигиену ее потребителей и повысить эффективность управления доступными водными ресурсами.
Также были подписаны мандатное письмо по реализации проекта «Приобретение электрических автобусов в город Самарканд» на сумму 20,0 млн долларов и Меморандум о сотрудничестве в рамках программы «Зеленые города». Согласно Меморандуму г.Самарканд станет 48-м городом – партнером флагманской программы ЕБРР «Зеленые города», направленной на устойчивое развитие городской инфраструктуры и повышение качества жизни городского населения.
Справочно: в рамках программы «Зеленые города» ЕБРР оказывает содействие в выявлении экологических проблем, выработке практических мер по их решению и привлечению инвестиций для развития городской инфраструктуры. Каждый участвующий в программе город реализует пилотный проект по улучшению экологии, а затем при участии экспертов Банка разрабатывает план действий по реагированию на текущие экологические вызовы и определению приоритетных направлений для привлечения инвестиций, среди которых улучшение жилищно-коммунальной инфраструктуры, повышение качества воздуха, чистоты и доступности земельных и водных ресурсов, утилизация твердых и бытовых отходов, создание «зеленых зон» и снижение выбросов в атмосферу. Общий объем финансирования, выделяемого в рамках программы «Зеленые города» на текущий момент составляет 1,5 млрд евро, а ее участниками являются 47 городов из 30 стран мира.