“Ziyorat turizmini rivojlantirishning dolzarb masalalari”ga bag’ishlangan xalqaro davra suhbati o‘tkazildi
2021-04-28 | Turizm
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari – Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov ochib berdi.
“O‘zbekiston Prezidenti tomonidan joriy yilda 1,7 mln. xorijiy, 7,5 mln. mahalliy sayyohlarni jalb qilish, turizm xizmatlari eksportini 370 mln. dollarga yetkazish vazifasi topshirilgan. Qayd etish kerakki, bu borada eng katta manba, avvalo, ziyorat turizmidir. Yurtimizda islom diniga oid 784 ziyoratgoh, nasroniylik diniga oid 19 hamda buddaviylikka oid 8 madaniy meros obyekti mavjud. Bu imkoniyatdan foydalanib, joriy yilda 700 ming ziyoratchini jalb qilish va 130 mln. dollarlik xizmatlar eksportini taʼminlash mumkin”, - dedi Aziz Abduhakimov.
Shundan so‘ng xalqaro davra suhbati ishtirokchilari tomonidan O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirishning qonunchilik va institutsional asoslari, yurtimizda ziyorat turizmini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, O‘zbekistonni Islom sivilizatsiya markazi sifatida targ‘ib qilishning ahamiyati, ziyorat turizmini tashkil etishda logistika masalalari va yangi yo‘nalishlar va COVID–19 pandemiyasi davrida turizm sohasida faoliyat yuritish shartlari kabi mavzularda chiqishlar qilindi.
2021 yilda Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tomonidan tashkil etiladigan tadbirlar, Mir Arab madrasasi tashkil etilganligining 500 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyaga tayyorgarlik ishlari, Termiziy ulamolarning islom tamadduni va jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan hissasiga oid anjumanga tayyorgarlik ishlari tadbir ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Bundan tashqari, xalqaro forum doirasida Fransiya, Malayziya, Rossiya, Ozarboyjon kabi xorijiy mamlakatlar mutaxassislari ham so‘zga chiqib, xorij tajribasi hamda O‘zbekistonda ziyorat turizmini rivojlantirishga oid fikrlarini bayon etishdi.
Ta’kidlash joizki, 2020-yilning 9-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida turizm va sport sohalarida amalga oshirilayotgan ishlar hamda kelgusi yildagi vazifalar muhokamasiga bag’ishlangan videoselektor yig‘ilishida ziyorat turizmini rivojlantirishga doir vazifalar belgilab berildi.
2021-yilning 9-fevralida Prezidentimizning “Oʻzbekiston Respublikasida ichki va ziyorat turizmini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni qabul qilindi. Unda qulay ichki va xalqaro ziyorat turizm muhitini yaratish, yurtimizning ziyorat turizm salohiyatini keng targʻib qilish hamda mamlakatimizning sayohat va dam olish uchun xavfsiz manzil sifatidagi imijini mustahkamlash boʻyicha chora-tadbirlar qabul qilingan.
Joriy yilda viloyatlar kesimida ziyoratgohlarning targ‘iboti uchun jami 1,1 mlrd so‘m, xorijiy davlatlarda mamlakatimizning ziyorat turizm salohiyatini targʻib qilish uchun 6 mlrd soʻm mablagʻ ajratildi. Shuningdek, qator yangi mahalliy va xorijiy yoʻnalishlarda aviaparvozlar va temir yoʻl qatnovlarini yoʻlga qoʻyish rejalashtirildi.
Bundan tashqari, 2020-yildan boshlab COVID-19 pandemiyasi bilan bogʻliq vaziyatdan kelib chiqib, xususiy sektor subyektlariga bir qator imtiyozlar va preferensiyalar taqdim etildi.

Прошел международный круглый стол на тему «Актуальные вопросы развития зиёрат-туризма»
«Президентом Республики Узбекистан в этом году была поставлена задача привлечь в страну 1,7 млн иностранных туристов и 7,5 млн внутренних туристов, при этом экспорт туристических услуг должен составить 370 млн долларов США. Следует отметить, что самую большую долю из этих чисел составляет зиёрат (паломнический) туризм. В нашей стране насчитывается 784 исламских объектов, 19 христианских и 8 объектов буддийского культурного наследия. Воспользовавшись этой возможностью, в этом году мы можем привлечь 700 тысяч туристов, и общий объём туристических услуг составит 130 млн долларов США», – отметил Азиз Абдухакимов.
Участники международного круглого стола выступили с докладами на такие темы, как законодательные и институциональные основы развития туризма в Узбекистане, проводимая работа по развитию паломнического туризма в нашей стране, важность продвижения Узбекистана как Центра исламской цивилизации, вопросы логистики в организации паломнического туризма и новые направления и условия.
Большой интерес у участников мероприятия вызвали мероприятия, организованные Международным исследовательским центром Имама Бухари в 2021 году, подготовительная работа к международной конференции, посвященной 500-летию образования медресе Мири-Араб, подготовительная работа к конференции, посвященной вкладу мыслителей-продолжателей учения ат-Термизи в исламскую цивилизацию.
Кроме того, в рамках международного форума выступили и высказали свое мнение о зарубежном опыте и развитии туризма в Узбекистане специалисты из зарубежных стран, таких как Франция, Малайзия, Россия, Азербайджан.
Стоит отметить, что 9 декабря 2020 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании видеоселекторного совещания, посвященного обсуждению проводимой работы в сфере туризма и спорта, а также задач на предстоящий год, были определены задачи по развитию зиёрат-туризма.
9 февраля 2021 года был принят указ Президента «О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан». Были приняты меры по созданию благоприятной среды для развития внутреннего и международного паломнического туризма, продвижению туристического потенциала нашей страны и укреплению имиджа нашей страны как безопасного места для путешествий и отдыха.
В текущем году на продвижение паломнических объектов в разрезе регионов было потрачено в общей сложности 1,1 млрд сумов, а на продвижение туристического потенциала страны в зарубежных странах – 6 млрд сумов. Также планировалось запустить авиационные и железнодорожные рейсы по ряду новых местных и зарубежных маршрутов.
Кроме того, с 2020 года в связи с пандемией COVID-19 частному сектору был предоставлен ряд льгот и преференций для развития туристической индустрии в период пандемии.