“Ziyorat turizmini rivojlantirishning dolzarb masalalari”ga bag’ishlangan xalqaro davra suhbati o‘tkazildi
2021-04-28 | Turizm
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari – Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov ochib berdi.
“O‘zbekiston Prezidenti tomonidan joriy yilda 1,7 mln. xorijiy, 7,5 mln. mahalliy sayyohlarni jalb qilish, turizm xizmatlari eksportini 370 mln. dollarga yetkazish vazifasi topshirilgan. Qayd etish kerakki, bu borada eng katta manba, avvalo, ziyorat turizmidir. Yurtimizda islom diniga oid 784 ziyoratgoh, nasroniylik diniga oid 19 hamda buddaviylikka oid 8 madaniy meros obyekti mavjud. Bu imkoniyatdan foydalanib, joriy yilda 700 ming ziyoratchini jalb qilish va 130 mln. dollarlik xizmatlar eksportini taʼminlash mumkin”, - dedi Aziz Abduhakimov.
Shundan so‘ng xalqaro davra suhbati ishtirokchilari tomonidan O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirishning qonunchilik va institutsional asoslari, yurtimizda ziyorat turizmini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, O‘zbekistonni Islom sivilizatsiya markazi sifatida targ‘ib qilishning ahamiyati, ziyorat turizmini tashkil etishda logistika masalalari va yangi yo‘nalishlar va COVID–19 pandemiyasi davrida turizm sohasida faoliyat yuritish shartlari kabi mavzularda chiqishlar qilindi.
2021 yilda Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi tomonidan tashkil etiladigan tadbirlar, Mir Arab madrasasi tashkil etilganligining 500 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyaga tayyorgarlik ishlari, Termiziy ulamolarning islom tamadduni va jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan hissasiga oid anjumanga tayyorgarlik ishlari tadbir ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Bundan tashqari, xalqaro forum doirasida Fransiya, Malayziya, Rossiya, Ozarboyjon kabi xorijiy mamlakatlar mutaxassislari ham so‘zga chiqib, xorij tajribasi hamda O‘zbekistonda ziyorat turizmini rivojlantirishga oid fikrlarini bayon etishdi.
Ta’kidlash joizki, 2020-yilning 9-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida turizm va sport sohalarida amalga oshirilayotgan ishlar hamda kelgusi yildagi vazifalar muhokamasiga bag’ishlangan videoselektor yig‘ilishida ziyorat turizmini rivojlantirishga doir vazifalar belgilab berildi.
2021-yilning 9-fevralida Prezidentimizning “Oʻzbekiston Respublikasida ichki va ziyorat turizmini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni qabul qilindi. Unda qulay ichki va xalqaro ziyorat turizm muhitini yaratish, yurtimizning ziyorat turizm salohiyatini keng targʻib qilish hamda mamlakatimizning sayohat va dam olish uchun xavfsiz manzil sifatidagi imijini mustahkamlash boʻyicha chora-tadbirlar qabul qilingan.
Joriy yilda viloyatlar kesimida ziyoratgohlarning targ‘iboti uchun jami 1,1 mlrd so‘m, xorijiy davlatlarda mamlakatimizning ziyorat turizm salohiyatini targʻib qilish uchun 6 mlrd soʻm mablagʻ ajratildi. Shuningdek, qator yangi mahalliy va xorijiy yoʻnalishlarda aviaparvozlar va temir yoʻl qatnovlarini yoʻlga qoʻyish rejalashtirildi.
Bundan tashqari, 2020-yildan boshlab COVID-19 pandemiyasi bilan bogʻliq vaziyatdan kelib chiqib, xususiy sektor subyektlariga bir qator imtiyozlar va preferensiyalar taqdim etildi.

An international round table was held on the topic “Topical issues of development of ziyorat tourism”
2021-04-28 | Tourism
The event was opened by deputy Prime minister - minister of tourism and sports Aziz Abdukhakimov.
“The President of the Republic of Uzbekistan this year set the task to attract 1.7 million foreign tourists and 7.5 million domestic tourists to the country, while the export of tourism services should amount to 370 million US dollars. It should be noted that the largest share of these numbers is ziyorat (pilgrimage) tourism. In our country, there are 784 Islamic sites, 19 Christian and 8 sites of Buddhist cultural heritage. Taking advantage of this opportunity, this year we can attract 700 thousand tourists, and the total volume of tourist services will amount to 130 million US dollars,” said Aziz Abdukhakimov.
Participants of the international round table made reports on such topics as the legislative and institutional framework for the development of tourism in Uzbekistan, the ongoing work on the development of pilgrim tourism in our country, the importance of promoting Uzbekistan as a Center for Islamic civilization, logistics issues in organizing pilgrim tourism and new directions and conditions.
The participants of the event were greatly interested in the events organized by the International research center of Imam Bukhari in 2021, the preparatory work for the international conference dedicated to the 500th anniversary of the formation of the Miri-Arab madrasah, preparatory work for the conference civilization.
In addition, within the framework of the international forum, specialists from foreign countries, such as France, Malaysia, Russia, Azerbaijan, spoke and expressed their views on foreign experience and the development of tourism in Uzbekistan.
It is worth noting that on December 9, 2020, under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at a video conference meeting dedicated to discussing the ongoing work in the field of tourism and sports, as well as tasks for the coming year, tasks for the development of Ziyorat tourism were identified.
On February 9, 2021, a presidential decree “On measures for the further development of domestic and pilgrim tourism in the Republic of Uzbekistan” was adopted. Measures were taken to create a favorable environment for the development of domestic and international pilgrimage tourism, promote the tourism potential of our country and strengthen the image of our country as a safe place for travel and recreation.
This year, a total of 1.1 billion soums were spent on promoting pilgrimage sites in the context of regions, and 6 billion soums were spent on promoting the country's tourism potential in foreign countries. It was also planned to launch air and rail flights on a number of new local and foreign routes.
In addition, since 2020, due to the COVID-19 pandemic, the private sector has been provided with a number of benefits and preferences for the development of the tourism industry during the pandemic.