Fransiyalik hamkorlar bilan yangi o‘zaro manfaatli kelishuvlarga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida fransiyalik hamkorlar bilan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari va savdo bitimlarining hozirgi holati, shuningdek, Fransiya hukumati va ishbilarmon doiralari ishtirokidagi kelgusi tadbirlarga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Xususan, joriy yilning 11-may kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Fransiya Respublikasi o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning 8-yig‘ilishi hamda O‘zbekiston-Fransiya biznes-forumi bo‘lib o‘tadi.
Ushbu tadbirlar doirasida ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni yanada chuqurlashtirish masalalarini muhokama qilish uchun Fransiya Respublikasi tashqi savdo va iqtisodiy jozibadorlik vaziri Frenk Riesterning O‘zbekistonga tashrifi tashkil etilishi kutilayotgani ma'lum qilindi.
Muzokarada ishtirok etgan vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va Toshkent shahar hokimligi rahbarlari bilan birgalikda amaldagi kelishuvlar ijrosi batafsil tahlil qilindi, tegishli masalalar aniqlanib, ularni hal etish algoritmlari ishlab chiqildi.
Shu bilan birga, bugungi kunda fransiyalik hamkorlar bilan qishloq xo‘jaligi, foydali qazilmalarni qazib olish, energetika va boshqa sohalarda birgalikda faol tarzda rivojlantirilayotgan istiqbolli loyihalar va kelishuvlar ko‘rib chiqildi. O‘zbekistonda yuqori texnologiyali ishlab chiqarish ob'ektlarini tashkil etish maqsadida Fransiyaning yetakchi ishlab chiqaruvchilari bilan kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazi rahbariyatiga fransiyalik hamkorlar bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha yangi istiqbolli takliflarni ishlab chiqishda tegishli vazirlik va idoralarga amaliy yordam ko‘rsatish yuzasidan alohida ko‘rsatmalar berildi.
Tijorat banklari rahbarlariga hamkorlikning yangi yo‘nalishlariga oid aniq takliflar ishlab chiqish maqsadida Fransiyaning yetakchi bank-moliya muassasalari bilan munosabatlarni yanada faollashtirish zarurligiga ko‘rsatib o‘tildi.
Muhokama yakunlari bo‘yicha mutasaddi rahbarlarga kelgusi tadbirlar kun tartibini amaliy mazmun bilan to‘ldirish maqsadida fransiyalik hamkasblar va tadbirkorlar bilan samarali hamkorlik qilish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.

Приоритет – новые взаимовыгодные договоренности с французскими партнерами
В Министерстве инвестиций и внешней торговли были обсуждены текущее состояние реализуемых инвестиционных проектов и торговых соглашений с французскими партнерами, а также ход подготовки к намечающимся мероприятиям с участием французских правительственных и деловых кругов – 11 мая текущего года в г.Ташкенте состоятся 8-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Французской Республикой, а также Узбекско-Французский бизнес-форум.
В ходе обсуждения было озвучено, что в рамках данных мероприятий ожидается визит в Узбекистан министра внешней торговли и экономической привлекательности Французской Республики Франка Риестера, организуемый с целью обсуждения аспектов дальнейшего углубления экономических связей двух стран.
Совместно с руководителями министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и администрации г.Ташкента, присутствовавшими на мероприятии, был проведен детальный анализ реализации имеющихся договоренностей, выявлены имеющиеся вопросы и выработаны алгоритмы по их решению.
В то же время, были рассмотрены перспективные проекты и договоренности, которые в настоящее время находятся на стадии активной совместной проработки с французскими партнерами, в таких сферах как сельское хозяйство, добыча полезных ископаемых, энергетика и других областях. Отмечена важность налаживания тесных кооперационных связей с ведущими французскими производителями с целью создания высокотехнологичных производств в Узбекистане.
Отдельные установки по оказанию практического содействия соответствующим министерствам и ведомствам в разработке новых перспективных предложений по реализации совместных проектов с французскими партнерами были даны руководству Центра разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли.
Руководителям коммерческих банков указано на необходимость активизации взаимодействия с ведущими французскими банковско-финансовыми институтами с целью выработки конкретных предложений по новым направлениям сотрудничества.
По итогам обсуждения ответственным руководителям были даны адресные поручения по эффективному взаимодействию с французскими коллегами и предпринимателями в целях наполнения повестки предстоящих мероприятий практическим содержанием.