O‘zbekiston Prezidenti tomonidan taklif etilgan rezolyutsiya BMT Bosh Assambleyasi tomonidan ma’qullandi
2021-05-19 | Siyosat
Joriy yil 18-may kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi 75-sessiyasining navbatdagi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir kun tartibiga birinchi masala sifatida O‘zbekiston tomonidan taklif etilgan Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududiga aylantirish to‘g‘risidagi rezolyutsiya loyihasini ko‘rib chiqish kiritilgan edi.
Ushbu rezolyutsiyani ishlab chiqish va qabul qilish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2020-yil sentabr oyida BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan.
Hujjat BMTga a’zo barcha davlatlar tomonidan bir ovozdan ma’qullandi.
Hujjatga dunyoning turli mintaqalaridagi 60 ga yaqin davlat, shu jumladan Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, Afg‘oniston, Turkiya, Yaponiya, Pokiston, Eron Hindiston, Misr, Malayziya, Singapur, Vetnam, Bangladesh, Iordaniya, O‘mon, Ozarbayjon, Belarus, Gruziya, Vengriya, Ruminiya, Jazoir, Paragvay va boshqa mamlakatlar hammualliflik qilishdi.

Предложенная Президентом Узбекистана резолюция одобрена Генассамблеей ООН
18 мая этого года состоялось очередное пленарное заседание 75-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
В повестку дня мероприятия первым вопросом было включено рассмотрение предложенного Узбекистаном проекта резолюции об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
Инициатива о разработке и принятии резолюции была выдвинута Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2020 года.
Документ был одобрен государствами-членами ООН единогласно.
Его соавторами стали около 60 государств из различных регионов мира, в том числе Россия, Китай, Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Афганистан, Турция, Япония, Пакистан, Иран, Индия, Египет, Малайзия, Сингапур, Вьетнам, Бангладеш, Иордания, Оман, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Венгрия, Румыния, Алжир, Парагвай и другие.