Davlat moliyaviy nazorati departamenti va uning hududiy boshqarmalari tomonidan 2021-yil 1-chorakda budjet mablag‘larini maqsadli sarflanishi yuzasidan amalga oshirilgan nazorat ishlari to‘g‘risida ma'lumot
2021-05-01 | Jamiyat
Davlat moliyaviy nazorati departamenti va uning hududiy boshqarmalari tomonidan 2021-yil 1-chorakda budjet intizomiga rioya etilishi va budjet mablag‘larning maqsadli foydalanishi yuzasidan 1 905 ta (2020-yil 1-chorakda 1 349 ta) nazorat tadbirlarida 211,2 mlrd.so‘m miqdorida budjet intizomi buzish, pul va tovar-moddiy boyliklar kamomadi va asossiz xarajatlar aniqlanib, shundan 192,3 mlrd.so‘mi budjetga tiklanishi ta'minlandi.
Hisobot davrida vazirliklar va idoralar bo‘yicha qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar quyidagilarni tashkil etdi:
Xalq ta'limi vazirligi tizimida o‘tkazilgan 248 ta nazorat tadbirlarining 198 tasida 43,3 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, 2020 yil 1-chorakga (9,4 mlrd.so‘m) nisbatan qonunbuzilish holatlari 4,6 martaga oshgan.
Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimida o‘tkazilgan 275 ta nazorat tadbirlarining 212 tasida 23,3 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, 2020 yil 1-chorakga (7,9 mlrd.so‘m) nisbatan qonunbuzilish holatlari 2,9 martaga oshgan.
Maktabgacha ta'lim vazirligi tizimida o‘tkazilgan 289 ta nazorat tadbirlarining 242 tasida 41,2 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, 2020 yil 1-chorakga (5,4 mlrd.so‘m) nisbatan qonunbuzilish holatlari 7,6 martaga oshgan.
Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tizimida o‘tkazilgan 116 ta nazorat tadbirlarining 111 tasida 22,4 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlangan (2020 yil 1-chorakda 135,4 mln.so‘mlik qonunbuzilish holatlari aniqlangan).
Transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi tizimida o‘tkazilgan 42 ta nazorat tadbirlarining 36 tasida 16,1 mlrd.so‘m miqdorida qonunbuzilish holatlari aniqlangan (2020-yil 1-chorakda 767 mln.so‘mlik qonunbuzilish holatlari aniqlangan).
Shuningdek, Qishloq xo‘jaligi (3,3 mlrd.so‘m), Jismoniy tarbiya va sport (3 mlrd.so‘m), Bandlik va mehnat munosabatlari (2,7 mlrd.so‘m), Suv xo‘jaligi (2,5 mlrd.so‘m), Oliy va o‘rta maxsus ta'limi (2,2 mlrd.so‘m) vazirliklari, O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi (2,7 mlrd.so‘m) va ular tizimidagi byudjet tashkilotlarida ham yirik miqdorda moliyaviy qonunbuzilish holatlari aniqlangan.
Bundan tashqari, hokimiyatlar (3,4 mlrd.so‘m), hokimliklarning obodonlashtirish boshqarmalari (2,9 mlrd.so‘m), hokimiyatlar huzuridagi “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyalari (34,2 mlrd.so‘m)da o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida ham moliyaviy qonunbuzilish holatlariga yo‘l qo‘yilganligi aniqlangan.
Hisobot davrida vazirlik va idoralar bo‘yicha qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar dinamikasi:
Mahalliy budjetlar mablag‘larini maqsadli sarflanishi yuzasidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida jami 189,1 mlrd.so‘m miqdorida, jumladan Sirdaryo (40,2 mlrd.so‘m), Jizzax (23 mlrd.so‘m), Andijon (19,8 mlrd.so‘m), Toshkent (12,1 mlrd.so‘m), Qashqadaryo (11,4 mlrd.so‘m), Surxondaryo (8,9 mlrd.so‘m), Farg‘ona (8,1 mlrd.so‘m), Samarqand (7,9 mlrd.so‘m), Xorazm (6,4 mlrd.so‘m), Buxoro (6 mlrd.so‘m), Namangan (5,2 mlrd.so‘m), Navoiy (1,4 mlrd.so‘m) viloyatlarida hamda Toshkent shahrida (16,5 mlrd.so‘m) va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (21,9 mlrd.so‘m) qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar aniqlangan.
Mahalliy budjetlar mablag‘larini maqsadli sarflanishida aniqlangan qonunbuzilish holatlari va boshqa xato-kamchiliklar dinamikasi:
Shu bilan birga, o‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida ko‘rilgan choralar natijasida budjet muassasalarida xarajatlar smetasi va shtatlar jadvaliga ortiqcha rejalashtirilgan mablag‘larni qisqartirish va boshqa noqonuniy xarajatlarning to‘xtatilishi hisobiga jami 5,3 mlrd.so‘m miqdoridagi byudjet mablag‘larini asossiz sarflanishini oldi olindi.
Budjet qonunchiligini buzganligi uchun byudjetdan mablag‘ oluvchi tashkilotlarning 9 nafar rahbar va boshqa mansabdor shaxslariga ma'muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnomalar tuzilib, ko‘rib chiqish uchun Ma'muriy sudlarga yuborildi.
Shuningdek, 1 458 ta nazorat tadbirlarida aniqlangani 210,1 mlrd.so‘mlik qonunbuzilish holatlari qonuniy choralar ko‘rish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborildi.

Информация о результатах контрольных мероприятий по целевому расходованию бюджетных средств в I квартале 2021 года, проведенных Департаментом государственного финансового контроля Министерства финансов РУз и его территориальными управлениями
2021-05-01 | Общество
Департамент и его территориальные управления в I квартале 2021 года в ходе 1 905 (1 349 в I квартале 2020 года) контрольных мероприятий по целевому использованию бюджетных средств выявили нарушения бюджетной дисциплины, недостачи денежных и товарно-материальных ценностей, а также необоснованные расходы на сумму 211,2 млрд сумов. Из них обеспечено возмещение в бюджет 192,3 млрд сумов.
За отчетный период по министерствам и ведомствам выявлены следующие нарушения и недостатки:
В 198 из 248 контрольных мероприятий, проведенных в системе Министерства народного образования, выявлены нарушения на сумму 43,3 млрд сумов, что в 4,6 раза больше по сравнению с I кварталом 2020 года (9,4 млрд сумов).
В 212 из 275 контрольных мероприятий в системе Министерства здравоохранения обнаружены нарушения на 23,3 млрд сумов, что в 2,9 раза превышает показатели аналогичного периода прошлого года (7,9 млрд сумов).
В 242 из 289 контрольных мероприятий в системе Министерства дошкольного образования выявлены нарушения на 41,2 млрд сумов, что в 7,6 раза больше, чем в I квартале 2020 года (5,4 млрд сумов).
В 111 из 116 контрольных мероприятий в системе Министерства жилищно-коммунального обслуживания обнаружены нарушения на 22,4 млрд сумов, тогда как в I квартале 2020 года эта цифра составляла 135,4 млн сумов.
В 36 из 42 контрольных мероприятий, проведенных в системе Комитета автомобильных дорог при Министерстве транспорта, выявлены нарушения на 16,1 млрд сумов (в I квартале 2020 года было 767 млн сумов).
Также выявлены крупные финансовые нарушения в министерствах сельского хозяйства (3,3 млрд сумов), физической культуры и спорта (3 млрд сумов), занятости и трудовых отношений (2,7 млрд сумов), водного хозяйства (2,5 млрд сумов), высшего и среднего специального образования (2,2 млрд сумов), Государственном комитете лесного хозяйства (2,7 млрд сумов) и бюджетных организациях их системы.
Кроме того, выявлены случаи финансовых нарушений в ходе контрольных мероприятий проведенных в хокимиятах (3,4 млрд сумов), управлениях благоустройства хокимиятов (2,9 млрд сумов), инжиниринговых компаниях “Служба единого заказчика” при хокимиятах (34,2 млрд сумов).
Динамика нарушений и других недочетов по министерствам и ведомствам за отчетный период:
Контрольные мероприятия по целевому расходованию средств местных бюджетов выявили нарушения и другие недостатки на общую сумму 189,1 млрд сумов, в том числе в Сырдарьинской (40,2 млрд), Джизакской (23 млрд), Андижанской (19,8 млрд), Ташкентской (12,1 млрд), Кашкадарьинской (11,4 млрд), Сурхандарьинской (8,9 млрд), Ферганской (8,1 млрд), Самаркандской (7,9 млрд), Хорезмской (6,4 млрд), Бухарской (6 млрд), Наманганской (5,2 млрд), Навоийской (1,4 млрд) областях, а также в городе Ташкенте (16,5 млрд) и Республике Каракалпакстан (21,9 млрд).
Динамика выявленных нарушений и других ошибок в целевом расходовании средств местных бюджетов:
В результате мер, принятых в ходе контрольных мероприятий, предотвращено необоснованное расходование бюджетных средств на общую сумму 5,3 млрд сумов за счет сокращения излишне запланированных средств в сметах расходов и штатных расписаниях бюджетных учреждений, исключения других незаконных расходов.
За нарушения законодательства на 9 руководителей и иных должностных лиц организаций-получателей бюджетных средств составлены протоколы об административных правонарушениях и направлены для рассмотрения в административные суды. Материалы по нарушениям на 210,1 млрд сумов, выявленным в ходе 1 458 контрольных мероприятий, переданы для принятия соответствующих мер в правоохранительные органы.