Gender tengligi masalasida hamkorlik qilish yuzasidan fikr almashildi
2020-yil 17-sentabr kuni “Markaziy Osiyo mamlakatlarida mintaqalararo va xalqaro savdoni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash” loyihasi doirasida gender masalalari bo‘yicha videokonferensiya tashkil etildi.
Unda Davlat statistika qo'mitasi, Xalqaro savdo markazi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Davlat bojxona qo'mitasi vakillari hamda loyiha koordinatorlari ishtirok etdi.
Ta’kidlash lozimki, “Markaziy Osiyo mamlakatlarida mintaqalararo va xalqaro savdoni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash loyihasi” 4 yillik muddatga mo'ljallangan. Loyihani amaliyotga joriy etish orqali mamlakatlarning barqaror va har tomonlama iqtisodiy rivojlanishiga amaliy ko‘mak beriladi.
Videokonferensiya davomida gender statistikasi bo'yicha ma'lumotlar yig'ishni takomillashtirish masalalari, xususan, tadbirkor ayollar, mintaqaviy va xalqaro savdoda ishtirok etuvchi xotin-qizlar, ayollar ishtirok etadigan biznesning asosiy yo'nalishlari yuzasidan fikr-mulohaza almashildi.

Состоялся обмен мнениями по вопросам гендерного равенства
17 сентября 2020 года организована видеоконференция по гендерным вопросам в рамках проекта «Поддержка развития внутрирегиональной и международной торговли в странах Центральной Азии».
В нем приняли участие представители Госкомстата, Центра международной торговли, Министерства инвестиций и внешней торговли, Государственного таможенного комитета и координаторы проекта.
Следует отметить, что «Проект поддержки развития внутрирегиональной и международной торговли в странах Центральной Азии» рассчитан на 4 года. Практическое содействие устойчивому и всестороннему экономическому развитию стран будет оказано посредством внедрения проекта в практику.
В ходе видеоконференции состоялся обмен мнениями по вопросам совершенствования сбора данных по гендерной статистике, в частности, возможность получения данных о женщинах предпринимателях, женщинах, вовлеченных в региональную и международную торговлю, основных направлениях бизнеса, в которых задействованы женщины.