YXHT DIIHB direktori bilan uchrashuv
2021-yilning 28-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YXHT DIIHB) direktori Matteo Mekachchi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va byuro o‘rtasidagi hamkorlikning joriy holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, DIIHB delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifi siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda keng ko‘lamli o‘zgarishlar amalga oshirilayotgan va buning natijasida yangi O‘zbekiston qiyofasi shakllanayotgan bir paytga to‘g‘ri keldi.
Mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini har tomonlama himoya qilish, gender tengligini ta’minlash, ta’lim sifatini oshirish va ommaviy axborot vositalarining rolini yanada kuchaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarga yuqori baho berildi. Qo‘lga kiritilayotgan muvaffaqiyatlarning yana bir yorqin misoli sifatida O‘zbekiston 2020-yilning oktabr oyida BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Kengashiga saylanganini keltirish mumkin.
Tomonlar mamlakatimizda saylov qonunchiligi va amaliyotini bo‘lajak O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini hisobga olgan holda takomillashtirish borasida konstruktiv hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

Встреча с директором БДИПЧ ОБСЕ
28 апреля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) во главе с его директором Маттео Мекаччи.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития взаимодействия Узбекистана с Бюро по демократическим институтам и правам человека.
Отмечалось, что визит делегации БДИПЧ проходит в условиях проводимых в стране глубоких политических, социальных и экономических преобразований, в результате которых сформирован облик  нового Узбекистана.
Высокая оценка дана созданной в республике проводимой работе по всемерной защите прав и свобод граждан, обеспечению гендерного равенства, повышению качества образования, укреплению роли  СМИ. Результатом признания достигнутых Узбекистаном успехов стало избрание в октябре 2020 года страны в состав Совета ООН по правам человека.
Стороны подтвердили заинтересованность в продолжении конструктивного сотрудничества по совершенствованию избирательного законодательства и практики в Узбекистане, в том числе с учетом предстоящих выборов Президента Республики Узбекистан.