O‘zbekiston va XXR yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
Bugun, 29-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari bo‘lajak muhim sanalar munosabati bilan bir-birini samimiy tabriklab, ezgu tilaklar bildirdilar. Joriy yilda XXRda Xitoy Kommunistik partiyasi tashkil topganining 100 yilligi, mamlakatimizda esa O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 30 yilligi keng nishonlamoqda. Yetakchilar do‘st xalqlarimizga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Muloqotda ikki tomonlama va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-Xitoy do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
XXR Raisi O‘zbekistonda aholi turmush darajasi va sifatini yuksaltirishga qaratilgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va yangilanishlarni yuqori baholadi va ularni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha Xitoyda to‘plangan katta tajribani chuqur o‘rganish masalasida yaqindan hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi.
Davlatimiz rahbari koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda ko‘rsatilgan amaliy yordam uchun XXR yetakchisiga samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston va Xitoyning vakolatli idora va tashkilotlari sog‘liqni saqlash sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlab, aholini ommaviy emlash bo‘yicha birgalikdagi samarali ishlarni kengaytiradilar.
O‘zbekiston Prezidenti “Yagona Xitoy” siyosatini hamda “uch yovuz kuch” – terrorizm, ekstremizm va separatizmga qarshi kurashish borasidagi sa'y-harakatlarni doimo qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor ta'kidladi.
“Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi samarali muloqot, shu jumladan mintaqada muhim infratuzilmaviy loyihalarni, ular qatorida “XXR – Qirg‘iziston - Xitoy” avtomobil' va temir yo‘llarini qurish loyihasini ilgari surish ishlari davom etayotgani qayd etildi. O‘zbekistonning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash bo‘yicha taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Yetakchilar savdo-iqtisodiy, investisiyaviy va moliyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida to‘xtaldilar.
Murakkab sharoitlarga qaramasdan, pandemiyaning salbiy oqibatlarini kamaytirish va joriy yil boshidan o‘zaro savdoning 33 foizga o‘sishini ta'minlashga erishilgani ta'kidlandi. Muhim qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish davom etmoqda. Mamlakatlarimiz yaqin yillarda tovar ayirboshlash hajmini 10 milliard dollarga yetkazish, shuningdek, eksport va import ko‘rsatkichlarining mutanosibligini ta'minlash sari muvaffaqiyatli harakat qilmoqdalar. O‘zbekiston Shanxay shahrida o‘tadigan navbatdagi Import mahsulotlari Xitoy xalqaro ko‘rgazmasida faol ishtirok etadi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Xitoy yetakchi korxonalarining turli tarmoqlardagi kooperatsiyasini kuchaytirish, shuningdek, iqtisodiyotning yuqori texnologik tarmoqlaridagi loyihalarni ilgari surishda o‘zaro ko‘maklashish zarurligini qayd etdilar. Keng ko‘lamli savdo-iqtisodiy va investisiyaviy hamkorlik bo‘yicha o‘rta muddatli qo‘shma dasturni tayyorlash va qabul qilish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Mamlakatimiz yetakchi bank-moliya institutlarining Xitoy Davlat taraqqiyot banki va Eksimbanki, Ipak yo‘li fondi bilan hamda xalqaro moliyaviy tashkilotlar doirasidagi sherikligining bugungi darajasi yuksak baholandi.
Yetakchilar O‘zbekiston-Hitoy hukumatlarararo qo‘mitasi faoliyatini kuchaytirish va yaqin fursatda uning navbatdagi majlisini o‘tkazish topshirig‘ini berdilar.
Parlamentlararo aloqalarni davom ettirish, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi faol almashinuvlarni qayta tiklash, madaniy-gumanitar sohadagi hamkorlik dasturlarini kengaytirishga alohida e'tibor qaratildi.
Suhbat chog‘ida xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan “Xitoy – Markaziy Osiyo” formatidagi hamkorlik yuzasidan ham fikr almashildi.
Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasidagi ko‘p tomonlama munosabatlar va amaliy hamkorlikni kengaytirish, mamlakatimizda ushbu tashkilotning sammitini o‘tkazish masalalari muhokama qilindi. ShHT Muloqot guruhining Afg‘onistondagi tinchlik jarayoniga ko‘maklashish va ushbu mamlakatni iqtisodiy tiklashdagi muhim o‘rni qayd etildi.
Yetakchilar bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar hamda rejadagi XXR Raisining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifiga keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirish, ko‘p asrlik mustahkam do‘stlik rishtalari va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashda muhim tarixiy ahamiyat kasb etadigan voqea sifatida puxta tayyorgarlik ko‘rish muhim ekanini qayd etdilar.
O‘zbekiston Prezidenti va XXR Raisining telefon orqali muloqoti har doimgidek, ochiq, do‘stona va o‘zaro ishonch ruhida o‘tdi.

Leaders of Uzbekistan and China hold phone talk
On April 29, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the People’s Republic of China Xi Jinping.
The heads of state exchanged warm congratulations and best wishes on the upcoming important anniversaries: this year, the PRC widely celebrates the 100th anniversary of the Chinese Communist Party’s establishment, and Uzbekistan celebrates its 30th anniversary of independence. The leaders wished the two friendly peoples peace, well-being and prosperity.
The current issues of the bilateral and international agenda were discussed.
The high level of Uzbekistan – China friendship and comprehensive strategic partnership achieved in recent years, the dynamic development of multifaceted cooperation between the two countries was noted with deep satisfaction.
The President of China highly appreciated and expressed all-round support for the socio-economic reforms and transformations carried out in Uzbekistan aimed at improving the level and quality of life of the population in the country. An agreement was reached to continue close interaction in matters of in-depth study of China’s vast accumulated experience in poverty alleviation.
The President of Uzbekistan sincerely thanked the leader of China for practical assistance in combating the spread of the coronavirus pandemic.
Authorized agencies and organizations of Uzbekistan and China will enhance mutually beneficial cooperation in healthcare, deepen joint effective work on mass vaccination of the population.
The President of Uzbekistan reaffirmed his support for the “One China” policy and the opposition to the “three evil forces” – terrorism, extremism and separatism.
The ongoing fruitful dialogue within the framework of the Belt and Road initiative, including on the promotion of important infrastructure projects in the region, including the PRC – Kyrgyzstan – Uzbekistan road and railways, was noted. The proposal of the Uzbek side to strengthen the connectivity of Central and South Asia was supported.
The leaders dwelled on the issues of enhancing trade, economic, investment and financial cooperation.
It was emphasized that in difficult conditions, it was possible to minimize the negative consequences of the pandemic and ensure the growth of mutual trade by 33 percent since the beginning of this year. The implementation of important joint programs and projects continues. Both countries are making good headway towards achieving a trade turnover of $10 billion in the coming years, as well as balancing export and import indicators. Uzbekistan will take an active part in the next China International Import Expo in Shanghai.
The heads of state spoke in favor of strengthening cooperation between the leading enterprises of Uzbekistan and China in different sectors of the economy, as well as mutual assistance in promoting projects in high-tech sectors of the economy. The preparation and adoption of a joint medium-term program of full-scale trade, economic and investment cooperation were agreed upon.
The current level of the fruitful partnership of the leading banking and financial institutions of Uzbekistan with China Development Bank and the Export-Import Bank of China, the Silk Road Fund, as well as within the framework of international financial organizations was highly appreciated.
The leaders gave instructions to strengthen the activities of Uzbekistan – China Intergovernmental Committee and hold its next meeting soon.
The main attention was paid to the continuation of inter-parliamentary ties, the resumption of intensive exchanges between the regions of the two countries, as well as enhancing the program of cooperation in the cultural and humanitarian sphere.
Views were exchanged on the issues of the international agenda and regional interaction, including in the “China – Central Asia” format.
Issues of deepening multilateral relations and practical interaction within the framework of the Shanghai Cooperation Organization, holding a summit of this organization in Uzbekistan were discussed. The important role of the current SCO Contact Group in promoting the peace process and economic reconstruction in Afghanistan was noted.
The Leaders reviewed the schedule of the upcoming events at the highest level and noted the importance of careful preparation of the planned visit of the President of China to Uzbekistan as an important historical event in developing full-scale cooperation, strengthening the centuries-old friendship and comprehensive strategic partnership.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and China took place in a traditionally open, friendly and confidential atmosphere.