DP World – O‘zbekistonning logistika va tashqi savdoni raqamlashtirish sohasidagi muhim hamkori
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning dunyoning eng yirik logistika operatorlaridan biri bo‘lgan Birlashgan Arab Amirliklarining “DP World” kompaniyasi rahbariyatining vakili, raqamli texnologiyalar va logistika bo‘yicha bosh operasion direktori Mayk Bhaskaran bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Navoiy shahrida “quruq port”ni yaratish loyihasi doirasida Toshkent viloyatida yirik logistika markazi va erkin iqtisodiy zonani qurish, shuningdek, Toshkent shahri va mamlakatimiz hududlarida logistika markazlari tarmog‘ini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi, bu, o‘z navbatida, O‘zbekiston hududidan o‘tadigan yuk tashish hajmini karrasiga oshirish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarining chet el bozorlariga chiqishini soddalashtirish va O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda asosiy logistika markazi sifatidagi mavqeini mustahkamlash imkonini beradi. Loyihaning amaliy bosqichiga o‘tish jarayonini tezlashtirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
O‘zbekistonda elektron tijoratni rivojlantirish va tashqi iqtisodiy faoliyat barcha ishtirokchilarining yagona tizimga integratsiyalashuvi uchun raqamli infratuzilmani yaratish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Birlashgan Arab Amirliklari tomoni bu sohadagi ilg‘or dasturiy-texnologik yechimlarni taqdim etishga va ularni O‘zbekistonda joriy etishda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv doirasida Dubay amirligi (BAA) hukumati tashabbusi bilan joriy etilgan “World Logistics Passport” (WLP) xalqaro savdoga ko‘maklashish dasturiga O‘zbekistonning qo‘shilishi masalasi muhokama qilindi. Tegishli bitimni shu oy oxirigacha imzolashga kelishildi.
Ma'lumot uchun: “World Logistics Passport” - rivojlanayotgan bozorlar o‘rtasida savdo imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha xalqaro dastur. Tashabbus yuk tashish xarajatlarini optimallashtirish va vaqtini qisqartirish orqali xalqaro savdodagi notarif to‘siqlarni bartaraf etish va logistika zanjiri samaradorligini oshirishga qaratilgan. 2019-yilda ishga tushirilganidan buyon dastur o‘z ishtirokchilari tomonidan amalga oshirilayotgan savdo operatsiyalari hajmini 10%ga ko‘paytirish imkonini berdi.
Kompaniya delegatsiyasi 16-maydan buyon O‘zbekistonda bo‘lib, Transport vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi va Toshkent viloyati hokimligi rahbariyati bilan ishchi uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar doirasida eksport-import operatsiyalarining bojxona rasmiylashtiruvi uchun sarflanadigan vaqtni sezilarli darajada qisqartirish maqsadida bojxona tartiblarini optimallashtirish maqsadida zamonaviy IT-echimlarini joriy etish masalalari muhokama qilindi.

DP World – важный партнёр Узбекистана в сфере логистики и цифровизации внешней торговли
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан с руководством эмиратской компании «DP World», одного из крупнейших мировых логистических операторов в лице главного операционного директора по цифровым технологиям и логистике Майка Бхаскарана.
В рамках реализации проекта по созданию "сухого порта" в г.Навои обсуждены вопросы строительства крупного логистического хаба и свободной экономической зоны в Ташкентской области, а также развития сети логистических центров в г.Ташкенте и регионах страны, что позволит многократно увеличить объёмы грузового трафика, проходящего через территорию Узбекистана, облегчить доступ отечественным производителям на зарубежные рынки и укрепить позиции Узбекистана в качестве ключевого логистического хаба Центральной Азии. Достигнута договоренность об ускоренном переходе к практической фазе реализации проекта.
Обсуждены перспективы сотрудничества по развитию в Узбекистане электронной коммерции и созданию цифровой инфраструктуры для интеграции всех участников внешнеэкономической деятельности в единую систему. Эмиратская сторона выразила готовность предоставить передовые программные и технологические решения в данной области и оказать содействие в их внедрении в Узбекистане.
В рамках встречи был рассмотрен вопрос присоединения Узбекистана к международной программе продвижения торговли «World Logistics Passport» (WLP), инициированной правительством эмирата Дубаи (ОАЭ). Достигнута договорённость о подписании соответствующего соглашения до конца текущего месяца.
Справочно: «World Logistics Passport» - международная программа расширения торговых возможностей между развивающимися рынками. Инициатива направлена на устранение нетарифных барьеров в международной торговле и повышение эффективности логистической цепочки путём оптимизации расходов на грузоперевозки и сокращение времени на перемещение грузов. С момента запуска в 2019 году программа позволила увеличить объём торговых операций, осуществляемых её участниками, на 10%.
Делегация компании находилась в Узбекистане с 16 мая и провела рабочие встречи с руководством Министерства транспорта, Государственного таможенного комитета и хокимията Ташкентской области. В рамках переговоров обсуждались вопросы интеграции современных ИТ решений для оптимизации таможенных процедур, с целью значительного сокращения времени, затрачиваемого на таможенное оформление экспортно-импортных операций.