Qatar va O‘zbekiston o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnov yo‘lga qo‘yilishi kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov Qatar davlati aviatsiya idoralari delegatsiyasini qabul qildi.
Qatar delegatsiyasining respublikaga tashrifi O‘zbekiston va Qatar o‘rtasida havo qatnoviga doir Hukumatlararo bitim tuzish, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘lovchi aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish masalalarini ishlab chiqish bilan bog‘liq sanaladi.
Uchrashuv avvalida Aziz Abduhakimov tomonidan O‘zbekiston turizmi sohasini rivojlantirish, zamonaviy infratuzilma va turizmning yangi turlarini rivojlantirish, respublikaga xorijiy sayyohlar oqimini bosqichma-bosqich qayta tiklash uchun zarur shart-sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida mehmonlarga ma'lumot berildi.
Shuningdek, Qatar tomoni O‘zbekiston hukumatining hududiy aeroportlarda “ochiq osmon” rejimini joriy qilinishi, xorijiy aviakompaniyalar tomonidan charter reyslarini tashkil etishni rag‘batlantirish maqsadida “cash-back” mexanizmlarini qo‘llash kabi aviatsiya bozorini liberallashtirish bo‘yicha qarorlari bilan tanishtirildi.
Uchrashuvda Qatar fuqaro aviatsiyasi xizmati departamenti boshlig‘i Muhammad Faleh Alxajri mamlakatimizning ulkan sayyohlik salohiyati hamda boy tarixiy-madaniy merosga egaligi Qatar fuqarolarida yuqori qiziqish uyg‘otishini ta'kidlab o‘tdi. Uning fikricha, O‘zbekiston bilan Qatar o‘rtasida havo qatnovi to‘g‘risidagi bitim imzolanishi ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada faollashtirish, sayyohlik va ishbilarmonlik almashinuvini jadallashtirilishiga xizmat qiladi.
“Qatar Airways” departamenti rahbari Salam Al-Samarriy aviakompaniyaning O‘zbekistonga parvozlarni amalga oshirish va respublikaning mintaqaviy aeroportlarida joriy qilingan “ochiq osmon” rejimidan foydalanishga, jumladan, Fors ko‘rfazining boshqa mamlakatlaridan ham sayyohlarni jalb qilishga yuqori qiziqish bildirdi.

Opening of direct flights between Qatar and Uzbekistan is expected
Deputy Prime minister of the Republic of Uzbekistan, minister of Tourism and sports Aziz Abdukhakimov received a delegation of the aviation authorities of the State of Qatar.
Qatari delegation is visiting the republic to accelerate preparation of the Air Transport Agreement between governments of Uzbekistan and Qatar, as well as issues related to establishment of direct passenger flights between two countries.
Mr. Aziz Abdukhakimov opened the meeting by welcoming guests and informed them about development of tourism industry in Uzbekistan, measures taken by the Government to develop modern infrastructure and new types of tourism, necessary conditions for rapid recovery of international tourism to the country.
The Qatari side was also familiarized with decisions of the Government on liberalization of air transport sector, introduction of open skies regime at regional airports and “cash-back” mechanisms for organizing charter flights by foreign airlines.
Mr. Mohammed Faleh Alhajri, head of department Qatar Civil Aviation Authority (QCAA), noted that Uzbekistan has a great tourism potential and rich historical and cultural heritage, which arousing big interest among Qatari residents. In his opinion, the signing of the Air Transport Agreement between Uzbekistan and Qatar will serve as an impetus for further enhancing of cooperation between our countries and increasing of tourist and business exchange.
Mr. Salam Al-Samarri, head of department of “Qatar Airways”, confirmed the high interest of the Qatari airline company in launching direct flights to Uzbekistan and using the open skies regime at regional airports of the republic as well as to attract tourists from other Gulf countries.
Sides welcomed outcomes of the meeting and agreed on early resolution of existing issues regarding finalizing of agreement and its signing, continuation of dialogue on development of bilateral cooperation and the implementation of new projects in the field of tourism.