2021-04-17 | Madaniyat
2022-2023 yillarda buyuk ajdodimiz - yirik olim va faylasuf Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1050 yilligi UNESCO (Birlashgan Millatlar Tashkilotining ta’lim, ilm-fan va madaniyat masalalari bo‘yicha maxsus tashkiloti) ishtirokida nishonlanadi.
UNESCO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy Komissiyasi raisi Aziz Abduxakimovning ma’lum qilishicha, UNESCO Ijroiya kengashi 211-yig‘ilishi doirasida shunga oid qaror tasdiqlangan.
Ta’kidlash joizki, ushbu taklif O‘zbekiston Respublikasi tashabbusi bilan Tojikiston, Eron va Turkiya davlatlari yordamida ishlab chiqilgan edi. Endi esa mazkur masala joriy yilning noyabrida Fransiyaning Parij shahrida bo‘lib o‘tadigan UNESCO Bosh anjumani 41-yig‘ilishida tasdiqlash uchun kiritiladi.
“Mamlakatimizning UNESCO bilan kengayib borayotgan hamkorligidagi yana bir muhim qadami bilan hammani chin qalbimdan tabriklayman”, - deydi Aziz Abduhakimov.

1050-летие со дня рождения Абу Райхана Беруни будет широко отмечаться при участии ЮНЕСКО
В 2022-2023 годах при участии ЮНЕСКО (Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры) будет отмечаться 1050-летие со дня рождения нашего великого предка - великого ученого и философа Абу Райхана Беруни.
По словам Председателя Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО Азиза Абдухакимова, решение принято на 211-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО.
Следует отметить, что данное предложение было разработано по инициативе Республики Узбекистан при поддержке Таджикистана, Ирана и Турции. Теперь этот вопрос будет представлен на утверждение в ходе 41-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже, Франция, в ноябре этого года.
«Искренне поздравляю всех с еще одним важным шагом в расширении сотрудничества нашей страны с ЮНЕСКО», - сказал Азиз Абдухакимов.