Yaponiyaning "JICA" xalqaro hamkorlik agentligi vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 26-aprel kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vazirligida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vazirining birinchi o'rinbosari Saidqahhor Xolxo‘jayev “JICA”ning O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Miyazaki Suguru boshchiligidagi Yaponiyaning "JICA" xalqaro hamkorlik agentligi vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Makroiqtisodiy siyosat, tahlil va prognozlashtirish departamenti direktori - Ilhomjon Umrzoqov, Markaziy Osiyo va Kavkaz bo'limi, Sharqiy va Markaziy Osiyo va Kavkaz departamenti direktorining o'rinbosari - janob Mishima Kenji va boshqa vazirlik va idoralar vakillari qatnashdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar "Meva-sabzavot sanoatida qiymat zanjirini rivojlantirish (II bosqich)" loyihasi doirasida yangi kreditning aspektlarini muhokama qildilar, bu esa bog'dorchilik bilan shug'ullanadigan fermerlarga ishtirok etuvchi moliya institutlari orqali kredit liniyasini taqdim etadi.
Janob Suguru ta'kidlashicha, JICA ijtimoiy va moliyaviy dasturlarga yo'naltirilgan davlat tuzilmasi sifatida o'z faoliyatini turli sohalardagi mutaxassislarga O'zbekistonning dolzarb ehtiyojlarini aniqlash va qoplash bo'yicha olib boradi. Xususan, ta'lim, sog'liqni saqlash, infratuzilma, energetika, savdo va moliya sohalaridan tortib qishloq xo'jaligi va qishloq joylarini rivojlantirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va atrof-muhitni muhofaza qilishgacha.
Takidlanganidek, yangi loyihaning maqsadlari:
- bog'dorchilikda qiymat zanjirini rivojlantirish, ayniqsa eksport salohiyatini mustahkamlash;
- kambag'allikni qisqartirish va qishloq xo'jaligi sohasida bandlikni oshirish;
- kichik fermerlarning moliyaviy imkoniyatlarini yaxshilash g'oyalari yoki kichik fermerlar uchun nayrang ta'sirini oshirish g'oyalari.
"JICA" vakillari "O'zbekiston Respublikasida meva-sabzavot sektori samaradorligini oshirishning I bosqichi" loyihasining borishi to'g'risida ma'lumot berishdi va loyiha muvaffaqiyatli ishlab chiqilganligi va amalga oshirilganligini hamda ushbu loyihaga muvofiq 500 dan ortiq tadbirkorlik sub'ektlariga kreditlar ajratilganligi aytib o’tildi.
Bundan tashqari, "O'zbekiston Respublikasida meva-sabzavotchilik sohasining samaradorligini oshirish II bosqich" loyihasi ham katta, ham kichik biznes sub'ektlarini qo'llab-quvvatlashga qaratilganligi ta'kidlandi va shuningdek, ko'p sonli kichik biznesni yaratishga va ish o'rinlarini yaratishga hissa qo'shadi, bu esa o'z navbatida kambag'allikni qisqartirish bo'yicha hukumat siyosatini qo'llab-quvvatlaydi.
Ta'kidlandiki, II bosqich loyihasining asosiy yo'nalishi mintaqaviy kvotani - ehtiyojmand fermerlarni jalb qilish va imtiyozli kredit resurslarini konsentratsiyalash maqsadida, daromad darajasi, bank filiallaridan uzoqligi nuqtai nazaridan kambag'al joylarga ustunlik berishdir.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha loyihani yanada takomillashtirish bo'yicha kelishuvga erishildi va tomonlar ikki tomonlama sheriklikni yanada mustahkamlashda davom etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Встреча с представителями Японского Агентства Международного Сотрудничества «JICA»
26 апреля текущего года в министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Саидкаххор Холхужаева с представителями Японского Агентства Международного Сотрудничества «JICA»во главе с главой представительства JICA в Узбекистане Миядзаки Сугуру
На встрече также приняли участие директор департамента макроэкономической политики, анализа и прогнозирования - Илхомжон Умрзаков, Заместитель директора отдела Центральной Азии и Кавказа, Департамента Восточной и Центральной Азии и Кавказа - Г-н Мисима Кенджи и другие представители министерств и ведомств.
В ходе встречи стороны обсудили аспекты нового займа в рамках проекта «Развитие цепочки добавленной стоимости в отрасли плод овощеводства (Фаза II)», который предоставляет кредитную линию садоводческим фермерам через участвующие финансовые организации.
Г-н Сугуру отметил, что JICA как государственная структура, ориентированная на социальные и финансовые программы, осуществляет свою деятельность для определения и охвата актуальных потребностей Узбекистана в специалистах по различным направлениям – от образования, здравоохранения, инфраструктуры, энергетики, торговли и финансов до развития сельского хозяйства и сельских территорий, внедрение современных технологий и защиты окружающей среды.
Было отмечено, что целями нового проекта являются:
- развитие цепочки добавленной стоимости в плодоовощеводстве, особенно укрепление экспортного потенциала;
- сокращение бедности и увеличение занятости в сельскохозяйственном секторе;
- идеи по расширению доступа мелких фермеров к финансам или идеи по увеличению эффекта просачивания для мелких фермеров. Представители «JICA» проинформировали о ходе реализации проекта «Повышение эффективности плодоовощного сектора в Республике Узбекистан Фаза I», и отметили, что проект был успешно разработан и реализован, и в соответствии с данным проектом были выделены кредиты более 500 предпринимательским субъектам.
Кроме того было отмечено, что проект по «Повышению эффективности плодоовощного сектора в Республике Узбекистан Фаза II» направлено на поддержку как больших так и малых предпринимательских субъектов, а также будет способствовать созданию большого количества малых предприятий и создание рабочих мест, что в свою очередь будет поддерживать политику государства сокращению бедности.
Было отмечено что, главным направлением проекта Фаза II является установление региональной квоты - в целях охвата нуждающихся фермеров и концентрации льготных кредитных ресурсов, отдавая приоритет более бедным районам с точки зрения уровня доходов, удаленности от отделений банков.
По итогам встречи была достигнута договоренность в дальнейшей проработке по проекту, и стороны выразили готовность к продолжению дальнейшего укрепления двустороннего партнерства