O‘zbekiston Prezidenti Pokiston Bosh vaziri bilan onlayn-uchrashuv o‘tkazadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon 14-aprel kuni videoanjuman shaklida uchrashuv o‘tkazadilar.
Tadbir kun tartibidan ikki tomonlama amaliy sheriklik va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari o‘rin olgan.
Asosiy e’tibor Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini birgalikda ilgari surish, o‘zaro savdo hajmini oshirish, ikki mamlakatning yetakchi korxona va kompaniyalari o‘rtasidagi kooperatsiyani kengaytirish, aviaqatnovlarni tiklash, hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni rivojlantirishga qaratiladi.
O‘zbekiston va Pokiston yetakchilari xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashib, bo‘lajak tadbirlar rejasini ko‘rib chiqadilar.
Sammit yakunida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va ta’lim sohalariga oid qator qo‘shma hujjatlar imzolanishi rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана проведет онлайн-встречу с Премьер-министром Пакистана
14 апреля состоится саммит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Имрана Хана в режиме видеоконференции.
В повестку дня мероприятия включены актуальные вопросы двустороннего практического партнерства и регионального взаимодействия.
Основное внимание будет уделено совместному продвижению проекта строительства Трансафганской железной дороги, наращиванию объемов взаимной торговли, расширению кооперации между ведущими предприятиями и компаниями
двух стран, возобновлению авиасообщения, развитию межрегиональных контактов и культурно-гуманитарных обменов.
Лидеры Узбекистана и Пакистана также обменяются мнениями по вопросам сотрудничества в рамках международных организаций, рассмотрят график предстоящих мероприятий.
По итогам саммита планируется подписание ряда совместных документов в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и образовательной сферах.