Prezident Sheroboddagi agrosanoat korxonalarini ko‘zdan kechirdi
«Sherobod agro impeks» mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli ushbu majmua o‘tgan yili ishga tushirilgan. 29 gektarlik issiqxonada pomidor, bodring, bulg‘or qalampiri, baqlajon kabi bozorbop mahsulotlar yetishtirilmoqda. Bu yerda 200 nafar mahalliy yoshlar ishlamoqda.
Mahsulot hajmini ko‘paytirish orqali uning tannarxini arzonlashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Shu yerda «Sherobod anor impeks» korxonasi ham tashkil etilgan. 5 million dollarlik mazkur loyiha natijasida anorni qadoqlash va qayta ishlash yo‘lga qo‘yilgan. Uskunalar Janubiy Koreya va Sloveniyadan keltirilgan.
Anor bo‘lmagan paytda korxona to‘xtab qolmaydi. Meva-sabzavot va poliz mahsulotlarini saralab, bozorga chiqaradi.
Korxona 6 ming tonna qadoqlash, 2 ming tonna anor sharbati ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bu yerda 70 kishi ish bilan ta’minlangan.
Anor mevasi aholi va bog‘dorchilik xo‘jaliklaridan sotib olinadi. Sherobod tumanida bir yilda qariyb 30 ming tonna anor yetishtiriladi. Shundan 8 ming tonnasi eksportga chiqarilmoqda.
Yaqingacha tumanda 2 ming 400 gektar anorzor bor edi. Joriy yilda hosildorligi past bo‘lgan 3 ming gektardan ziyod paxta va g‘alla maydonlari o‘rnida fermer xo‘jaliklari va tadbirkorlar tomonidan anor bog‘lari tashkil etildi. Buning natijasida qo‘shimcha 3 mingta yangi ish o‘rni yaratildi. Uch yildan keyin bu yangi ko‘chatlardan 18 ming tonna hosil olish mumkin. Uning 8 ming tonnasi qayta ishlanishi va 10 ming tonnasi eksport qilinishi rejalashtirilgan.

Президент ознакомился с деятельность аграрных предприятий Шерабада
Комплекс был организован в прошлом году обществом с ограниченной ответственностью «Шеробод агро импекс». В теплице площадью 29 гектаров выращиваются помидоры, огурцы, болгарский перец и баклажаны. Здесь трудятся 200 местных молодых людей.
Глава государства подчеркнул важность увеличения объемов заготовки продукции, что послужит снижению ее себестоимости.
Здесь же организовано предприятие "Шеробод анор импекс". В результате реализации проекта стоимостью 5 миллионов долларов налажены переработка и фасовка граната. Установлено оборудование из Южной Кореи и Словении.
При отсутствии сырья предприятие не прекращает свою деятельность, а переходит на фасовку фруктов, овощей и дыни.
Производственная мощность предприятия - 6 тысяч тонн продукции в фасованном виде и 2 тысячи тонн гранатового сока. Здесь работают 70 человек.
Плоды граната закупаются у населения и садоводческих хозяйств. Ежегодно в Шерабадском районе выращивают около 30 тысяч тонн гранатов. Из них 8 тысяч тонн идут на экспорт.
До недавнего времени в районе было 2,4 тысячи гектаров гранатовых садов. В этом году фермерские хозяйства и предприниматели заложили гранатовые сады площадью 3 тысяч гектаров на месте низкоурожайных хлопковых и зерновых полей. Через три года в новых садах можно будет собрать урожай в 18 тысяч тонн. Планируется переработать 8 тысяч тонн и экспортировать 10 тысяч тонн гранатов.