Shavkat Mirziyoyev: O‘tish davri - kurash davri
Davlatimiz rahbari iqtisodiy kompleks oldiga vazifa qo‘yar ekan, har bir hududning xususiyatlaridan kelib chiqib loyiha qilish, «o‘sish nuqtalari»ni topib, rivojlantirish zarurligini ta’kidlaydi.
Surxondaryo viloyatining shunday yo‘nalishlaridan biri - anorchilik. Ayniqsa, Sherobodning anorlari katta, mazali, hosildor bo‘ladi. Shu bois uning bozori chaqqon, dovrug‘i chet ellargacha ketgan. Bu tadbirkorlar uchun katta imkoniyat, aholi uchun daromad manbai bo‘layotir. Tumanda 48 ta mahallaning 33 tasi anor yetishtirishga ixtisoslashgan.
Shunday anorzorlardan biri «Sardorbek Sultonbek» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tumanning «Bo‘ston» mahallasida tashkil etilgan.
Prezident ushbu bog‘ni ko‘zdan kechirdi.
43 gektar yerda 30 ming donadan ziyod anor ekilgan. Qozoqi navli ushbu anorning bir donasi 1 kilogrammdan ziyod tosh bosishi mumkin. Ko‘chatlar bu yildan hosilga kirdi. Yiliga jami ming tonnadan ziyod mahsulot olish mo‘ljallangan.
- O‘tish davri - kurash davri. Hayotimizni o‘zgartirish, dunyo bozorida o‘rnimizni topish uchun kurashishimiz, manfaat beradigan ishni qilishimiz kerak. Asosiy maqsadimiz - oilalarning daromadini ko‘paytirish. O‘zi mehnat qilib, natijaga erishgan oila barakali bo‘ladi, sog‘lig‘iga qaraydi, farzandlarini yaxshi o‘qitadi. Bilimli bolalar kelajakda o‘z yo‘lini topib oladi, - dedi Prezident.
Shu yerda Toshkent davlat agrar universitetining Termiz filiali tadqiqotchilari bilan muloqot bo‘ldi.
- Bizda anorchilik bo‘yicha an’ana bor, lekin ilm yo‘q, kitob yo‘q, laboratoriya yo‘q. Anor jaydari usulda yetishtirilyapti. Kasallikdan himoya qilishni hamma ham bilmaydi. Eng katta narsa - nav kerak. Keyin shu navni xonadonlarga kirgazish zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Surxondaryoda qishloq xo‘jaligini innovatsion yo‘naltirish bo‘yicha institut tashkil etish, anor bilan birga limon, xurmo yetishtirishni ko‘paytirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari tumanning «Kattabog‘» mahallasida anorchilik bilan shug‘ullanayotgan Abdurahmon Karimov xonadonida ham bo‘lib, aholi turmushi va tomorqalardan foydalanish holati bilan tanishdi. Mahalla ahli, nuroniylar bilan samimiy suhbat bo‘ldi.
Tumanda 5 mingdan ziyod aholi anor yetishtirish bilan shug‘ullanib, undan katta daromad topayotgani aytildi.

Шавкат Мирзиёев: Переходный период – время конкуренции
Каждый раз, ставя задачу перед экономическим комплексом, глава нашего государства подчеркивает необходимость составления планов, поиска и развития «точек роста» с учетом особенностей каждого региона.
Одним из таких направлений в Сурхандарьинской области является гранатоводство. Шерабадские гранаты славятся своими крупными плодами, вкусом и высокой урожайностью. Благодаря этому они популярны и за рубежом. В Шерабаде выращивание гранатов является важной статьей доходов местного населения. Из 48 махаллей района 33 специализируются на выращивании граната.
Один из таких гранатовых садов создан обществом с ограниченной ответственностью «Сардорбек Султанбек» в махалле "Бустон" района.
Президент ознакомился с садом.
Здесь на 43 гектарах высажено более 30 тысяч гранатовых деревьев. Один гранат сорта "Козоки" может весить почти 1 килограмм. В этом году намечено собрать более тысячи тонн плодов.
- Переходный период – время конкуренции. Нам необходимо изменить свою жизнь, бороться за свое место на мировом рынке, реализовывать выгодные проекты. Главная наша цель – увеличить доходы семей. Семья, которая стремится работать и добиваться результатов, будет жить в достатке, заботиться о своем здоровье и даст хорошее образование детям. А образованные дети найдут свой путь в будущем, - сказал Президент.
Здесь же состоялась беседа с исследователями термезского филиала Ташкентского государственного аграрного университета.
- У нас есть традиции гранатоводства, но нет науки, нет книг, лабораторий. Гранат выращивается по старинке. Не все знают, как защищать растения от болезней. Главное – создание лучших сортов. Потом эти сорта необходимо довести до населения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по организации в Сурхандарье института по инновационному развитию сельского хозяйства, расширению выращивания, помимо граната, лимонов и хурмы.
Глава государства также посетил махаллю Каттабог района, где встретился с выращивающей гранаты семьей Абдурахмона Каримова, ознакомился с условиями жизни населения и состоянием использования приусадебных участков. Состоялась искренняя беседа с жителями махалли, аксакалами.
Отмечалось, что в Шерабадском районе гранатоводством занимаются более 5 тысяч человек, гранатовые сады приносят им значительный доход.