Shavkat Mirziyoyev: Meni ko‘proq quvontiradigani yoshlarimizning malakasi, ishonchi
Bu yerda umumiy qiymati 365 million dollardan ziyod bo‘lgan 17 ta loyiha joylashtirilgan bo‘lib, shundan 6 tasi o‘tgan yili foydalanishga topshirilgan edi. Bu yil boshida yana 4 ta korxonada qurilish-montaj ishlari bitkazildi. Ayni kunlarda sinov rejimida mahsulot tayyorlanmoqda.
Prezident ushbu korxonalarda o‘rnatilgan texnologiyalar, ishlab chiqariladigan mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
- Bu korxonalarning, albatta, iqtisodiy ahamiyati katta. Lekin meni ko‘proq quvontiradigani yoshlarimizning malakasi, ishonchi. Hozirgi yoshlar o‘qigan paytlarda bunaqa stanoklar yo‘q edi. Shu ishlarni 15 yil oldin boshlaganimizda bolalarimizning bilimi, saviyasi bugun umuman boshqacha bo‘lardi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Furnitura va aksessuarlar loyihasining qiymati 20 million dollar. Buning evaziga bino mukammal ta’mirlanib, Turkiyadan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatilgan. 450 ta ish o‘rni yaratilgan. Korxona eshik va romlar uchun yiliga 6 million dona furnitura va aksessuar ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bu 10 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish, 3 million dollarlik eksport imkoniyatini beradi.
Yana bir korxonada 5 xil modifikatsiyadagi panelli isitish radiatorlari ishlab chiqariladi. Uning qiymati 19 million dollardan ziyod, quvvati yiliga 640 ming dona. Yevropa texnologiyasi asosida tayyorlanadigan bunday radiatorlarga ichki bozorda ham, tashqi boroda ham talab bor. Shundan kelib chiqib, 6 million dollarlik import o‘rnini bosish, 8 million dollarlikdan ko‘proq eksport qilish mo‘ljallangan. 250 kishi ish bilan ta’minlangan.
Alyumin kompozit panellar korxonasi ham iqtisodiy samarador. Unda tayyorlanadigan 432 ming dona mahsulot 10 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish, 3 million dollarlik eksportni ta’minlash imkonini beradi. Buning uchun 2 million dollar evaziga Xitoy texnologiyasi o‘rnatilgan. 80 ta ish o‘rni yaratilgan.
Metall konstruksiyalar ishlab chiqarish loyihasining qiymati 29 million dollar. Shunga yarasha, import o‘rnini bosish darajasi ham nisbatan yuqori – 16 million dollar. Shuningdek, 1,5 million dollarlik eksport ham rejalashtirilgan. Korxonaga Italiya texnologiyasi o‘rnatilgan bo‘lib, 3 xil sendvich panellar hamda 2 turdagi qora va yengil metall konstruksiyalar ishlab chiqariladi. Bu yerda 350 kishi ishlaydi.
Yangi ishga tushayotgan korxonalarda mahalliylashtirish darajasi 35-40 foizni tashkil etadi.
Texnoparkda barcha loyihalar ishga tushgandan keyin joriy yil yakunida 5 trillion 700 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqariladi, 105 million dollarlik eksport qilinadi. 7 mingga yaqin kishi ish bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari shu bilangina cheklanmasdan, yangi loyihalar ishlab chiqish, qo‘shilgan qiymat yaratadigan mahsulotlarga e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.

Шавкат Мирзиёев: Больше всего меня радуют квалификация и уверенность нашей молодежи
Здесь размещено 17 проектов на сумму более 365 миллионов долларов, шесть из которых были запущены в прошлом году. В начале этого года строительно-монтажные работы завершены еще на 4 предприятиях. В настоящее время начато тестовое производство.
Президент ознакомился с внедренными на этих предприятиях технологиями и производимой ими продукцией.
- Конечно, эти предприятия имеют большое экономическое значение. Но что меня больше радует, так это квалификация и уверенность нашей молодежи. Когда нынешняя молодежь еще только училась, таких станков не было. Если бы мы начали эту работу 15 лет назад, уровень образования наших детей сегодня был бы совсем другим, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Стоимость проекта по выпуску фурнитуры и аксессуаров составляет 20 миллионов долларов. Предприятие оснащено современным оборудованием из Турции, создано 450 рабочих мест. Производственная мощность компании составляет 6 миллионов единиц фурнитуры и аксессуаров для дверей и рам в год. Это обеспечит замещение импорта на 3 миллиона долларов и возможность экспорта на 3 миллиона долларов.
Другое предприятие производит панельные радиаторы отопления 5 различных модификаций. Проект обошелся в более чем 19 миллионов долларов. Предприятие способно выпускать в год 640 тысяч радиаторов по европейской технологии. Они востребованы как на внутреннем рынке, так и за рубежом. В результате планируется заместить импорт на 6 миллионов долларов и экспортировать продукцию более чем на 8 миллионов долларов. Здесь работают 250 человек.
Предприятие по производству алюминиевых композитных панелей также является рентабельным. Его мощность - 432 тысячи штук в год - позволит заместить 10 миллионов долларов импорта и обеспечить 3 миллиона долларов экспорта. Установлено китайское оборудование на 2 миллиона долларов, создано 80 рабочих мест.
Стоимость проекта по производству металлоконструкций - 29 миллионов долларов. Заявленный показатель импортозамещения - 16 миллионов долларов. Планируется также экспорт на сумму 1,5 миллиона долларов. Предприятие оснащено итальянской технологией и производит 3 вида сэндвич-панелей и 2 вида металлоконструкций. Здесь трудятся 350 человек.
Уровень локализации на новых предприятиях - 35-40 процентов.
После запуска всех проектов в Технопарке до конца этого года будет произведено продукции на 5,7 триллиона сумов, а на экспорт будет направлено товаров на 105 миллионов долларов. Намечено обеспечить работой около 7 тысяч человек.
Глава государства призвал не ограничиваться этими предприятиями и разрабатывать новые проекты, уделять внимание выпуску продукции с добавленной стоимостью.