ICCROM bilan O‘zbekiston madaniy merosini saqlash va targ‘ib qilish sohasidagi muhim hujjat imzolandi
2021-05-28 | Turizm
Joriy yilning 21-may kuni Bosh vazirning o'rinbosari A.A.Abduhakimov Italiyaga tashrifi davomida tashkilotning Rimdagi shtab-kvartirasida Madaniy boyliklarni saqlash va tiklashni o'rganish xalqaro markazi (ICCROM, ICCROM) bosh direktori V.Ndoro bilan muzokaralar o'tkazdi.
Uchrashuvda O'zbekiston tomonidan YuNESKOdagi doimiy vakil U. Shadiev va Italiyadagi elchi O.Akbarov, o'zbek tomondan, ixtisoslashtirilgan bo'lim boshliqlari J. King va X. Pedersori esa ICCROM tomonidan qatnashdilar.
Ma'lumot uchun: ICCROM - bu dunyo madaniy merosini saqlash, o'qitish, ma'lumot, tadqiqot va hamkorlik orqali saqlash bilan shug'ullanadigan hukumatlararo tashkilot. 1959 yilda yaratilgan. YUNESKO Bosh konferentsiyasi tashabbusi bilan Rimda shtab-kvartirasi bilan. A'zo mamlakatlar soni - 137.
Bu maslahat beruvchi organ va uning vakolatlarini targ'ib qilishda YuNESKOning muhim sherigi. Loyihalarni ko'rib chiqishda, dunyoda Butunjahon merosi obyektlarini saqlab qolish va tiklash bo'yicha xulosalar va tavsiyalar ishlab chiqishda yordam beradi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollari atroflicha muhokama qilindi. O'zbekistonning ushbu tashkilotga kirishi mumkinligi masalasi. O'zbek tomoni o'z hududida 8 mingdan ziyod me'moriy yodgorliklar va meros obyektlari joylashgan O'zbekistonning boy tarixiy va madaniy merosini taqdim etdi. Ishtirokchilarga so'nggi yillarda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida mamlakatning moddiy va nomoddiy madaniy merosini muhofaza qilish, ko'paytirish va ommalashtirish bo'yicha olib borilayotgan keng ko'lamli ishlar to'g'risida ma'lumot berildi.
Ta'kidlanganidek, ushbu masala O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning YuNESKO Bosh direktori O. Azule bilan 2018-2019 yillarda o'tkazgan uchrashuvlarida diqqat markazida bo'lgan. munosabatlarni sifat jihatidan yangi darajaga ko'tarish uchun kuchli turtki bergan Parij va Samarqand shaharlarida. Shu munosabat bilan, O'zbekiston YUNESKOning madaniyat sohasidagi asosiy konsultativ organi bo'lgan ICCROM bilan o'zaro aloqalarni kengaytirishga katta ahamiyat qaratishi ta'kidlandi.
V.Ndoro respublika hukumati tomonidan madaniy merosni muhofaza qilish bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlarni va O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning ushbu sohadagi asosiy tashabbuslarini yuqori baholadi. Bosh direktor ICCROMni o'nlab yillar davomida Tashkilotda to'plangan boy mutaxassis va tadqiqot tajribasi va amaliyotini safarbar qilish orqali aniq loyihalar va dasturlarni amalga oshirishda O'zbekistonni qo'llab-quvvatlashga munosib hissa qo'shishga tayyorligini e'lon qildi.
Uchrashuv davomida quyidagilar to'g'risida kelishuvlarga erishildi.
Muzokaralar yakunida tantanali sharoitda ICCROM va O'zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi o'rtasida madaniy merosni muhofaza qilish bo'yicha salohiyatni oshirish sohasidagi hamkorlik to'g'risida Memorandum imzolandi. V.Ndoro ushbu hujjat aloqalarni institutsionalizatsiya qilish yo'lidagi birinchi qadam bo'lib, kelgusi yillarda ishonchli va yaqin sheriklikni rivojlantirish uchun mustahkam huquqiy asos bo'lib xizmat qilishiga umid bildirdi.
Ma'lumot uchun: Memorandum arxitektura merosi va tarixiy shahar landshaftlarini asrab-avaylash, barqaror rivojlanishning muhim omili sifatida merosning rolini kengaytirish, madaniy va tabiiy meros o'rtasidagi o'zaro aloqalarni mustahkamlash kabi yo'nalishlarda ta'lim va tadqiqotlarni chuqurlashtirish bo'yicha aniq o'quv modellari, tajriba tadbirlari va loyihalarini taqdim etadi.

С ICCROM подписан ключевой документ в области сохранения и продвижения культурного наследия Узбекистана
2021-05-28 | Туризм
21 мая с.г. в рамках визита в Италию Заместитель Премьер-министра А.А.Абдухакимов провел переговоры с Генеральным директором Международного центра по изучению вопросов сохранения и восстановления культурных ценностей (ICCROM, ИККРОМ) В.Ндоро в штаб квартире Организации в г.Риме. Во встрече с узбекской стороны приняли участие постпред при ЮНЕСКО У.Шадиев и посол в Италии О.Акбаров, со стороны ИККРОМ – главы профильных отделов Дж.Кинг и Х.Педерсори.
Для справки: ИККРОМ - межгосударственная организация, занимающаяся вопросами сохранения всемирного культурного наследия через обучение, информирование, исследования и сотрудничество. Создан в 1959г. со штаб-квартирой в г.Риме по инициативе Генконференции ЮНЕСКО. Количество стран-членов – 137. Является консультативным органом и ключевым партнером ЮНЕСКО в продвижении её мандата. Оказывает содействие в рассмотрении проектов, разработке заключений и рекомендаций касательно консервации и реставрации объектов всемирного наследия в мире.
На встрече обстоятельно обсуждены текущее состояние и перспективы расширения двустороннего сотрудничества, в т.ч. вопрос возможного вступления Узбекистана в данную Организацию. Узбекской стороной презентовано богатое историко-культурное наследие Узбекистана, на территории которого находятся более 8 тыс. архитектурных памятников, монументов и объектов наследия. До участников доведены прилагаемые в последние годы под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева масштабные усилия по защите, приумножению и популяризации материального и нематериального культурного наследия страны.
Как было отмечено, данный вопрос был в центре внимания встреч Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева с Генеральным директором ЮНЕСКО О.Азуле в 2018-2019гг. в гг.Париже и Самарканде, которые придали мощный импульс для вывода взаимоотношений на качественно новый уровень. В этом плане подчеркнуто, что Узбекистан придает серьезное значение расширению взаимодействия и с ИККРОМ, который является ключевым консультативным органом ЮНЕСКО в сфере культуры.
В.Ндоро высоко оценил предпринимаемые Правительством республики меры по защите культурного наследия и ключевые инициативы Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в этой области. Гендиректор сообщил о готовности ИККРОМ внести достойный вклад для поддержки Узбекистана в имплементации конкретных проектов и программ посредством мобилизации богатого экспертного и исследовательского опыта и практики, накопленных в Организации в течение десятилетий.
В рамках встречи были достигнуты договоренности об:
По итогам переговоров в торжественной обстановке подписан Меморандум о взаимопонимании между ИККРОМ и Министерством туризма и спорта Республики Узбекистан касательно сотрудничества в области наращивания потенциала для защиты культурного наследия. В.Ндоро выразил надежду на то, что данный документ, будучи первым шагом в сторону институционализации отношений, будет служить крепкой правовой основой для развития доверительного и тесного партнерства в предстоящие годы.
Для справки: Меморандум предусматривает конкретные учебные модели, пилотные мероприятия и проекты по углублению обучения и исследований в таких направлениях, как сохранение архитектурного наследия и исторических городских ландшафтов, расширение роли наследия в качестве важного фактора устойчивого развития, укрепление взаимосвязи культурного и природного наследия.