Mahalliy sanoatni va korxonalar o‘rtasida kooperatsiyani rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 30-aprel kuni hududlarda mahalliy sanoatni rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Qurilish materiallari, uy jihozlari, maishiy xo‘jalik mollari, kiyim-kechak va oziq-ovqat aholi eng ko‘p xarid qiladigan tovarlardan. Ularni ishlab chiqarishni o‘zlashtirish oson va arzon. Qolaversa, bu yo‘nalish qishloqlarga sanoat kirib borishi, odamlar ish bilan ta’minlanishida ham muhim omil.
Masalan, so‘nggi uch yilda mamlakatimizda qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmi 1,5 baravarga oshgan. Lekin, mahsulotlar hajmi va turlari hali ichki ehtiyojni to‘liq qoplayotgani yo‘q. Umuman, o‘tgan yili qariyb 1 milliard dollarlik qurilish materiallari import qilingan.
Yurtimizda ko‘plab uy-joylar, zavod va korxonalar, ijtimoiy ob’ektlar qurilmoqda. Bular ham qurilish materiallari, turdosh mahalliy sanoat mahsulotlariga talabni oshiradi.
Shu bois yig‘ilishda mahalliy sanoatni rivojlantirish, ishlab chiqarish hajmini oshirish masalalari muhokama qilindi.
– Ko‘rib turibsizlar, butun dunyoda iqtisodiyot bo‘yicha vaziyat og‘ir. Hech kimga oson bo‘layotgani yo‘q. Shuning uchun bor imkoniyatdan foydalanib, peshona terimiz bilan topgan pulimizni xalqimizga halol yetkazib, natijaga erishishimiz kerak. Mahalliy sanoatni rivojlantirish hokimlarning qo‘lidagi masala. Aql bilan, puxta ish tutsa, buning zamirida juda ko‘p ishchi joyi, tadbirkorlarning manfaatdorligi, odamlarning roziligi bor, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu boradagi ishlarni “ichki talabni o‘rganish – importni tahlil qilish – resurs bazasini aniqlash – yangi loyihalar ishlab chiqish” zanjiri asosida tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga mahalliy sanoatning har bir yo‘nalishi, xususan, qurilish materiallari, to‘qimachilik, ipakchilik, farmatsevtika, elektrotexnika, charm-poyabzal, zargarlik, chinni buyumlari, mebelsozlik, oziq-ovqat sanoati kabi tarmoqlar bo‘yicha hududlar kesimida alohida dasturlar ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Davlatimiz rahbari Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 24 ta tumanni qurilish materiallari ishlab chiqarishga ixtisoslashtirish taklifini qo‘llab-quvvatladi. Bu hududlardagi mavjud xomashyo va yirik zavodlar infratuzilmasidan foydalanib, ularga yaqin joyda yangi korxonalar tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Mazkur 24 ta tumanda infratuzilmani yaxshilash uchun byudjetdan qo‘shimcha 400 milliard so‘m, geologiya ishlarini amalga oshirishga 100 milliard so‘m mablag‘ ajratiladigan bo‘ldi.
Qurilish materiallari tarmog‘ida umumiy qiymati 5 milliard dollarlik mingdan ziyod yangi loyihalar shakllantirilgan. Bu oraqali 25 mingdan ortiq ish o‘rni yaratish maqsad qilingan.
O‘zsanoatqurilishbank tomonidan ushbu sohadagi loyihalar uchun 300 million dollarlik kredit liniyasi ochish, bank filiallaridagi konsalting markazlari orqali tadbirkorlarga amaliy yordam berish taklifi bildirilgan. Prezidentimiz bunga qo‘shimcha, mazkur bank orqali davlat tomonidan 200 million dollar ajratish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Yangi turdagi qurilish va pardozlash mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalariga 15 milliard so‘mgacha kafillik berilishi ta’kidlandi. Shuningdek, bunday korxonalarga milliy valyutadagi kreditlar bo‘yicha Markaziy bank stavkasidan 10 foizgacha ortiq qismi va xorijiy kreditlar bo‘yicha foiz stavkasining 50 foizi qoplab beriladi.
Bundan tashqari, qishloq joylaridagi sanoat zonalari hamda konlar va karerlar uchun yer solig‘i 10 baravargacha kamaytiriladi. 500 ta noruda qazilmalar koni auksion orqali sotilib, ularning negizida sanoat korxonalari tashkil etiladi.
Shunday imkoniyatlardan foydalanib, ishlab chiqarish hajmini oshirish, yangi loyihalar evaziga mahsulot turlarini ko‘paytirib, import o‘rnini to‘ldirish mumkinligi qayd etildi.
Bu borada eng samarali yo‘l – tuman yo shaharga kirib kelayotgan import tarkibini tahlil qilib, shu mahsulotlarni hududning o‘zida ishlab chiqarishdir.
Masalan, so‘nggi ikki yilda 6 mingga yaqin ko‘p qavatli uylar qurilgan bo‘lib, ularga ishlatilgan materiallar 30 foizgacha chetdan keltirilgan. Joriy yilda qurilishi rejalashtirilgan 100 mingga yaqin xonadonning har biriga kamida 20-30 million so‘mlik elektr texnikasi, mebel, oshxona buyumlari va boshqa xo‘jalik mollari kerak.
Shundan kelib chiqib, mutasaddilarga bozor talabini tahlil qilish asosida, iqtisodiy samaradorligi bor bo‘lgan tovarlarni mahalliylashtirish, bunday loyihalarni hududlardagi sanoat zonalariga oqilona joylashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qurilish materiallari tarmog‘ida bo‘lganidek, boshqa sanoat mahsulotlari bo‘yicha ham ixtisoslashgan tumanlarni belgilab olish, yangi loyihalarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Mahalliy sanoatni rivojlantirishda sanoat kooperatsiyasi ham juda muhim. Xususan, o‘tgan haftada Navoiy shahrida o‘tkazilgan sanoat yarmarkasida jami 376 milliard so‘mlik mingga yaqin shartnomalar tuzilgan.
Bunday tadbirlarni Qoraqalpog‘iston Respublikasi va har bir viloyatda o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi.
Mahalliy sanoat mahsulotlarining sifati ham bozor talablariga mos kelishi shart. Bu uning xaridorgirligini, korxonaning barqarorligini ta’minlaydi.
Shu bois “O‘zstandart” agentligiga 24 ta ixtisoslashgan tumanda zamonaviy laboratoriyalar tashkil etib, ishlab chiqaruvchilarni xalqaro sifat talablari va standartlarga o‘rgatish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yil 1-iyuldan boshlab, yangi turdagi qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi korxonalarga xalqaro standartlarni joriy etish bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizi qoplab beriladi. Shuningdek, majburiy sertifikatlash lozim bo‘lgan qurilish mahsulotlari ro‘yxati 3 baravarga qisqartiriladi.
Yig‘ilishda sanoat tarmoqlari uchun malakali mutaxassislar tayyorlash masalasiga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Chunki joylarda zamonaviy muhandis va texnologlar yetishmasligi tadbirkorlarga qiyinchilik tug‘dirmoqda.
Shu bois Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziriligiga hududlar ehtiyojidan kelib chiqib, xorijiy oliygohlar bilan hamkorlikda muhandis va texnologlar tayyorlashni kengaytirish yuzasidan topshiriq berildi.
Videoselektor yig‘ilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, tarmoq va hudud rahbarlari axborot berdi.

Обсуждены вопросы развития местной промышленности и кооперации между предприятиями
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 30 апреля состоялось видеоселекторное совещание по мерам развития местной промышленности в регионах.
Строительные материалы, мебель, товары для дома и быта, одежда и продукты питания – наиболее популярные среди населения виды продукции. Освоить их выпуск легко и недорого. Кроме того, такое производство стимулирует развитие промышленности в сельских районах и, следовательно, обеспечение занятости населения.
К примеру, за последние три года объем производства строительных материалов в стране увеличился в 1,5 раза. Однако текущий объем и ассортимент продукции все еще не удовлетворяют внутренний спрос. В 2020 году было импортировано строительных материалов почти на 1 миллиард долларов.
В нашей стране возводится множество домов, заводов и предприятий, социальных объектов. Это увеличивает спрос как на строительные материалы, так и на продукцию смежных отраслей.
В связи с этим на совещании обсуждены вопросы развития местной промышленности и наращивания производства.
- Сами видите, сегодня в мировой экономике царит непростая обстановка. Сложно приходится всем. Поэтому мы должны использовать имеющиеся возможности, достигать результатов, справедливо доводя до народа все, что мы добываем честным трудом. Развитие местной промышленности – это тоже компетенция хокимов. Если работать с умом, продуманно, можно реализовать заложенный здесь потенциал – это и множество рабочих мест, и выгода предпринимателей, и благополучие населения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Указано на необходимость организовать работу в этом направлении по цепочке «изучение внутреннего спроса - анализ импорта - определение ресурсной базы - разработка новых проектов».
Министерству инвестиций и внешней торговли поручено разработать в разрезе регионов отдельные программы развития местной промышленности, включая отрасли строительных материалов, текстиля, шелководства, фармацевтики, электротехники, производство кожевенно-обувных, ювелирных, фарфоровых изделий, мебели, а также пищевую промышленность.
Глава государства поддержал предложение о специализации 24 районов Республики Каракалпакстан и областей на производстве строительных материалов. Поручено организовать в этих районах новые предприятия, используя существующую сырьевую базу и инфраструктуру крупных заводов. На улучшение инфраструктуры в этих районах решено направить из бюджета дополнительно 400 миллиардов сумов, еще 100 миллиардов сумов будет выделено на геологические изыскания.
В индустрии строительных материалов сформировано более тысячи новых проектов на сумму 5 миллиардов долларов. Намечено создать более 25 тысяч рабочих мест.
"Узпромстройбанком" предложено открыть для этих проектов кредитную линию на 300 миллионов долларов, оказывать предпринимателям практическую помощь через консалтинговые центры в филиалах банка. Президент дал указание выделить через этот банк дополнительно 200 миллионов долларов из государственного бюджета.
Отмечалось, что на проекты по производству новых видов строительной и отделочной продукции будет выдаваться поручительство на сумму до 15 миллиардов сумов. Кроме того, таким производителям будут возмещены выплаты по кредитам в национальной валюте в части, превышающей 10 процентов ставки Центрального банка, а также 50 процентов ставки по иностранным кредитам.
Вместе с тем производители, действующие в сельских промышленных зонах, а также разработчики месторождений и карьеров смогут рассчитывать на снижение размера земельного налога вплоть до 10 раз. Будут проданы с аукциона 500 месторождений нерудных полезных ископаемых, на их базе будут организованы промышленные предприятия.
Отмечалось, что эти возможности позволят на 40 процентов увеличить производство строительных материалов, расширить ассортимент продукции и заместить импорт.
Наиболее эффективный способ - проанализировать структуру импорта, поступающего в район или город, и производить эту продукцию в регионе.
К примеру, за последние два года построено около 6 тысячи многоквартирных домов, почти 30 процентов использованных при их строительстве материалов были завезены из-за рубежа. Для каждой из около 100 тысяч квартир, которые запланировано построить в текущем году, потребуются электротехника, мебель, кухонные принадлежности и другие товары быта минимум на 20-30 миллионов сумов.
Поэтому ответственным лицам поручено увеличить количество проектов локализации востребованных товаров на основе анализа рыночного спроса, рационально разместить такие товары в промышленных зонах в регионах.
Аналогично районам со специализацией на стройматериалы, подчеркнута важность определения районов с углубленным развитием производства других видов промышленных товаров, реализации в них новых проектов.
Промышленная кооперация также очень важна для развития местной промышленности. В частности, на прошлой неделе на промышленной ярмарке в Навои было подписано около тысячи контрактов на 376 миллиардов сумов.
Отмечалось, что подобные мероприятия необходимо провести в Республике Каракалпакстан и каждой области.
Качество продукции местной промышленности должно соответствовать требованиям рынка. Это обеспечивает ее конкурентоспособность и устойчивость предприятия.
В связи с этим перед Агентством «Узстандарт» поставлена задача организовать в 24 специализированных районах современные лаборатории и обучить производителей международным требованиям и стандартам качества.
С 1 июля этого года предприятиям, производящим новые виды строительных материалов, будет возмещаться 50 процентов затрат, связанных с внедрением международных стандартов. Также, в 3 раза будет сокращен перечень строительной продукции, подлежащей обязательной сертификации.
На совещании обсужден и вопрос обеспечения местной промышленности квалифицированными кадрами, так как нехватка современных инженеров и технологов на местах препятствует развитию отрасли.
Поэтому Министерству высшего и среднего специального образования поручено разработать вместе с зарубежными вузами совместные программы по подготовке инженеров и технологов с учетом потребностей регионов.
Заместители Премьер-министра, руководители отраслей и регионов представили информацию по обсужденным на совещании вопросам.