Samarqand viloyatida investitsiyalarni jalb etish, tashqi savdoni rivojlantirish va yangi ish o‘rinlari yaratishga yangicha yondashuv
2021-04-27 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 24-aprel kuni Samarqand shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Samarqand viloyatida investitsiyalarni jalb etish, tashqi savdoni rivojlantirish va ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha yangi ish tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha viloyat aholisiga murojaat qildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli kompleksi rahbariyati, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, tegishli idoralar, qator tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, shuningdek, viloyat tadbirkorlari va eksportchilari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Murojaatda Davlatimiz rahbari tomonidan joriy yilning 15-16 aprel kunlari Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida tadbirkorlikni rivojlantirish, aholining turmush darajasini yaxshilash va yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash borasida belgilab berilgan asosiy vazifalar haqida so‘z bordi.
Viloyatning 462ta mahallasida 2021-2022 yillarda 30,4 trln so‘mlik 1279ta investitsiya loyihalari amalga oshirilishi va shuning hisobiga 25,8 mingta yangi ish o‘rinlari yaratilishi ma'lum qilindi. Investitsiya loyihalarini o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish uchun vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari faoliyatini muvofiqlashtirishning yangi tizimi joriy etilishi qayd etildi. Tizim loyiha jarayonining barcha bosqichlarini, jumladan, investitsiya takliflarini ishlab chiqish, tashabbuskorlarni qidirish va tanlash, yer uchastkalari, kredit resurslarini ajratish, kommunal tarmoqlarga ulanishni ta'minlash va boshqa masalalarni qamrab oladi.
Viloyatda eksport faoliyatini tizimli qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama etildi. Joriy yilning yanvar - aprel oylarida Eksportni rag‘batlantirish agentligi tomonidan Samarqand viloyati eksportchilariga moliyaviy ko‘mak berish, jumladan, chet elga yetkazib berish uchun transport xarajatlarining bir qismini qoplash, sug‘urta xizmatlaridan garov sifatida foydalanganda sug‘urta mukofotlari qiymatini, xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etish va zarur sertifikatlar olish bilan bog‘liq hamda boshqa xarajatlarni qoplash uchun mablag‘ ajratilayotganligi qayd etildi. Eksportni rag‘batlantirish agentligi huzuridagi Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobiga eksportchilarga aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun kredit resurslarini ajratish mexanizmi ham mavjud – joriy yil boshidan buyon eksport qiluvchilarning arizalariga ko‘ra, shu tarzda 570 mlrd so‘mga yaqin mablag‘ ajratildi.
Mutasaddi rahbarlarning eksport qiluvchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va eksport faoliyatini rag‘batlantirish borasidagi faoliyati kengaytirilishi ta'kidlandi.
Tadbir davomida iqtisodiy rivojlanish “drayverlari”ni ishga solish tadbirlarga alohida e'tibor qaratildi. Ular qurilish materiallarini ishlab chiqarish, to‘qimachilik, elektrotexnika, oziq-ovqat, kimyo, metallurgiya sanoatidan iboratdir. Mazkur mavzu davomida Samarqand viloyati hokimligi rahbariyati tomonidan viloyatning investitsiya salohiyatini oshirish borasidagi dolzarb vazifalari va yangi investorlarni jalb etish chora-tadbirlari to‘g‘risida ma'lumotlar taqdim etildi.
Yirik tijorat banklari rahbarlari tomonidan viloyatda tadbirkorlar va ishlab chiqaruvchilarga moliyaviy xizmat ko‘rsatish ko‘lamini kengaytirish va yirik sanoat loyihalarini moliyalashtirish hajmini oshirish masalalari haqida ma'lumot berildi.
Alohida tartibda Urgut tumanini innovasion maxsus iqtisodiy zonaga aylantirish va boshqa tumanlarda uning filiallarini tashkil etish bo‘yicha Davlatimiz rahbari tomonidan qo‘yilgan vazifani bajarishga qaratilgan birinchi darajali chora-tadbirlar haqida so‘z yuritildi.
Shuningdek, tadbir davomida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, “O‘zsanoatqurilishmateriallari”uyushmasi, “O‘zto‘kimachiliksanoat" Uyushmasi, “O‘zeltexsanoat” uyushmasi va Eksportga ko‘maklashish agentligi rahbarlari so‘zga chiqdi. Hududiy energiya ta'minoti tizimi, transport infratuzilmasi, turizm sohasini rivojlantirish, shuningdek, yoshlar tadbirkorligini rag‘batlantirish tashabbuslarini amalga oshirish va yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarini yaratish bo‘yicha ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi.
Tadbir yakunida ommaviy axborot vositalari vakillari o‘zilarini qiziqtirgan mavzular bo‘yicha savollar berish va tegishli davlat idoralari rahbarlaridan to‘liq ma'lumot olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

Новый подход в привлечении инвестиций, развитии внешней торговли и создании новых рабочих мест в Самаркандской области
2021-04-27 | Экономика
24 апреля текущего года в г.Самарканде состоялось обращение заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова к жителям Самаркандской области, посвященное раскрытию новой системы работы по привлечению инвестиций, развитию внешней торговли и созданию рабочих мест в Самаркандской области.
В мероприятии приняли участие руководство соответствующего комплекса Кабинета Министров Республики Узбекистан, Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, профильных ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, а также предприниматели и экспортеры области и представители средств массовой информации.
В обращении были озвучены ключевые задачи по развитию предпринимательства, повышению уровня жизни и поддержке предпринимательских инициатив молодежи, обозначенные Главой государства в ходе визита в Самаркандскую область 15-16 апреля текущего года.
Было озвучено, что в 462 махаллях области в 2021-2022 годах будет реализовано 1 279 инвестиционных проектов на сумму 30,4 тлрн сумов, за счет которых будет создано 25,8 тысячи новых рабочих мест. Отмечалось, что для своевременной и качественной реализации инвестиционных проектов будет внедрена новая система координации министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти, охватывающая все этапы проектного цикла: разработку инвестиционных предложений, поиск и отбор инициаторов, выделение земельных участков и кредитных ресурсов, обеспечение подключения к сетям инженерных коммуникаций и другие вопросы.
Были затронуты вопросы оказания системной поддержки экспортной деятельности в регионе. Отмечалось, что Агентством продвижения экспорта выделяются средства финансовой поддержки экспортерам на покрытие части транспортных расходов, расходов по страховым премиям при использовании страховых услуг в качестве залогового обеспечения, компенсацию расходов, связанных с участием в международных выставках-ярмарках и получением необходимых сертификатов и другие цели.Также действует механизм выделения экспортерам кредитных ресурсов на пополнение оборотных средств за счет средств Фонда поддержки экспортеров при Агентстве продвижения экспорта – с начала текущего года по заявкам экспортеров подобным образом было выделено порядка 570 млрд сумов.
Было подчеркнуто, что ответственными руководителями будет расширена деятельность по оказанию всесторонней поддержки экспортеров и стимулированию экспортной деятельности.
Особое внимание в ходе мероприятия было уделено мерам по задействованию “драйверов” экономического развития в регионе: производство строительных материалов, текстильная, электротехническая, пищевая, химическая и металлургическая промышленность. В данном контексте руководство Самаркандской области представило информацию об актуальных задачах по повышению инвестиционного потенциала региона и мерах по привлечению новых инвесторов.
Также руководителями крупнейших коммерческих банков были раскрыты вопросы расширения сферы оказания финансовых услуг предпринимателям и производителям и увеличения объема финансирования крупных промышленных проектов в регионе.
В отдельном порядке было рассказано о первоочередных мерах, направленных на выполнение поставленной Главой государства задачи по преобразованию Ургутского района в инновационную специальную экономическую зону и созданию ее филиалов в других районах.
Также в ходе мероприятия выступили руководители Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Ассоциации «Узпромстройматериалы», Ассоциации «Узтекстильпром», Ассоциации «Узэлтехпром» и Агентства продвижения экспорта. Рассмотрены приоритетные задачи по развитию региональной системы энергоснабжения, транспортной инфраструктуры, туристического сектора, а также по реализации инициатив в рамках стимулирования молодежного предпринимательства и создания молодежных промышленных и предпринимательских зон.
По итогам выступлений представители средств массовой информации смогли задать вопросы по интересующим темам и получить информацию от руководителей соответствующих государственных ведомств.