Qatarning Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2021-yilning 10-aprel kuni Dohada Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Qatar Davlatining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Mutlaq bin Majid al-Qahtoniy bilan uchrashdi.
Tomonlar afgʻonlararo inklyuziv muzokaralarni davom ettirish orqali Afgʻonistondagi siyosiy tinchlik jarayonini ilgari surish boʻyicha oʻzaro munosabatlarning dolzarb jihatlarini muhokama qildilar.
Qayd etilganidek, Afgʻonistonda barqaror tinchlikni oʻrnatishga koʻmaklashish uchun xalqaro hamjamiyat saʼy-harakatlarini birlashtirish muhim sanaladi.
Mutlaq bin Majid al-Qahtoniy, shuningdek, Afgʻonistonda Oʻzbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan infratuzilma loyihalarining qoʻshni mamlakat iqtisodiyotini tez surʼatda tiklashda muhim ahamiyatga egaligini taʼkidladi.

О встрече со Специальным представителем Катара по Афганистану
10 апреля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Дохе встретился со Специальным представителем Государства Катар по Афганистану Мутлаком бин Маджидом аль-Кахтани.
Стороны обсудили актуальные аспекты взаимодействия для продвижения мирного политического процесса в Афганистане путем продолжения инклюзивных межафганских переговоров.
Отмечена важность объединения усилий международного сообщества для содействия установлению прочного мира в Афганистане.
Мутлак бин Маджид аль-Кахтани также подчеркнул важное значение реализуемых Узбекистаном в Афганистане инфраструктурных проектов для скорейшего восстановления экономики страны.