O‘zbekiston Prezidenti “Yashil o‘sish va global maqsadlar uchun hamkorlik – 2030” xalqaro sammitida ishtirok etdi
2021-05-31 | Siyosat
30-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning taklifiga binoan Seul shahrida videoanjuman shaklida o‘tayotgan “Yashil o‘sish va global maqsadlar uchun hamkorlik – 2030” ikkinchi xalqaro sammiti ishida ishtirok etdi.
Ikki kunlik forum kun tartibidan iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yengib o‘tish, “yashil” tiklanish va uglerod neytralligini ta’minlash, shuningdek, BMT Barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishish va Iqlim bo‘yicha Parij bitimi qoidalarini bajarish masalalari o‘rin olgan.
Tadbirda dunyoning yetakchi mamlakatlari davlat va hukumat rahbarlari, yuqori darajadagi vakillari, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirok etmoqda.
Xususan, sammitda BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Yevropa Kengashi Raisi Sharl Mishel va Yevropa Komissiyasi Raisi Ursula fon der Lyayen, Germaniya Kansleri Angela Merkel, Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron, Buyuk Britaniya Bosh vaziri Boris Jonson, XXR Davlat kengashi Bosh vaziri Li Ketsyan, AQSh Prezidentining iqlim masalalari bo‘yicha maxsus vakili Jon Kerri, XVF boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyeva, Yashil o‘sish global instituti raisi Pan Gi Mun va IHTT bosh kotibi Anxel Gurriya qatnashmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida “yashil” tiklanish sohasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yangilanishlarning muhim yo‘nalishlarini qayd etdi hamda bu boradagi xalqaro hamkorlikning istiqbollari yuzasidan o‘z nuqtai nazarini bayon qildi.
Davlatimiz rahbari “yashil” va barqaror taraqqiyotga xizmat qiladigan samarali qarorlar qabul qilish uchun butun xalqaro hamjamiyatning sa’y-harakatlarini birlashtirish zarurligini alohida ta’kidladi.
Orol dengizi halokatining global oqibatlarini yengib o‘tish bu boradagi ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilandi. Shu munosabat bilan Prezidentimiz yaqinda O‘zbekiston tashabbusi bilan Orolbo‘yini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish bo‘yicha qabul qilingan BMT Bosh Assambleyasining maxsus rezolyutsiyasi to‘liq qo‘llab-quvvatlangani uchun barcha xalqaro hamkorlarga minnatdorlik bildirdi. Mazkur yo‘nalishdagi ishlarni, shu jumladan maxsus tashkil etilgan BMT Trast jamg‘armasi, Yashil o‘sish global instituti, “P4G” sheriklik platformasi va boshqa xalqaro institutlar doirasida birgalikda faol davom ettirish taklif etildi.
Mintaqamizda iqlim o‘zgarishlari, bug‘lanish darajasini oshiruvchi gazlar va atmosfera ifloslanishi muammolari  ta’sirida transchegaraviy daryolar oqimi va biologik xilma-xillik qisqarayotgani munosabati bilan jiddiy xavotir bildirildi.
O‘zbekiston Parij bitimi doirasida 2030-yilga qadar parnik gazlarini atmosferaga chiqarishni qisqartirish bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni bajarishga sodiq ekani ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan “yashil” texnologiyalarni keng joriy qilish va “yashil” energetika sohasidagi loyihalarni amalga oshirish O‘zbekistonda yaqin o‘n yilda qayta tiklanadigan energiya manbalari ulushini 3 barobardan ziyodga ko‘paytirish imkonini berishi qayd etildi.
Kelgusi yili O‘zbekistonda “Rivojlanayotgan mamlakatlar uchun yashil energetika” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazish, shuningdek, “yashil” iste’mol madaniyatini shakllantirish maqsadida “yashil iqtisodiyot”ni barpo etishga yoshlarni jalb etish bo‘yicha maxsus dasturni amalga oshirish tashabbuslari ilgari surildi.
Prezidentimiz ushbu muhim sohada amaliy hamkorlikni kengaytirish maqsadida O‘zbekiston «P4G» sherikligiga qo‘shilish hamda uning to‘laqonli ishtirokchisiga aylanishga tayyor ekanini bildirdi.
Forum ishi davom etmoqda. Uning yakunida “yashil” tiklanish va barqaror taraqqiyot sohasidagi xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirish bo‘yicha eng muhim vazifalarni o‘zida aks ettiradigan Seul deklaratsiyasi qabul qilinadi.

Президент Узбекистана принял участие в Международном саммите «Партнерство ради зеленого роста и глобальных целей – 2030»
2021-05-31 | Политика
30 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина принял участие в работе второго Международного саммита «Партнерство ради зеленого роста и глобальных целей – 2030» (P4G), проходящего в Сеуле в формате видеоконференции.
В повестку двухдневного форума включены вопросы преодоления последствий изменения климата, «зеленого» восстановления и обеспечения углеродной нейтральности, а также достижения Целей устойчивого развития ООН и выполнения положений Парижского соглашения по климату.
В мероприятии принимают участие главы государств и правительств, высокие представители ведущих стран мира, руководители авторитетных международных организаций.
В их числе генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, председатели Европейского Совета Шарль Мишель и Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен, Канцлер Германии Ангела Меркель, Президент Франции Эммануэль Макрон, Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон, Премьер Государственного совета КНР Ли Кэцян, специальный представитель Президента США по вопросам климата Джон Керри, управляющий директор МВФ Кристалина Георгиева, председатель Глобального института зеленого роста Пан Ги Мун и генеральный секретарь ОЭСР Анхель Гуррия.
В своем выступлении Президент Узбекистана обозначил ключевые направления проводимых в нашей стране преобразований и поделился видением перспектив международного взаимодействия в области «зеленого» восстановления.
Глава нашего государства особо подчеркнул, что для принятия эффективных решений «зеленого» и устойчивого развития необходимо объединение усилий всего международного сообщества.
В качестве одной из приоритетных задач определено преодоление глобальных последствий катастрофы Аральского моря. В этой связи Лидер нашей страны поблагодарил всех международных партнеров за полную поддержку недавно принятой по инициативе Узбекистана специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. Предложено продолжить активную совместную работу в этом направлении, в том числе в рамках специально созданного Трастового фонда ООН, Глобального института зеленого роста, на площадке Партнерства «P4G» и других международных институтов.
Выражена серьезная обеспокоенность сокращением объемов стока трансграничных рек и биоразнообразия в нашем регионе в связи с климатическими изменениями, проблемами парниковых газов и загрязнения атмосферы.
Подтверждена приверженность Узбекистана выполнению принятых обязательств по сокращению к 2030 году выбросов парниковых газов в рамках Парижского соглашения.
В этой связи было отмечено, что широкое внедрение «зеленых» технологий и осуществление проектов в области «зеленой» энергетики в Узбекистане позволит в ближайшие десять лет увеличить долю возобновляемых источников энергии более чем в 3 раза.
Выдвинута инициатива о проведении в следующем году международной конференции «Зеленая энергетика для развивающихся стран», а также запуске специальной программы по привлечению молодежи к созданию «зеленой» экономики для формирования культуры зеленого потребления.
В целях расширения практического взаимодействия в этой важной сфере Президент заявил о готовности Узбекистана присоединиться к Партнерству «P4G» и стать его полноправным участником.
Работа форума продолжается. По его итогам будет принята Сеульская декларация, в которой найдут отражение важнейшие задачи по объединению международных усилий в области «зеленого» восстановления и устойчивого развития.