Fransiyaning Yevropa va tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasi bilan uchrashuv
2021-yilning 10-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Fransiya hukumatlararo komissiyasining 8-yig‘ilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Fransiya Respublikasining Yevropa va tashqi ishlar vazirligi huzuridagi tashqi savdo va iqtisodiy jozibadorlik bo‘yicha vakil-vaziri Frank Riester boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Suhbat davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Avvalgi, shu jumladan, ikki mamlakat tashqi ishlar idoralari rahbarlarining joriy yil 3-may kuni bo‘lib o‘tgan telefon muloqoti doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda bo‘lajak turli darajadagi qo‘shma tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
Fransiya tomoni 2022-yil kuzida Parijdagi Luvr muzeyida. “Markaziy Osiyo ulug‘vorligi. O‘zbekiston karvon yo‘llarida” nomli ko‘rgazmani tashkillashtirishda har tomonlama yordam berishga tayyorligini bildirdi. Mazkur tadbir ikki mamlakat madaniy hayotidagi yorqin voqeaga aylanishi qayd etildi.
Muzokaralar yakunida delegatsiyalar rahbarlari O‘zbekiston va Fransiya tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2021-2022-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturini imzoladilar.

Встреча с делегацией Министерства Европы и иностранных дел Франции
10 мая 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с делегацией Французской Республики во главе с Министром-делегатом по внешней торговле и экономической привлекательности при Министерстве Европы и иностранных дел Франком Риестером, прибывшим в г.Ташкент для участия в 8-м заседании узбекско-французской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Рассмотрен ход реализации ранее достигнутых договоренностей, в том числе в рамках состоявшегося 3 мая телефонного разговора глав внешнеполитических ведомств двух стран.
Отдельное внимание уделено вопросам, связанным с подготовкой предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях.
Французская сторона выразила готовность оказать всемерное содействие в организации осенью 2022 года выставки на тему «Великолепие Центральной Азии. На караванных путях Узбекистана» в музее Лувр в г.Париже, которая станет ярким событием в культурной жизни двух стран.
По итогам переговоров главы делегаций подписали Программу сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и Франции на 2021-2022 годы.