O‘zbekiston Prezidenti Qozog‘iston Senati raisi bilan parlamentlararo hamkorlikni kengaytirish yo‘nalishlarini muhokama qildi
2021-06-05 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-iyun kuni mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senati raisi Maulen Ashimbayevni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari oliy darajadagi muntazam va samarali muloqotlar tufayli O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari bugun yuksak darajaga chiqqanini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Senat raisi Maulen Ashimbayev, o‘z navbatida, O‘zbekiston yetakchisiga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Pandemiya oqibatlarini birgalikda yengib o‘tish maqsadida hukumatlar, hududlar va tadbirkorlar darajasida faol almashinuvlar davom etmoqda. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshdi. Mashinasozlik, to‘qimachilik sanoati, transport, turizm va iqtisodiyotning boshqa sohalarida yirik kooperatsiya loyihalari tayyorlanmoqda va amalga oshirilmoqda. Madaniy-gumanitar sohadagi dasturlar qayta tiklandi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston parlamentlari ikki tomonlama hamkorlikning istiqboldagi kun tartibini shakllantirishda faol ishtirok etishi, hududlar ma’muriyatlari va ishbilarmon doiralarni keng jalb qilgan holda yangi tashabbuslar va aniq loyihalarni ilgari surish, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar bo‘yicha hamkorlik va o‘zaro muvofiqlashuvni kuchaytirish muhim ekani alohida ta’kidlandi.

President of Uzbekistan receives the Chairperson of Kazakhstan Senate
On June 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Chairperson of the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan Maulen Ashimbayev.
The President noted with satisfaction the current high level of bilateral friendship, good-neighborliness and strategic partnership, achieved through regular and effective contacts at the highest level.
The Chairperson of the Senate Maulen Ashimbayev expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and conveyed greetings and best wishes from the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
Issues of further development and deepening of multifaceted cooperation between the two countries were discussed at the meeting.
It was emphasized that active exchanges continue at the level of governments, regions and businesses to jointly overcome the consequences of the pandemic. Since the beginning of this year, the trade turnover has grown by 40 percent. Major cooperation projects are being prepared and implemented in the mechanical engineering, textile industry, transport, tourism and other sectors of the economy. Programs in the cultural and humanitarian sphere have been resumed.
The importance of the active participation of Uzbekistan and Kazakhstan parliaments in developing the long-term agenda of cooperation, promoting new initiatives and specific projects with the broad involvement of regional administrations and businesspeople, as well as strengthening cooperation and coordination on the current regional and international issues was emphasized.