“Namangan Flowers – 2021”: Bahorning eng goʻzal hodisasi tez kunlarda oʻz yubileyini uzoq kutilgan festival bilan nishonlaydi
2021-04-29 | Turizm
Festival xalqaro darajada oʻtkazilishi kutilmoqda. Florist va landshaft dizaynerlar oʻz mehnat mahsullarini namoyish qilish imkonini beruvchi ushbu tadbirga katta tayyorgarlik koʻrishmoqda.
Gullar festivali har yili keng qamrovda oʻtkazilib, unga dunyoning turli burchaklaridan mehmonlar qiziqish bildirishadi. Har yili bayram tadbirida ishtirok etish uchun Janubiy Koreya, Rossiya, Turkiya, Niderlandiya, shuningdek Qirgʻiziston, Tojikiston, Qozogʻiston va Turkmaniston kabi qoʻshni mamlakatlar mehmonlar taklif qilinadi.
Festivalni ommaviy axborot vositalarida yoritish uchun nafaqat mahalliy OAV vakillari, balki xorijiy OAV vakillari ham jalb etiladi. Turkiya, Eron, Xitoy, Hindiston, Rossiya Federatsiyasi hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari OAV vakillari shular jumlasidandir.
Gullar festivali hududda turizm sohasini rivojlantirish, Namangan viloyati jozibadorligini oshirish, shuningdek mahalliy hamda xorijiy sayyohlar bilan barqaror aloqalar oʻrnatish yoʻlida xizmat qiladi. Bu Namangan viloyatining turistik salohiyatini dunyoga namoyish qilish uchun ajoyib imkoniyatdir.
Festivalda jami 150 dan ziyod florist-tadbirkorlar hamda 300dan ortiq havaskor gulchilar ishtirok etishi kutilmoqda. Taʼkidlash joizki, yil sayin oʻtkazilayotgan koʻchatlar soni oshib bormoqda. Joriy yilda Gullar festivali tarixida birinchi marta 100 million gul koʻchati ekilishi kutilmoqda.
“Namangan Flowers – 2021” festivali doirasida eng diqqatga sazovor voqealardan biri shaharning markaziy koʻchalari boʻylab oʻtkaziladigan gullar paradi hisoblanadi. Paradda 150 dan ortiq transport vositasi, qishloq xoʻjaligi va maxsus texnika qatnashib, ularning barchasi yorqin va rang-barang gullar hamda Oʻzbekiston Respublikasi bayrogʻi bilan bezatiladi. Festivalning rasmiy ochilish marosimi Bobur nomidagi markaziy parkda boshlanib, parad ham shu yerdan yoʻnalish oladi.
Gullar festivalini oʻtkazish bahorning boshqa bayramlari bilan bir qatorda etno-ekologik jihati bilan ahamiyatlidir. Ushbu festival 1961-yildan buyon Oʻzbekistonning eng yirik hodisalaridan boʻlib, yurtimizning boy oʻsimliklar dunyosini aks ettiradi.

“Namangan Flowers – 2021”: Самое цветочное событие скоро отметить свой юбилей долгожданным фестивалем
2021-04-29 | Туризм
Фестиваль цветов будет проходить на высоком международном уровне. Фестиваль цветов ежегодно охватывает весьма внушительный круг участников и гостей, которые слетаются с разных уголков планеты, чтобы стать свидетелями красочного торжества. Для участия в фестивале приглашаются гости из Южной Кореи, России, Турции, Нидерландов и соседних стран, таких как Кыргызстан, Таджикистан, Казахстан и Туркменистан.
В результате, в процесс освещения фестиваля вовлекаются не только местные СМИ, но и представители зарубежных средств массовой информации, в том числе из России, Китая, Турции, Ирана, Индии и стран Центральной Азии.
Ожидается, что фестиваль содействует развитию туризма в регионе, увеличению привлекательности Наманганской области и построению устойчивых отношений, как с местными туристами, так и с иностранными. Это прекрасная возможность для Наманганской области показать свой туристический потенциал всему миру.
Всего на мероприятии примут участие более 150 предпринимателей-флористов, а также более 300 любителей-цветоводов. Стоит отметить, что из года в год количество посаженных саженцев увеличивается. Так, в этом году впервые в истории фестиваля ожидается рассадка 10 миллионов цветов саженцев.
Одним из самых оригинальных моментов в ходе фестиваля станет парад цветов, который будет следовать по центральным улицам города. В параде примут участие более 150 транспортных средств, сельскохозяйственной и специальной техники. Весь транспорт будет украшен яркими и красочными цветами в сплетении с флагом Республики Узбекистан. Маршрут будет следовать к центральному парку отдыха им. Бабура, где и стартует официальная церемония открытия фестиваля.
Важность проведения фестиваля цветов отмечается не только в удовлетворении эстетических потребностей жителей, но и в обогащении города добрыми помыслами. Празднование мероприятия наряду с другими традиционными весенними праздниками отличается этно-экологическим аспектом.
Начиная с 1961 года, фестиваль цветов является грандиозным событием для каждого из нас, за это время он смог отразить все богатство имеющихся растений и поэтому скорее всего проведение мероприятия носит для жителей города более ностальгический характер.