“Ipak yo‘li” xalqaro turizm universiteti Bolqon davlatlari bilan hamkorlikni boshladi
O‘zbekiston va Bolqon mamlakatlari turizm universitetlari o‘rtasida ta’lim turizmini rivojlantirishga doir anglashuv memorandumi imzolandi.
Bolgariya kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash Assotsiatsiyasi prezidenti, Yevropa Ittifoqining kichik va o‘rta biznes uyushmasi direktorlar kengashi a’zosi Xalachev Veselin Savov, shuningdek, “Bolgariya-O‘zbekiston” do‘stlik jamiyati raisi, Skopye (Shimoliy Makedoniya Respublikasi) Turizm va menejment universiteti vakili, m.f.d. Krastev Toshko Angelovlar “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetiga amaliy tashrif buyurdi.
Tashrifning asosiy maqsadlaridan biri – ikki tomonlama memorandumni imzolash bo‘ldi.
Tashrif doirasida Skopye Turizm va menejment universiteti va “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universiteti o‘rtasida hamkorlik tamoyillari muhokama qilinib, o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjatga muvofiq, tomonlar qo‘shma akademik va innovatsion loyihalar, ilmiy-tadqiqot dasturlarini tashkil etish va amalga oshirish, seminar va ilmiy-amaliy konferentsiyalar o‘tkazish, Skopye shahridagi Turizm va menejment universitetida “Ipak yo‘li” universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari stajirovka o‘tash, shuningdek, ta’lim, ilm-fan va texnologiyalarni rivojlantirish, ilmiy almashishga ko‘maklashish va kadrlar salohiyatini mustahkamlash kabi asosiy yo‘nalishlar borasida kelishuvlarga erishdi.
Uchrashuv faqatgina memorandumlarni imzolash bilan chegaralanmadi. “Ipak yo‘li” universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari tashrif buyurgan mehmonlar tomonidan sayyor leksiya doirasida Bolgariya Respublikasi va Shimoliy Makedoniya Respublikasining sayyohlik salohiyati bilan tanishishdi.

Международный университет туризма “Шелковый путь” начал сотрудничество с Балканскими странами
Меморандум о взаимопонимании по развитию познавательного туризма подписан между туристическими ВУЗами Узбекистана и Балкан.
Президент Ассоциации поддержки малого и среднего бизнеса Болгарии, член Совета директоров Ассоциации малого и среднего бизнеса Европейского союза Халачев Веселин Савов, а также председатель общества дружбы «Болгария-Узбекистан», представитель Университета туризма и менеджмента в Скопье (Македония), д.к.н. Крастев Тошко Ангелов с рабочим визитом посетили Международный университет туризма «Шелковый путь».
Одна из основных целей визита – подписание двухстороннего меморандума.
В рамках визита было обговорено соглашение о совместной работе и подписан меморандум о взаимопонимании между Университетом туризма и менеджмента в Скопье и Международным университетом туризма «Шёлковый путь». Согласно подписанному документу, стороны договорились об организации и реализации совместных академических и инновационных проектов, научно-исследовательских программ, проведении семинаров и научно-практических конференций, стажировок профессорско-преподавательского состава и студентов университета «Шелковый путь» в университете туризма и менеджмента в Скопье, а также содействия академического обмена в сфере образования, развития науки и технологий, укрепления кадрового потенциала.
Встреча не ограничилась лишь подписанием меморандумов. Для профессорско-преподавательского состава и студентов университета «Шелковый путь» были проведены гостевые лекции, в которых был продемонстрирован туристический потенциал Республики Болгария и Республики Северная Македония.