O'zbekiston va Estoniya elektron hukumatni rivojlantirish bo'yicha hamkorlikni mustahkamlamoqda
Bugun, 14-aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Estoniya Elektron boshqaruv akademiyasining ijrochi direktori X. Astok bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o'rinbosari O.Pekos ishtirok etdi.
Uchrashuvda ta'kidlaganidek, bugungi kunda Estoniya elektron hukumatni joriy etish va rivojlantirish bo'yicha Yevropa hamda dunyoda yetakchilardan biri hisoblanadi. Shu bilan birga, Boltiqbo'yi davlatining tajribasi mamlakatimizda "Elektron hukumat" tizimini rivojlantirish uchun juda muhimdir.
Uchrashuv doirasida mamlakatimiz oʻrtasida elektron hukumat va raqamli rivojlanish yoʻnalishlarida oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, jumladan davlat xizmatlarini elektron shaklga oʻtkazish, aholi va tadbirkorlik subyektlariga xizmatlarni koʻrsatishda elektron almashinuv mexanizmlarini takomillashtirish masalalari muhokama etildi.
Uchrashuv yakunida, tomonlar o'zaro hamkorlikning asosiy masalalari va yo'nalishlarini aks ettiradigan memorandum imzolash orqali sheriklik aloqalarini mustahkamlash istagini bildirdilar.

Узбекистан и Эстония активизируют сотрудничество в рамках развития электронного правительства
Сегодня, 14 апреля в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций прошла встреча с Исполнительным директором Академии электронного управления Эстонии Х. Асток.
Во встрече принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О. Пекось.
Как было отмечено на встрече, сегодня Эстония является одним из лидеров в Европе и в мире в области внедрения и развития электронного правительства. И в этом плане опыт прибалтийской страны будет весьма полезен для развития системы «E-Government» у нас в стране.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двухстороннего сотрудничества в рамках развития электронного правительства и цифрового развития двух стран, в том числе перевод государственных услуг в электронный формат, совершенствование механизмов электронного взаимодействия государственных органов при оказании услуг населению и субъектам предпринимательства, подготовку специалистов в этой сфере.
По итогам встречи стороны изъявили желание укрепить партнерские отношения подписанием меморандума, где будут отражены основные вопросы и направления сотрудничества.