Shavkat Mirziyoyev: Meni ko‘proq quvontiradigani yoshlarimizning malakasi, ishonchi
Bu yerda umumiy qiymati 365 million dollardan ziyod bo‘lgan 17 ta loyiha joylashtirilgan bo‘lib, shundan 6 tasi o‘tgan yili foydalanishga topshirilgan edi. Bu yil boshida yana 4 ta korxonada qurilish-montaj ishlari bitkazildi. Ayni kunlarda sinov rejimida mahsulot tayyorlanmoqda.
Prezident ushbu korxonalarda o‘rnatilgan texnologiyalar, ishlab chiqariladigan mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
- Bu korxonalarning, albatta, iqtisodiy ahamiyati katta. Lekin meni ko‘proq quvontiradigani yoshlarimizning malakasi, ishonchi. Hozirgi yoshlar o‘qigan paytlarda bunaqa stanoklar yo‘q edi. Shu ishlarni 15 yil oldin boshlaganimizda bolalarimizning bilimi, saviyasi bugun umuman boshqacha bo‘lardi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Furnitura va aksessuarlar loyihasining qiymati 20 million dollar. Buning evaziga bino mukammal ta’mirlanib, Turkiyadan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatilgan. 450 ta ish o‘rni yaratilgan. Korxona eshik va romlar uchun yiliga 6 million dona furnitura va aksessuar ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bu 10 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish, 3 million dollarlik eksport imkoniyatini beradi.
Yana bir korxonada 5 xil modifikatsiyadagi panelli isitish radiatorlari ishlab chiqariladi. Uning qiymati 19 million dollardan ziyod, quvvati yiliga 640 ming dona. Yevropa texnologiyasi asosida tayyorlanadigan bunday radiatorlarga ichki bozorda ham, tashqi boroda ham talab bor. Shundan kelib chiqib, 6 million dollarlik import o‘rnini bosish, 8 million dollarlikdan ko‘proq eksport qilish mo‘ljallangan. 250 kishi ish bilan ta’minlangan.
Alyumin kompozit panellar korxonasi ham iqtisodiy samarador. Unda tayyorlanadigan 432 ming dona mahsulot 10 million dollarlik import o‘rnini to‘ldirish, 3 million dollarlik eksportni ta’minlash imkonini beradi. Buning uchun 2 million dollar evaziga Xitoy texnologiyasi o‘rnatilgan. 80 ta ish o‘rni yaratilgan.
Metall konstruksiyalar ishlab chiqarish loyihasining qiymati 29 million dollar. Shunga yarasha, import o‘rnini bosish darajasi ham nisbatan yuqori – 16 million dollar. Shuningdek, 1,5 million dollarlik eksport ham rejalashtirilgan. Korxonaga Italiya texnologiyasi o‘rnatilgan bo‘lib, 3 xil sendvich panellar hamda 2 turdagi qora va yengil metall konstruksiyalar ishlab chiqariladi. Bu yerda 350 kishi ishlaydi.
Yangi ishga tushayotgan korxonalarda mahalliylashtirish darajasi 35-40 foizni tashkil etadi.
Texnoparkda barcha loyihalar ishga tushgandan keyin joriy yil yakunida 5 trillion 700 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqariladi, 105 million dollarlik eksport qilinadi. 7 mingga yaqin kishi ish bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari shu bilangina cheklanmasdan, yangi loyihalar ishlab chiqish, qo‘shilgan qiymat yaratadigan mahsulotlarga e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.

2021-04-24 | Politics
It hosts 17 projects worth more than $365 million, six of which were launched last year. At the beginning of this year, construction and installation work was completed at 4 more enterprises. Test production is currently underway.
The President got acquainted with the technologies introduced at these enterprises and their products.
“These enterprises are of great economic importance. But what makes me happy is the qualifications and confidence of our youth. When today’s youth were just studying, there were no such machines. If we started this work 15 years ago, the level of education of our children today would be completely different”, said Shavkat Mirziyoyev.
The cost of the project for the production of fittings and accessories is $20 million. The enterprise is equipped with modern equipment from Turkey. It employs 450 people. The production capacity of the company is 6 million pieces of fittings and accessories for doors and frames. This will provide import substitution of $3 million and export opportunities for $3 million.
Another company produces panel heating radiators in 5 different modifications. The project cost more than $19 million. The enterprise is capable of producing 640 thousand radiators per year using European technology. They are in demand both in the domestic market and abroad. It is planned to replace imports by $6 million and export products for more than $8 million. It employs 250 people.
The enterprise for the production of the aluminum composite panel is also profitable. Its capacity – 432 thousand pieces per year – will replace $10 million in imports and provide $3 million in exports. Chinese equipment worth $2 million have been installed, 80 people have been employed.
The cost of the project for the production of metal structures is $29 million. The declared indicator of import substitution is $16 million. Exports are also planned for $1.5 million. The company is equipped with Italian technology and produces 3 types of sandwich panels and 2 types of metal structures. It employs 350 people.
The level of localization at new enterprises is 35-40 percent.
After the launch of all projects in Technopark, products worth 5.7 trillion UZS will be produced by the end of this year, and goods worth $105 million will be exported. It is planned to employ about 7 thousand people.
The President urged not to be limited to these enterprises and develop new projects, pay attention to manufacturing value-added products.