O‘zbekiston va Turkiya savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlamoqda
Joriy yilning 8-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Turkiya Respublikasi savdo vaziri Ruxsar Pekjan bilan uchrashdi.
Uchrashuv doirasida, shuningdek, Turkiya eksportchilari assambleyasi, Turkiya tadbirkorlar va hunarmandlar uyushmasi, Turkiya pudratchilar uyushmasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Savdo-sanoat palatasi rahbarlari ishtirokida kengaytirilgan tarkibdagi ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar O‘zbekiston iqtisodiyotiga Turkiya investitsiyalari oqimining jadal o‘sishi bilan tavsiflanadigan investitsiyaviy hamkorlik sohasidagi tendensiyalarni muhokama qildilar, shuningdek, O‘zbekistonda investitsiya loyihalarini amalga oshirayotgan turk tadbirkorlariga tizimli yordam ko‘rsatishga o‘zaro sodiqligini ta'kidladilar.
Uchrashuvda, shuningdek, ikki tomonlama savdo munosabatlarini rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollari, jumladan, yaqin kelajakda o‘zaro savdo hajmini 5 mlrd dollarga yetkazish maqsadida savdo aylanmasini oshirish bo‘yicha navbatdagi qo‘shma chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Shu nuqtai nazardan, ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari ekspertlarining o‘zaro hamkorligini jadallashtirish va mavjud masalalar bo‘yicha o‘zaro maqbul yechimlarni ishlab chiqish orqali O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim loyihasini kelishishni tezlashtirishga oid birinchi darajali vazifalar belgilab olindi. Tomonlarning fikricha, Bitimning imzolanishi ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklikning mustahkamlanishiga sezilarli turtki beradi.
Tomonlar, shuningdek, elektron tijorat sohasida amaliy sheriklikni yo‘lga qo‘yish dolzarbligini ta'kidladilar va bu borada ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida hozirgi vaqtda kelishish bosqichida bo‘lgan tegishli hujjatni yaqin kelajakda imzolashni belgilab oldilar.
Bundan tashqari, ikki mamlakat standartlashtirish xizmatlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish orqali texnik tartibga solish, standartlashtirish, muvofiqlikni baholash, akkreditasiya va metrologiya sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Bunda o‘zaro mahsulot yetkazib berishni amalga oshirishda o‘zbek va turk ishlab chiqaruvchilariga to‘sqinlik qiluvchi g‘ovlarni bartaraf etish umumiy maqsad qilib qo‘yildi.
Muloqot chog‘ida Turkiya tomoni O‘zbekiston tomonidan xalqaro iqtisodiy makonga integratsiyalashish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi hamda muzokaralar jarayoniga jalb etilgan o‘zbek mutaxassislari uchun treninglar va maslahatlashuvlar tashkil etish orqali Jahon savdo tashkilotiga (JST) a'zo bo‘lish jarayonida har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv va muzokaralar yakunida “O‘zstandart” Agentligi huzuridagi Akkreditasiya markazi va Turkiya Respublikasining Akkreditasiya agentligi o‘rtasida “Halol” standartini joriy etish borasida O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.

Узбекистан и Турция укрепляют торгово-экономическое сотрудничество
8 апреля текущего года состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с министром торговли Турецкой Республики Рухсар Пекджан.
Также в рамках встречи состоялись двусторонние переговоры в расширенном формате с участием руководителей Ассамблеи турецких экспортеров, Ассоциации предпринимателей и ремесленников Турции, Турецкой ассоциации подрядчиков, а также Министерства иностранных дел и Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
Стороны обсудили текущие тенденции в области инвестиционного сотрудничества, характеризующиеся динамичным ростом притока турецких инвестиций в экономику Узбекистана, а также отметили взаимную приверженность оказанию системной поддержки турецким предпринимателям, реализующим инвестиционные проекты в Узбекистане.
Также в ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития двусторонних торговых взаимоотношений, включая дальнейшие совместные меры по увеличению товарооборота с целью его доведения до 5 млрд долларов в ближайшей перспективе.
В данном контексте были определены первоочередные задачи по ускорению согласования проекта Соглашения о преференциальной торговле между Узбекистаном и Турцией, путем активизации взаимодействия экспертов профильных министерств и ведомств двух стран и выработки взаимоприемлемых решений по имеющимся вопросам. По мнению сторон, подписание Соглашения придаст существенный импульс укреплению экономического партнерства двух стран.
Также была отмечена актуальность налаживания практического взаимодействия в области электронной коммерции, в связи с чем стороны определили одним из приоритетов повестки двустороннего сотрудничества подписание в ближайшей перспективе соответствующего документа, который в настоящее время находится на стадии согласования.
Помимо этого, были затронуты вопросы укрепления сотрудничества в сфере технического регулирования, стандартизации, оценки соответствия, аккредитации и метрологии путем расширения сотрудничества служб стандартизации двух стран, ставя общей целью устранение барьеров узбекских и турецких производителей при осуществлении взаимных поставок продукции.
В ходе диалога турецкой стороной были высоко отмечены меры, предпринимаемые Узбекистаном по интеграции в международное экономическое пространство, а также выражена готовность оказать всестороннее содействие в процессе вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО), в частности, путем организации тренингов и консультаций для узбекских специалистов, вовлеченных в переговорный процесс.
По итогам встречи и переговоров был подписан Меморандум о взаимопонимании между Центром аккредитации при Агентстве «Узстандарт» и Агентством аккредитации Турецкой Республики в области внедрения стандарта “Халял”.