Aholiga gematologiya va onkologiya xizmatlarini ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida
2021-05-28 | Hujjatlar
Gematologiya va onkologiya yo‘nalishlarida amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish, mazkur sohada aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar sifati, ko‘lami va samaradorligini oshirish, bemorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda ularni zarur dori vositalari bilan uzluksiz ta’minlash, shifoxonalarni zamonaviy diagnostika laboratoriyalari va tibbiy texnikalar bilan jihozlash maqsadida:
1. Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Toshkent shahar, Chilonzor tumani, Arnasoy ko‘chasida yangi barpo etilgan tibbiyot muassasasi binolariga operativ boshqaruv huquqi asosida bepul joylashtirilsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Xadjibayev):
Qurilish vazirligi (B.Zokirov) va Moliya vazirligi (T.Ishmetov) bilan birgalikda 2021-yil 1-sentyabrga qadar yangi binolarni zamonaviy talablar asosida, xususan ularda kattalar va bolalar uchun alohida jarrohlik, jonlantirish, intensiv terapiya, transfuziologiya va transplantologiya bo‘limlari, shuningdek, radio diagnostika va radio davolash bo‘limlari, bakteriologik laboratoriya, maxsus ovqat tayyorlash bo‘linmasini, bolalarga ta’lim olish imkoniyatini yaratishni nazarda tutgan holda qurish ishlari olib borilishi va tibbiy texnikalar bilan jihozlanishini ta’minlasin;
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) bilan birgalikda Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi yangi binolarga joylashtirilayotganligini inobatga olgan holda uning tuzilmasi, shtatlar jadvali va xarajatlar smetasini qayta ko‘rib chiqib, tasdiqlasin.
2. Sog‘liqni saqlash vazirligining Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi huzurida Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markaziни tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
2022-yil 1-yanvardan boshlab Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tarkibidan chiqarilib, mustaqil markaz sifatida faoliyat yuritadi;
Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi Toshkent shahar, Chilonzor tumani, Arnasoy ko‘chasida yangi barpo etilgan tibbiyot muassasasi binolaridan biriga operativ boshqaruv huquqi asosida bepul joylashtiriladi;
2021-2022-yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlarining bolalar gematologiyasi bo‘limi negizida umumiy shtatlar va statsionar o‘rinlar doirasida Bolalar gematologiyasi va onkologiyasi bo‘limlari tashkil etiladi.
3. Toshkent shahar hokimligi (J.Artikxodjayev), Sog‘liqni saqlash vazirligi (U.Sobirov), Moliya vazirligi (T.Ishmetov) va Qurilish vazirligi (B.Zokirov) 2021-yil 1-sentyabrga qadar Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun Toshkent tibbiyot akademiyasi klinikasining bo‘sh turgan hududida zamonaviy yangi bino-inshootlar kompleksini qurish va jihozlash bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqsin.
4. Respublika gematologiya, onkologiya va radiologiya markazlari faoliyatini samarali tashkil etish bo‘yicha ishchi guruhi tarkibi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Ishchi guruhi (B.Musayev):
2021-yil 1-sentyabrga qadar Toshkent shahar, Chilonzor tumani, Arnasoy ko‘chasida yangi barpo etilgan tibbiyot muassasasi negizida 300 o‘rinli zamonaviy Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi faoliyati ilg‘or xorijiy tibbiyot muassasalarining tajribasidan kelib chiqqan holda yo‘lga qo‘yilishini;
ikki oy muddatda Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi faoliyatini tashkil etish va rivojlantirish, salohiyatli kadrlar bilan ta’minlash va jihozlash konsepsiyasining ishlab chiqilishini;
Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi faoliyatini tashkil etishga xorijiy ekspertlar va yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasalari jalb qilinishi, moliyaviy, tashkiliy va boshqa zarur choralar amalga oshirilishini;
suyak ko‘migi o‘zak hujayralarini ko‘chirib o‘tkazish amaliyotini birinchi bosqichda Respublika ixtisoslashtirilgan gematologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida, keyinchalik esa Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazida ham joriy etilishini;
Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun quriladigan bino-inshootlar kompleksi sohadagi ilg‘or xorijiy tibbiyot muassasalarining tajribasini inobatga olgan holda tashkil etilishini;
markazlar joylashtiriladigan binolarni ta’mirlash va jihozlash standartlari ushbu sohadagi ilg‘or xorijiy tibbiyot muassasalari tajribasi asosida ishlab chiqilishini hamda jihozlanishini ta’minlasin.
5. Moliya vazirligi (T.Ishmetov) onkologiya yordamini takomillashtirish va onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish bilan bog‘liq xarajatlar uchun Davlat byudjetidan 2021-yilda qo‘shimcha 60 milliard so‘m hamda 2022-yildan boshlab 125 milliardso‘mдaн kam bo‘lmagan miqdorda mablag‘ ajratilishini ta’minlasin.
6. Belgilansinki, 2022-yil 1-yanvardan boshlab qizlar va ayollar orasida onkologik kasalliklar tarqalishining oldini olish va erta diagnostika qilish quyidagi milliy dasturlar asosida amalga oshiriladi:
9-14 yoshdagi o‘smir qizlarni odam papillomasi virusiga qarshi vaksina bilan emlash;
30-55 yoshdagi ayollar orasida bachadon bo‘yni va 45-65 yoshdagi ayollar orasida ko‘krak bezi saratoni skriningi.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov) 2022-yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarini shakllantirishda mazkur bandda ko‘zda tutilgan xarajatlarni moliyalashtirish uchun zarur mablag‘larni nazarda tutsin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar, Toshkent shahar hamda tuman (shahar) hokimlari mazkur bandda belgilangan qizlar va ayollar orasida onkologik kasalliklar tarqalishining oldini olish va erta diagnostika qilish milliy dasturlarini tegishli hududlarda samarali va to‘liq ijrosini ta’minlashga hamda ajratilayotgan mablag‘larning manzilli ishlatilishiga shaxsan mas’ul hisoblanadi.
7. Tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarining “Ayollar maslahatxona”lari tarkibida muntazam ravishda ayollar orasida keng ko‘lamli birlamchi tekshirishlarni amalga oshiradigan “Onko-nazorat” (Cancer-nazorat) xonalari tashkil etilsin.
ushbu xonalar 2022-yil 1-yanvardan boshlab hududiy sog‘liqni saqlash umumiy byudjet fondi doirasida tashkil etiladi;
ushbu xonalardagi tekshiruvlar sifati Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tomonidan maxsus axborot boshqaruvi tizimi orqali nazorat qilinadi.
8. Sog‘liqni saqlash vazirligi (E.Basitxanova) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda:
ikki oy muddatda mazkur qarorning 7-bandida belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha manzilli dasturlarni ishlab chiqsin;
2021-yil yakuniga qadar “Onko-nazorat” (Cancer-nazorat) xonalarida faoliyat ko‘rsatuvchi shifokorlarni tayyorlash ishlarini yakunlasin;
2022-yil 1-yanvarga qadar “Onko-nazorat” (Cancer-nazorat) xonalarining zarur tibbiy texnikalar bilan jihozlanishini ta’minlasin.
9. Belgilansinki, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari:
“Onko-nazorat” (Cancer-nazorat) xonalari tashkil etilishiga shaxsan javobgar hisoblanadi;
o‘z hududlarida gematologik va onkologik kasalliklarni erta aniqlash hamda muvaffaqiyatli davolash ko‘rsatkichlarining oshishi, kasallik oqibatida yuz beradigan o‘lim holatining kamayishiga erishilganligi ular faoliyatining samaradorligini baholashda asosiy mezonlardan biri sifatida e’tirof etiladi.
10. Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Xadjibayev) va Davlat bojxona qo‘mitasi (M.Azimov) ikki hafta muddatda, istisno tariqasida, 2019-2021 yillarda tuzilgan (tuziladigan) shartnomalar asosida Sog‘liqni saqlash vazirligining buyurtmasiga muvofiq import qilingan tibbiy buyum va texnikalar, dori vositalari “Erkin muomalaga chiqarish” bojxona rejimida rasmiylashtirilishini ta’minlasin.
11. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining hududlarda gematologiya va onkologiya xizmatlari sifatini oshirish, hududiy ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlari va onkologiya dispanserlari moddiy-texnika bazasini mustahkamlash maqsadida 2-ilovaga muvofiq tasdiqlanadigan tibbiy texnikalar va sarf materiallarini markazlashtirilgan tartibda xarid qilish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari ushbu bandda nazarda tutilgan zarur mablag‘larning 40 foizi 2021 yil 15 iyunga qadar, qolgan 60 foizi 2021 yil 1 oktyabrga qadar mahalliy byudjetlarning qo‘shimcha manbalari hisobidan Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasiga o‘tkazilishini ta’minlasin.
Moliya vazirligi (T.Ishmetov), zarur hollarda, ushbu bandda ko‘rsatilgan tibbiy texnikalarni xarid qilish xarajatlari uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlariga O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan 2022-yil 1-iyunga qadar qaytarib berish sharti bilan byudjet ssudalarini ajratsin.
12. Sog‘liqni saqlash vazirligiga mazkur qarorning 11-bandida xarid qilinishi belgilangan tibbiy texnikalarni yetkazib berish haqidagi import shartnomalarini “Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUKda kompleks ekspertizadan o‘tkazgan hamda kontrakt tuzilganligi to‘g‘risidagi axborotni maxsus axborot portaliga joylashtirgan holda, ishlab chiqaruvchilarning eng yaxshi takliflarini tanlab olish yo‘li bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri tuzishga ruxsat berilsin.
13. 2021-yil 1-iyuldan boshlab shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra:
gematologiya, onkologiya, klinik immunologiya, transfuziologiya va shu sohadagi laboratoriya yo‘nalishlari bo‘yicha yosh mutaxassislarning xorijdagi yetakchi ilmiy va tibbiyot markazlari ish joylarida malaka oshirishi va stajirovka o‘tashi bilan bog‘liq xarajatlar Davlat byudjeti hamda Onkogematologik va davolash qiyin bo‘lgan kasalliklarga chalingan bemorlarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan to‘liq qoplab beriladi;
bemorlarning onkologiya va gematologiyaga ixtisoslashtirilgan davlat tibbiyot muassasalari yo‘llanmalari asosida pozitron-emission tomografiya tekshiruvidan o‘tishi bilan bog‘liq xarajatlari Davlat byudjetidan qoplanadi;
onkologik va gematologik bemorlarning Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardan respublika ixtisoslashtirilgan markazlariga temir yo‘l va aviatransport vositalari orqali kelishi bilan bog‘liq xarajatlar tegishli mahalliy byudjetlar mablag‘lari hisobidan to‘liq qoplab beriladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (U.Sobirov), Moliya vazirligi (T.Ishmetov) va Transport vazirligi (I.Mahkamov) bir oy muddatda mazkur bandda belgilangan xarajatlarni davlat tomonidan qoplab berish tartibini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
14. Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Inoyatov, U.Sobirov, E.Basitxanova) uch oy muddatda Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining tavsiyalari, gematologik va onkologik kasalliklarni kamaytirish bo‘yicha ijobiy tajribaga ega xorijiy davlatlar tajribasi asosida quyidagilarni nazarda tutuvchi gematologik va onkologik kasalliklarni erta aniqlash dasturini tasdiqlasin:
birlamchi bo‘g‘in shifokorlarining gematologik va onkologik kasalliklar to‘g‘risidagi hushyorligini oshirish bo‘yicha qisqa muddatli seminar-treninglar o‘tkazish;
tibbiyot birlashmalari laboratoriyalarining aniqlik darajasini oshirish, laboratoriya shifokorlarining analizlarni tahlil qilish malakasini oshirish;
aholining onkogematologik savodxonligini oshirish bo‘yicha targ‘ibot-tashviqot ishlarini jadallashtirish.
Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (A.Xodjayev), O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev) va O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Ko‘chimov) Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda gematologik va onkologik kasalliklarni erta diagnostika qilishning afzalliklarini aks ettiruvchi aniq raqamlar, hayotiy misollar yordamida qisqa metrajli video rolik, qo‘llanmalar tayyorlash va jamoatchilikka yetkazish bo‘yicha zarur choralarni ko‘rsin.
15. 2021-2022-yillar davomida aholi orasida gematologik va onkologik kasalliklarni erta aniqlash, bemorlarni davolash va ularning profilaktikasini kuchaytirish uchun xorijiy grantlar, texnik va boshqa tashqi beg‘araz ko‘mak mablag‘larini jalb etishning maqsadli ko‘rsatkichlari 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari hamda investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari B.Abidov mazkur qarorga 3-ilovada nazarda tutilgan maqsadli ko‘rsatkichlarga erishilishi uchun shaxsan mas’ul va javobgar etib belgilansin.
Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov:
mazkur qarorga 3-ilovada nazarda tutilgan maqsadli ko‘rsatkichlarning ijrosi to‘g‘risida har chorak yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga axborot kiritib borsin;
aholi, xususan Orolbo‘yi mintaqasidagi bolalar orasida gematologik va onkologik kasalliklarni erta aniqlash, bemorlarni davolash va ularning profilaktikasini kuchaytirish uchun tizimli ravishda grant mablag‘larini jalb etish choralarini ko‘rsin.
16. Gematologik, onkologik va irsiy immunologik kasalliklarga chalingan fuqarolarga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar samaradorligi va sifatini oshirish maqsadida bemorlarning elektron ro‘yxatini yuritish tizimi joriy etilsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Azizov) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi (O.Pekos) bilan birgalikda 2021 yil yakuniga qadar bemorlarning elektron ro‘yxatini, jumladan, unda gematologik va onkologik bemorlar ro‘yxatini shakllantirish, ularning elektron tibbiy kartalarini yuritish va bemorlarni davolash jarayonlarini kuzatish imkoniyatlari yaratilishini nazarda tutgan holda ishlab chiqsin.
17. Gematologiya va onkologiya xizmatlarini yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar rejasi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
18. Sog‘liqni saqlash vazirligi (U.Sobirov):
gematologiya va onkologiya kasalliklarini davolashda foydalaniladigan dori vositalari ro‘yxatini, ularning samaradorligini hisobga olgan holda, qayta ko‘rib chiqsin va har yili yangilab borsin;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin;
b) uch oy muddatda Ichki ishlar vazirligi (P.Bobojonov), Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi (S.Kariyev) bilan birgalikda onkologik bemorlarning davolab bo‘lmaydigan bosqichida ularga narkotik va psixotrop vositalarni buyurish tartibini soddalashtirish, shuningdek, og‘riq qoldiruvchi narkotik noin’eksion vositalarni amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin;
v) 2022-yil 1-martga qadar kattalar va bolalarda gematologik, onkologik va immunologik kasalliklarni tashxislash, davolash hamda bemorlarga palliativ yordam ko‘rsatish standartlari va klinik protokollarini Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining tavsiyalari asosida qayta ishlab chiqsin.
19. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil etishga shaxsiy javobgar etib sog‘liqni saqlash vaziri A.M.Xadjibayev va uning o‘rinbosari U.Yu.Sobirov belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari B.M.Musayev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari L.N.To‘ychiyev zimmasiga yuklansin.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi yuzasidan har chorak yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga axborot berib borilsin.

О дальнейшем совершенствовании системы оказания населению гематологических и онкологических услуг
В целях последовательного продолжения реформ, осуществляемых в таких направлениях, как гематология и онкология, повышения качества, масштаба и эффективности медицинских услуг, оказываемых населению в данных областях, создания благоприятных условий для пациентов и бесперебойного обеспечения их необходимыми лекарственными средствами, а также оснащения клиник современными диагностическими лабораториями и медицинской техникой:
1. Разместить Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр гематологии в построенных новых зданиях медицинского учреждения, расположенных по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, улица Арнасайская, безвозмездно на основе права оперативного управления.
Министерству здравоохранения (Хаджибаев А.):
совместно с Министерством строительства (Зокиров Б.) и Министерством финансов (Ишметов Т.) в срок до 1 сентября 2021 года обеспечить выполнение строительных работ и оснащение новых зданий
на основе современных требований, в частности предусмотрев создание
в них отделений хирургии, реанимации, интенсивной терапии, трансфузиологии, трансплантологии отдельно для взрослых и детей,
а также отделений радиодиагностики и радиолечения, бактериологической лаборатории и специального отделения по организации питания, возможности получения детьми образования;
совместно с Министерством финансов (Ишметов Т.) пересмотреть
и утвердить структуры, штатное расписание и сметы расходов Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра гематологии, принимая во внимание его размещение в новых зданиях.
2. Согласиться с предложением Министерства здравоохранения
о создании Центра детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии при Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре гематологии.
с 1 января 2022 года Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии выходит из состава Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра гематологии и осуществляет деятельность в качестве самостоятельного центра;
Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии размещается в одном из возводимых новых зданий, расположенных по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, улица Арнасайская, безвозмездно на основе права оперативного управления;
в детских многопрофильных медицинских центрах Республики Каракалпакстан и областей на базе отделений детской гематологии
в 2021–2022 годах создаются отделения детской гематологии и онкологии в рамках общих штатных единиц и стационарных коек.
3. Хокимияту города Ташкента (Артыкходжаев Ж.), Министерству здравоохранения (Собиров У.), Министерству финансов (Ишметов Т.)
и Министерству строительства (Зокиров Б.) в срок до 1 сентября
2021 года разработать проектно-сметную документацию строительства
и оснащения нового современного комплекса зданий и сооружений
для Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии на пустующей территории клиники Ташкентской медицинской академии.
4. Утвердить состав Рабочей группы по эффективной организации деятельности республиканских центров гематологии, онкологии и радиологии согласно приложению № 1.
Рабочей группе (Мусаев Б.) обеспечить:
организацию в срок до 1 сентября 2021 года деятельности Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра гематологии на 300 койко-мест на базе построенного нового медицинского учреждения, расположенного по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, улица Арнасайская, исходя из опыта передовых зарубежных медицинских учреждений;
в двухмесячный срок разработку Концепции организации и совершенствования деятельности, комплектования потенциальными кадрами и оснащение Центра детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии;
привлечение зарубежных экспертов и ведущих научно-исследовательских учреждений к организации деятельности Центра детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии, реализацию организационных и других необходимых мер;
внедрение практики проведения пересадки стволовых клеток костного мозга на первом этапе в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре гематологии, в последующем также в Центре детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии;
организацию комплекса зданий и сооружений, строящегося для Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, с учетом опыта передовых профильных зарубежных медицинских учреждений;
разработку стандартов ремонта и оснащения зданий, в которых размещаются центры, а также их оснащение на основе опыта передовых профильных зарубежных медицинских учреждений.
5. Министерству финансов (Ишметов Т.) обеспечить выделение средств из государственного бюджета в 2021 году в размере дополнительно 60 млрд сумов, а также начиная с 2022 года – не менее
125 млрд сумов на расходы, связанные с совершенствованием онкологической помощи и дальнейшим развитием онкологической службы.
6. Определить, что начиная с 1 января 2022 года профилактика распространения и ранняя диагностика онкологических заболеваний среди девочек и женщин осуществляется на основе следующих национальных программ:
вакцинация девочек-подростков в возрасте 9–14 лет – вакциной против вируса папилломы человека;
скрининг рака шейки матки среди женщин в возрасте 30–55 лет
и молочной железы среди женщин в возрасте 45–65 лет.
Министерству финансов (Ишметов Т.) начиная с 2022 года при формировании параметров государственного бюджета предусмотреть необходимые средства для финансирования расходов, указанных
в настоящем пункте.
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также районов (городов) несут персональную ответственность за обеспечение эффективного и полного исполнения на соответствующей территории национальных программ по профилактике распространения и ранней диагностике онкологических заболеваний среди девочек и женщин, указанных в настоящем пункте, а также адресное использование выделяемых средств.
7. Организовать в составе «Кабинетов женских консультаций» районных (городских) многопрофильных центральных поликлиник кабинеты «Онко-контроль» (Cancer-контроль), осуществляющие на регулярной основе масштабные первичные обследования среди женщин.
данные кабинеты создаются с 1 января 2022 года в рамках территориального общего бюджетного фонда здравоохранения;
качество обследований в данных кабинетах контролируется Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром онкологии и радиологии через специальную информационную систему управления.
8. Министерству здравоохранения (Баситханова Э.) совместно
с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента:
в двухмесячный срок разработать адресные программы по реализации мер, определенных в пункте 7 настоящего постановления;
до конца 2021 года завершить работу по подготовке врачей, осуществляющих деятельность в кабинетах «Онко-контроль» (Cancer-контроль);
в срок до 1 января 2022 года обеспечить оснащение необходимой медицинской техникой кабинетов «Онко-контроль» (Cancer-контроль).
9. Установить, что Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента:
несут персональную ответственность за создание кабинетов «Онко-контроль» (Cancer-контроль);
при оценке эффективности их деятельности в качестве одного
из основных критериев признается достижение роста показателей раннего выявления и успешного лечения гематологических и онкологических заболеваний, уменьшения случаев смертности вследствие указанных заболеваний в своих регионах.
10. Министерству здравоохранения (Хаджибаев А.) и Государственному таможенному комитету (Азимов М.) в двухнедельный срок, в порядке исключения, обеспечить оформление медицинской техники, изделий медицинского назначения и лекарственных средств, импортированных по заявке Министерства здравоохранения на основе договоров, заключенных (заключаемых) в 2019–2021 годах, в таможенном режиме «Выпуск для свободного обращения».
11. Одобрить предложение Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о закупке
в централизованном порядке медицинской техники и расходных материалов, утверждаемых согласно приложению № 2 к настоящему постановлению, в целях повышения качества гематологических
и онкологических услуг в регионах, укрепления материально-технической базы региональных многопрофильных медицинских центров и онкологических диспансеров.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить перечисление 40 процентов необходимых средств, предусмотренных в данном пункте, до 15 июня 2021 года, оставшихся 60 процентов – до 1 октября 2021 года за счет дополнительных источников местных бюджетов в Фонд по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями при Министерстве здравоохранения.
Министерству финансов (Ишметов Т.), при необходимости,
выделить из республиканского бюджета Республики Узбекистан бюджетные ссуды бюджету Республики Каракалпакстан, местным бюджетам областей и города Ташкента на расходы по закупке медицинской техники, указанной в данном пункте, с условием возврата
до 1 июня 2022 года.
12. Министерству здравоохранения разрешить осуществление прямого заключения импортных договоров о поставке медицинской техники, определенной для закупки в пункте 11 настоящего постановления, путем проведения их комплексной экспертизы в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов», а также размещения информации о заключении контракта на специальном информационном портале, отбора наилучших предложений производителей.
13. Установить с 1 июля 2021 года порядок, в соответствии с которым:
расходы, связанные с повышением квалификации и прохождением стажировки молодыми специалистами в области гематологии, онкологии, клинической иммунологии, трансфузиологии и лабораторных направлениях в этой сфере в ведущих зарубежных научных и медицинских центрах, полностью покрываются за счет средств государственного бюджета, а также Фонда по содействию оздоровлению лиц, страдающих онкогематологическими и трудноизлечимыми заболеваниями;
расходы, связанные с прохождением позитронно-эмиссионного томографического обследования больных на основе направлений государственных медицинских учреждений, специализирующихся
на онкологии и гематологии, покрываются из государственного бюджета;
расходы, связанные с прибытием онкологических и гематологических больных из Республики Каракалпакстан и областей
в республиканские специализированные центры на железнодорожных
и авиатранспортных средствах, полностью покрываются за счет средств соответствующих местных бюджетов.
Министерству здравоохранения (Собиров У.), Министерству финансов (Ишметов Т.) и Министерству транспорта (Махкамов И.)
в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров на утверждение порядок покрытия государством средств, указанных
14. Министерству здравоохранения (Иноятов А., Собиров У., Баситханова Э.) в трехмесячный срок на основе рекомендаций Всемирной организации здравоохранения и опыта зарубежных государств, имеющих положительный опыт по уменьшению гематологических и онкологических заболеваний, утвердить программу раннего выявления гематологических и онкологических заболеваний, предусматривающую:
проведение краткосрочных семинаров-тренингов по повышению бдительности врачей первичного звена в отношении гематологических и онкологических заболеваний;
повышение степени точности лабораторий медицинских объединений, повышение квалификации лабораторных врачей по исследованию анализов;
активизацию информационно-разъяснительной работы по повышению онкогематологической грамотности населения.
Агентству информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.) и Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.) совместно с Министерством здравоохранения, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента принять необходимые меры по подготовке на основе конкретных цифр, жизненных примеров короткометражных видеороликов, пособий, отображающих преимущества ранней диагностики гематологических
и онкологических заболеваний, и доведению их до общественности.
15. Утвердить Целевые показатели привлечения зарубежных грантов, средств технической и другой внешней безвозмездной помощи для раннего выявления гематологических и онкологических заболеваний среди населения, лечения больных и усиления профилактики данных заболеваний в 2021–2022 годах согласно приложению № 3.
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также заместитель министра инвестиций и внешней торговли Абидов Б. несут персональную ответственность за достижение целевых показателей, предусмотренных
в приложении № 3 к настоящему постановлению.
Заместителю Премьер-министра – министру инвестиций и внешней торговли Умурзакову С.:
вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан
по итогам каждого квартала информацию о ходе исполнения целевых показателей, предусмотренных в приложении № 3 к настоящему постановлению;
принять меры по привлечению на системной основе грантовых средств для раннего выявления гематологических и онкологических заболеваний среди населения, в частности детей региона Приаралья, а также лечения больных и усиления профилактики данных заболеваний.
16. В целях повышения эффективности и качества медицинских
услуг, оказываемых гражданам, страдающим гематологическими, онкологическими и наследственными иммунологическими заболеваниями, внедрить систему ведения электронного списка
больных.
Министерству здравоохранения (Азизов А.) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Пекось О.) до конца 2021 года разработать электронный список больных, в частности, предусмотрев в нем формирование регистров гематологических и онкологических больных, ведение их электронных медицинских карт и создание доступа для наблюдения больными процессов лечения.
17. Утвердить План мер, направленных на дальнейшее развитие гематологических и онкологических служб, согласно приложению № 4.
18. Министерству здравоохранения (Собиров У.):
пересмотреть и ежегодно обновлять перечень лекарственных средств, применяемых при лечении гематологических и онкологических заболеваний с учетом их эффективности;
внести предложения в Кабинет Министров об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления;
б) в трехмесячный срок совместно с Министерством внутренних дел (Бобожонов П.), Агентством по развитию фармацевтической отрасли (Кариев С.) внести в Кабинет Министров предложение об упрощении порядка назначения наркотических и психотропных веществ онкологическим больным на неизлечимой стадии, а также внедрении
в практику обезболивающих наркотических неинъекционных средств;
в) до 1 марта 2022 года пересмотреть стандарты и клинические протоколы диагностики, лечения у взрослых и детей гематологических, онкологических и иммунологических заболеваний, а также оказания паллиативной помощи больным на основе рекомендаций Всемирной организации здравоохранения.
19. Возложить на министра здравоохранения Хаджибаева А.М.
и его заместителя Собирова У.Ю. персональную ответственность
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Мусаева Б.М. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.