Qatar va O‘zbekiston o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnov yo‘lga qo‘yilishi kutilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov Qatar davlati aviatsiya idoralari delegatsiyasini qabul qildi.
Qatar delegatsiyasining respublikaga tashrifi O‘zbekiston va Qatar o‘rtasida havo qatnoviga doir Hukumatlararo bitim tuzish, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘lovchi aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish masalalarini ishlab chiqish bilan bog‘liq sanaladi.
Uchrashuv avvalida Aziz Abduhakimov tomonidan O‘zbekiston turizmi sohasini rivojlantirish, zamonaviy infratuzilma va turizmning yangi turlarini rivojlantirish, respublikaga xorijiy sayyohlar oqimini bosqichma-bosqich qayta tiklash uchun zarur shart-sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida mehmonlarga ma'lumot berildi.
Shuningdek, Qatar tomoni O‘zbekiston hukumatining hududiy aeroportlarda “ochiq osmon” rejimini joriy qilinishi, xorijiy aviakompaniyalar tomonidan charter reyslarini tashkil etishni rag‘batlantirish maqsadida “cash-back” mexanizmlarini qo‘llash kabi aviatsiya bozorini liberallashtirish bo‘yicha qarorlari bilan tanishtirildi.
Uchrashuvda Qatar fuqaro aviatsiyasi xizmati departamenti boshlig‘i Muhammad Faleh Alxajri mamlakatimizning ulkan sayyohlik salohiyati hamda boy tarixiy-madaniy merosga egaligi Qatar fuqarolarida yuqori qiziqish uyg‘otishini ta'kidlab o‘tdi. Uning fikricha, O‘zbekiston bilan Qatar o‘rtasida havo qatnovi to‘g‘risidagi bitim imzolanishi ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada faollashtirish, sayyohlik va ishbilarmonlik almashinuvini jadallashtirilishiga xizmat qiladi.
“Qatar Airways” departamenti rahbari Salam Al-Samarriy aviakompaniyaning O‘zbekistonga parvozlarni amalga oshirish va respublikaning mintaqaviy aeroportlarida joriy qilingan “ochiq osmon” rejimidan foydalanishga, jumladan, Fors ko‘rfazining boshqa mamlakatlaridan ham sayyohlarni jalb qilishga yuqori qiziqish bildirdi.

Ожидается открытие прямого авиасообщения между Катаром и Узбекистаном
Заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов принял делегацию авиационных властей Государства Катар.
Азиз Абдухакимов проинформировал гостей о реформах в сфере туризма Узбекистана, современной инфраструктуры и новых видов туризма, предпринимаемых мерах по созданию необходимых условий для поэтапного возобновления международного туризма в республику.
Катарская сторона также была ознакомлена с решениями Правительства республики по либерализации рынка авиаперевозок, внедренным режимом открытого неба в региональных аэропортах, “cash-back” механизмами при организации чартерных рейсов иностранными авиакомпаниями.
Начальник департамента Службы гражданской авиации Катара Мохаммед Фалех Алхажри отметил, что Узбекистан обладает огромным туристическим потенциалом и богатым историко-культурным наследием, вызывающие большой интерес у катарских жителей. По его мнению, подписание соглашения о воздушном сообщении между Узбекистаном и Катаром послужит толчком для дальнейшей активизации сотрудничества между нашими странами и увеличения туристического и делового обмена.
Руководитель департамента “Qatar Airways” Салам Ал-Самарри подтвердил высокую заинтересованность катарской авиакомпании в выполнении полетов в Узбекистан и использовании режима открытого неба в региональных аэропортах республики, в том числе для привлечения туристов из других стран Персидского залива.
По итогам встречи, стороны договорились о скорейшем разрешении имеющихся вопросов по проекту соглашения и его дальнейшем подписании, а также продолжении диалога по развитию сотрудничества и реализации новых проектов в сфере туризма.