Ma’lumki, bu inshoot O‘zbekiston bilan Afg‘oniston o‘rtasidagi yagona o‘tkazish punktidir. Mamlakatimizning Afg‘oniston, umuman, janubiy Osiyo davlatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalari jadal rivojlanmoqda. Mazkur bojxona posti shunga yarasha zamonaviy qilib qayta qurildi. O‘zbekistondan chiqish va Afg‘oniston tomondan yurtimizga kirish yo‘nalishida pasport nazorati va bojxona ko‘rigi zallari barpo etildi.
Davlatimiz rahbari ushbu yangi majmualarda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Chegara bojxona posti «Raqamli O‘zbekiston - 2030» dasturi doirasida eng zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan. Masalan, «Z-Portal» rusumli ko‘rik majmuasi avtotransport vositalarini uch tomondan suratga olish salohiyatiga ega. Shuningdek, unda radiatsiya miqdori minimal bo‘lib, haydovchi mashinadan  tushmasdan xizmatlardan foydalanishi mumkin. Bu bir soatda 200 tagacha avtotransportni o‘tkazish imkonini beradi. Yurtimizdagi boshqa bojxona postlarida bunday quvvat soatiga 20 ta. Umuman, chegara bojxona postida bir kecha-kunduzda 2 ming nafargacha yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatilishi mumkin.
- Bugungi hayotimizga bu ma’qul. Lekin dunyo soat sayin o‘zgarmoqda. Endi yangi pag‘onaga chiqish kerak. Bu yerda situatsion markaz bilan birga tahlil markazi ham bo‘lishi zarur. Iqtisodiy manfaatdorlikni oshirish va xavf-xatarlarning oldini olish bo‘yicha yangi takliflar berib borish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yana bir o‘ziga xos jihati, «Ayritom»da biryo‘la uch xil - poyezd, avtotransport va fuqarolarga xizmat ko‘rsatiladi. Shu bois, o‘tkazuvchanlikni tezlashtirish va foydalanuvchilarga qulaylik yaratish maqsadida yagona darcha tamoyili joriy etilgan. Xavfsizlikni ta’minlash uchun «Adani» va «Rapiscan» rusumli qurilmalar, videokuzatuv tizimi o‘rnatilgan.

На таможенном посту "Айритом" запущены цифровые комплексы
Данный пост является единственным пропускным пунктом на границе Узбекистана и Афганистана. Торгово-экономические отношения с этой страной и государствами Южной Азии в целом динамично развиваются. В связи с этим проведена модернизация таможенного поста. Построены залы паспортного и таможенного контроля.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в этих новых комплексах.
Таможенный пост оснащен по последнему слову техники в рамках программы «Цифровой Узбекистан - 2030». Так, установлен досмотровый комплекс Z-Portal с функцией сканирования автотранспортных средств с трех сторон. Благодаря минимальному уровню излучения сканирование не требует выхода водителя из машины. Все это позволяет досматривать до 200 автомобилей в час. На других таможенных постах страны пропускная способность составляет 20 автомобилей в час. В целом пограничный таможенный пост может обслуживать до 2 тысяч пассажиров в сутки.
- В нынешних условиях это хорошее нововведение. Но мир меняется ежечасно. Пришло время выходить на новый уровень. Наряду с ситуационным центром здесь должен быть аналитический центр. Нужны новые предложения для повышения экономической эффективности и предотвращения рисков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Уникальная особенность поста «Айритом» - он способен обслуживать одновременно поезда, автотранспорт и граждан. В Для ускорения контрольно-пропускного процесса и создания удобства для пользователей работа ведется по принципу "одно окно". Для обеспечения безопасности установлены цифровые решения Adani и Rapiscan, система видеонаблюдения.