Hindiston bilan ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 12-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov videokonferensaloqa orqali Hindiston Respublikasi Temir yo‘llar, savdo va sanoat vaziri P.Goyal bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat davomida investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy, transport va logistika sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmining izchil o‘sishidan mamnun ekanliklarini bildirdilar. 2020-yil yakunlari bo‘yicha Hindiston bilan o‘zaro savdo hajmi qariyb 442 million dollarni tashkil etdi, bu esa 2019-yildagisidan 25% ko‘pdir. Shu bilan birga, o‘zaro savdo hajmini ko‘paytirish yuzasidan samarali chora-tadbirlar ko‘rishga qiziqish bildirildi va yaqin istiqboldagi vazifalar muhokama qilindi.
Jumladan, ikki mamlakatning tegishli ilmiy-tadqiqot institutlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi va Hindiston Respublikasi o‘rtasida Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim tuzish imkoniyatlarini baholash bo‘yicha o‘tkazilayotgan qo‘shma tadqiqot natijalarini tayyorlashni jadallashtirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, tomonlar qo‘shma loyihalar portfelini kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini jadal rivojlantirish, Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida hukumatlararo bitimni imzolashni jadallashtirish hamda biznes-forumlar va boshqa tadbirlarni tashkil etish orqali ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida ishbilarmonlik  munosabatlarini mustahkamlash muhim ahamiyatga ega ekanligini ta'kidladilar.
Shuningdek, moliyaviy-texnik hamkorlik masalalariga to‘xtalib o‘tildi - ikki mamlakat vazirliklari va idoralarining Hindiston Eksimbanki hisobidan moliyalashtirilishi rejalashtirilgan ijtimoiy va infratuzilma loyihalarining texnik-iqtisodiy parametrlarini ishlab chiqish va muvofiqlashtirish bo‘yicha qo‘shma faoliyati jadallashtirildi.
Transport va logistika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Jumladan, tegishli tuzilmalar mutaxassislari orasidan xalqaro transport yo‘laklari tizimiga integratsiyalashish bo‘yicha tajribani o‘rganish yuzasidan qo‘shma ekspert guruhlarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston transport infratuzilmasini qurish va rekonstruksiya qilish sohasida yangi loyiha va tashabbuslarni ishlab chiqish bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirishga kelishib oldilar.
Videokonferensiya yakunida ikki tomonlama investitsiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalarini tezkorlik bilan hal etish hamda ikkala tomon manfaatdor bo‘lgan loyiha va tashabbuslarni ilgari surishni jadallashtirish maqsadida tegishli vazirlik va idoralar darajasida faol muloqotni davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены вопросы расширения многопланового сотрудничества с Индией
12 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством видеоконференцсвязи провел переговоры с Министром железных дорог, торговли и промышленности Республики Индия П.Гоялом.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической и транспортно-логистической сферах.
Стороны выразили удовлетворение последовательным ростом объемов товарооборота между двумя странами. По итогам 2020 года объем взаимной торговли с Индией составил 442 млн долларов, что на 25% больше аналогичного показателя 2019 года. Наряду с этим, была выражена взаимная заинтересованность в принятии действенных мер по кратному увеличению объемов взаимной торговли и обсуждены задачи на ближайшую перспективу.
В частности, достигнута договоренность об ускорении подготовки результатов совместного исследования по оценке возможностей заключения Соглашения о преференциальной торговле между Республикой Узбекистан и Республикой Индия, проводимого профильными научно-исследовательскими институтами двух стран.
Стороны также отметили важность расширения портфеля совместных проектов, интенсивного развития промышленной кооперации и укрепления делового партнерства между предпринимателями двух стран путем ускорения проработки подписания межправительственного Соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций и организации бизнес-форумов и других мероприятий, нацеленных на сближение деловых кругов двух стран.
Также были затронуты вопросы финансово-технического сотрудничества – активизирована совместная деятельность министерств и ведомств двух стран по проработке и согласованию технико-экономических параметров социальных и инфраструктурных проектов, финансирование которых планируется осуществить за счет средств Эксимбанка Индии.
Отдельное внимание было уделено развитию сотрудничествав транспортно-логистической сфере – достигнута договоренность о создании совместных экспертных групп из числа специалистов профильных структур для изучения опыта по интеграции в систему международных транспортных коридоров.
Также стороны обусловились активизировать взаимодействие по выработке новых проектов и инициатив в области строительства и реконструкции транспортной инфраструктуры Узбекистана.
По итогам видеоконференции достигнута договоренность о поддержании активного диалога на уровне профильных министерств и ведомств в целях оперативного решения вопросов двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества и ускоренного продвижения общих проектов и инициатив.