Samarqand va Buxoro viloyatlarida turizm soha vakillari malakasini oshirishga doir seminarlar o‘tkazildi
2021-04-12 | Turizm
Samarqand va Buxoro viloyatlarida Turizm va sport vazirligi qoshidagi “Turizm xizmatlarini sertifikatlashtirish markazi” DUK tomonidan turizm sohasi vakillari uchun pandemiyadan so‘ng faoliyat yuritish va joylashtirish vositalari toifalarini hamda ularda xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish shuningdek, “Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED” tizimi borasida maxsus seminarlar tashkil etildi.
Seminar treningdan ko‘zlangan maqsad hududlarda faoliyat yuritadigan soha vakillari malakasini yanada oshirish hamda mehmonlarga xizmat ko‘rsatish sifatini yuqori darajaga olib chiqishdan iborat.
Bunda Markaz vakillari Husan Alisherov va Asror Sultonovlar tomonidan quyidagi muhim mavzularga doir ma’ruzalar qilindi.
• Joylashtirish vositalarini sertifikatlashtirish va ularga toifa berish;
• yangi mehmonxonani qurish va jihozlash uchun investorlarga subsidiya hamda tashkilotlarni franchayzing to‘g‘risidagi shartnoma asosida qisman moliyalashtirish uchun davlat byudjetidan mablag‘ ajratish;
• joylashtirish vositalarida xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish;
• “Hotels staff qualification” mobil ilovasi;
• joylashtirish vositalarida xizmat ko‘rsatish bo‘yicha o‘quv videoroliklari taqdimoti;
• “Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED” tizimini joriy qilish maqsadlari;
• davlat muassasalarini xavfsiz obyektlar Reestriga kiritish;
• sertifikatlashtirish bosqichlari;
• turizm industriya obyektlarida xavfsiz turistik xizmatlar ko‘rsatish.
Viloyatlardagi Turizmni rivojlantirish departamentlari bilan birgalikda tashkil etilgan tadbirda 30 dan ortiq turizm soha vakillaridan iborat ishtirokchi qatnashdi. Seminar qizg‘in savol-javoblarga boy tarzda o‘tib, ularga mas’ullar tomonidan batafsil javoblar berildi.
Shu o‘rinda, Markaz tomonidan bu kabi o‘quv seminarlarni respublikaning barcha hududlari kesimida tashkil etish rejalashtirilgan.

In Samarkand and Bukhara regions seminars were held to improve the skills of representatives in the field of tourism
2021-04-12 | Tourism
In Samarkand and Bukhara regions for representatives of the tourism industry, the State Unitary Enterprise under the ministry of Tourism and sports “Center for сertification of tourism services” organized a special seminar on functioning after the pandemic and improving the categories of accommodation facilities and the quality of service in them, as well as on the “Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED”.
The aim of the seminar is to improve the qualifications of industry representatives working in the regions and improve the quality of guest service.
During the seminar, representatives of the Center Khusan Alisherov and Asror Sultanov made reports on the following important topics.
• Сertification and classification of accommodation facilities;
• allocation of funds from the state budget for subsidies to investors for the construction and equipping of a new hotel and partial financing of organizations on the basis of a franchise agreement;
• improving the quality of accommodation services;
• a mobile application on the qualifications of hotel personnel;
• training videos on the provision of services in accommodation facilities;
• goals of implementation of the system “Uzbekistan. Safe travel GUARANTEED”;
• inclusion of state institutions in the Register of Safe Objects;
• stages of certification;
• recommendations for the provision of safe travel services in the tourism industry.
More than 30 participants in the tourism industry took part in the event, organized jointly with regional tourism development departments. The seminar was full of lively questions and answers, to which the officials answered in detail.
In this regard, the Center plans to organize similar training seminars in all regions of the country.