Joriy yilning 8- aprel kuni “Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha respublika kengashi”ning 4-son bayonining 5 – ilovasiga muvofiq tasdiqlangan reja-grafik asosida Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan ishchi guruhi a'zolari, vazirlik va idoralar mas'ul xodimlari uchun “Statistika salohiyati indeksi” mavzusida vebinar tashkil etildi.
Mazkur vebinarda Xalqaro hamkorlik va axborot almashuv boshqarmasining Xalqaro hamkorlik va aloqalar bo‘limi boshlig‘i D. Xamdamov ma'ruza qildi.
Ma'ruzada, Jahon banki tomonidan “Statistika salohiyati indeksi”ni hisoblash uslubiyoti bo‘yicha tushuntirish berildi.
Jumladan, mamlakatlarning statistika salohiyatini o‘rganilishi va baholab borilishi 2004- yildan buyon amalga oshirilishi, mazkur indeksda 3 ta asosiy yo‘nalishda 25 ta indikator asosida 140 dan ziyod mamlakatlarning sohada erishayotgan yutuqlarini va milliy statistika tizimini rivojlantirish borasida olib borayotgan islohotlarining natijalari asosida reyting tuzilishi haqida batafsil axborot berildi.
Shundan so‘ng, Jahon bankining 2020- yil yakunlari bo‘yicha reytingi natijalari bilan vebinar ishtirokchilari tanishtirildi. O‘zbekiston Respublikasida so‘nggi 4 yil davomida amalga oshirilgan ishlar pirovardida, 2020- yil yakuni bo‘yicha mamlakatimiz maksimal 100 balldan 67,8 ballni qo‘lga kiritib, reytingda 61 o‘rinni egallagani, natijada, reytingda 2016- yil hisobotiga nisbatan 62 pog‘onaga, 2019- yil hisobotiga nisbatan esa 16 pog‘onaga ko‘tarilishiga erishilgangiligi alohida e'tirof etildi.
Shundan so‘ng Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha respublika kengashi ishchi guruhi a'zolari va barcha vazirlik va idoralardan Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha biriktirilgan mas‘ul vakillari bilan savol-javoblar o‘tkazilib, ularni qiziqtirayotgan barcha savollarga batafsil tushuntirishlar berildi.
Tadbir so’nggida bunday uchrashuvlar faoliyat davomida yuzaga kelayotgan masalalarni birgalikda hal qilish, hamjihatlikda muammolar yechimini topishga va pirovardida yuksak marralarga erishishga muhim poydevor bo‘lib xizmat qilinishi ta'kidlandi.

A webinar was organized on the topic "Statistical Potential Index"
On April 8 of this year, on the basis of the schedule approved in accordance with Appendix 5 to Resolution No. 4 of the Republican Council for Working with International Ratings and Indices, the State Committee on Statistics organized a webinar for members of the working group, responsible employees of ministries and departments on the topic “Statistical Potential Index”.
At this webinar, the head of the International Cooperation and Relations Division of the Department of International Cooperation and Data Exchange D. Khamdamov made a presentation.
The report provides an explanation of the methodology for calculating the World Bank's Statistical Capacity Index.
In particular, detailed information was provided that the study and assessment of the statistical potential of countries has been carried out since 2004, the compilation of a rating based on 25 indicators in 3 main areas, the achievements of more than 140 countries in this area and the results of ongoing reforms to develop the National Statistical System.
After that, the webinar participants got acquainted with the results of the World Bank ranking at the end of 2020. It was especially noted that as a result of the work done in the Republic of Uzbekistan over the past 4 years, at the end of 2020, our country, gaining 67.8 points out of 100 possible, took the 61st place in the rating, as a result of which, compared to the 2016 report, it increased by 62 positions, and compared to the 2019 report by 16 positions.
Questions and answers were held with members of the working group of the Republican Council for working with international ratings and indices and the attached responsible representatives of all ministries and departments, as well as detailed explanations were given on all issues of interest to them.
At the end of the event, it was noted that such meetings will serve as an important foundation for the joint solution of issues arising in the course of activities, the search for solutions to problems, ultimately, achieving high levels.