Suv resurslaridan foydalanish sohasida davlat boshqaruvi va nazorat tizimini yanada takomillashtirish hamda suv xo‘jaligi ob’ektlari xavfsizligini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida
2021-04-08 | Hujjatlar
Mamlakatimizda suv xo‘jaligi sohasida davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish, suv xo‘jaligini modernizatsiya qilish va rivojlantirish, suv resurslarini boshqarish, suvdan tejamkorlik bilan foydalanish, yerlarning meliorativ holatini yaxshilash borasida izchil islohotlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, suv resurslarini boshqarish va ulardan oqilona foydalanish, suv xo‘jaligi ob’ektlarini loyihalash, davlat ekspertizasidan o‘tkazish, qurish va rekonstruksiya qilish, ayniqsa, suv omborlari va boshqa yirik suv xo‘jaligi ob’ektlarining xavfsizligini ta’minlashda jiddiy kamchilik va muammolar saqlanib qolmoqda.
Suv xo‘jaligi ob’ektlarining aksariyat qismi 30-40 yildan ortiq xizmat qilayotganligi hamda ularni loyihalashga malakali xorijiy ekspertlarni jalb qilish, ilg‘or xorijiy tajribani joriy etish kabi masalalarga yetarli e’tibor qaratilmayotganligi sababli keyingi yillarda ayrim suv xo‘jaligi ob’ektlarida texnogen vaziyatlar va avariyaviy holatlar kuzatilmoqda.
Suv xo‘jaligini boshqarishning samarali tizimini shakllantirish, suvning hisobi va hisobotini yuritishni takomillashtirish, suv xo‘jaligida raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish, suv xo‘jaligi ob’ektlarining xavfsizligini oshirish hamda samarali nazorat tizimini o‘rnatish maqsadida:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 10 iyuldagi PF–6024-son Farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan konsepsiyasi tasdiqlanganligi hamda Konsepsiyaning ustuvor yo‘nalishlari belgilab berilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Quyidagilar Suv xo‘jaligi vazirligining asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib belgilansin:
suv resurslarini boshqarish, suvlarning hisobi, hisoboti va balansini shakllantirish sohasida yagona siyosatni amalga oshirish, shuningdek, suv resurslaridan oqilona foydalanish va ularni muhofaza qilish, suvlarning zararli ta’siri oldini olish va bartaraf etish sohasida davlat organlari va boshqa tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish;
respublika aholisi, iqtisodiyot tarmoqlari va atrof-muhitning suvga bo‘lgan muttasil oshib borayotgan ehtiyojlarini qondirish uchun shart-sharoitlarni yaratish, suv resurslaridan samarali foydalanishni ta’minlash;
suv xo‘jaligi ob’ektlarini modernizatsiyalash, rivojlantirish va qurilish ishlarini sifatli tashkil etish, normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish, shuningdek, xavfsizlik darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi ob’ektlarini loyihalash va ekspertiza qilish ishlariga malakali xorijiy ekspertlar va konsalting tashkilotlarini jalb qilish;
har bir loyihaning iqtisodiy samaradorligini hamda suv xo‘jaligi obyektining xavfsizligini aniq ko‘rsatkich va mezonlar asosida chuqur tahlil qilish orqali uning ustuvorligini belgilash va amalga oshirish;
suv xo‘jaligi ob’ektlarini qurish va rekonstruksiya qilish loyihalarini ekspertiza qilish hamda amalga oshirish ishlarini ilmiy-texnik ta’minlash;
suv omborlari, sel-suv omborlari va boshqa suv xo‘jaligi obyektlari xavfsizligini hamda ishonchli ishlashini ta’minlash;
sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash va barqarorligini ta’minlash choralarini ko‘rish;
suv xo‘jaligi sohasida resurs tejaydigan texnologiyalar, zamonaviy qurilish materiallari, ilg‘or xorijiy tajribani keng qo‘llash;
suv xo‘jaligi ob’ektlarini boshqarish, suvning hisobi va hisobotini yuritish hamda tegishli ma’lumotlar bazasini shakllantirishda raqamli texnologiyalarni joriy qilish;
suv resurslarining hisobi va elektr energiyasi iste’moli bo‘yicha shaffoflikni ta’minlash hamda ularning samaradorligini oshirish;
suv xo‘jaligida bozor iqtisodiyoti tamoyillari, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari va autsorsingni joriy qilish;
suv xo‘jaligi sohasidagi mutaxassislar malakasini oshirishni tizimli tashkil etish, suv xo‘jaligi tashkilotlari bilan ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasidagi integratsiyani kuchaytirish, fan
va texnika yutuqlarini amaliyotga joriy etishni tizimli tashkil qilish;
transchegaraviy suv resurslarini boshqarish va ulardan foydalanish bo‘yicha davlatlararo munosabatlarni rivojlantirish, xorijiy investitsiyalar va texnik ko‘mak mablag‘larini jalb qilish, shuningdek, suv xo‘jaligi sohasidagi xalqaro tashkilotlar faoliyatida faol ishtirok etish.
Suv xo‘jaligi vazirligi, Moliya vazirligi hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining suv xo‘jaligi vazirining:
suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish va rivojlantirishga mas’ul bo‘lgan o‘rinbosari;
davlat-xususiy sheriklik va raqamli texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha maslahatchisi lavozimlarini joriy etish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
Suv xo‘jaligi vazirligi O‘zbekiston Respublikasida barcha suv resurslarini hisobga olish hamda suvdan foydalanish va suv iste’moli samaradorligini oshirish bo‘yicha tegishli tadbirlarni muvofiqlashtirish, shuningdek, suv balansini shakllantirish bo‘yicha vakolatli davlat organi etib belgilansin.
Suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Katta va alohida muhim suv xo‘jaligi ob’ektlarining texnik holatini hamda bexatar ishlashini nazorat qilish davlat inspeksiyasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Suv xo‘jaligi ob’ektlari xavfsizligini nazorat qilish davlat inspeksiyasi (keyingi o‘rinlarda – Inspeksiya) etib qayta tashkil etilsin.
Belgilansinki, Inspeksiya Suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Katta va alohida muhim suv xo‘jaligi ob’ektlarining texnik holatini hamda bexatar ishlashini nazorat qilish davlat inspeksiyasining huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari bo‘yicha huquqiy vorisi hisoblanadi.
a) Quyidagilar Inspeksiyaning asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari hisoblanadi:
suv omborlari, sel-suv omborlari va xavf darajasi yuqori bo‘lgan boshqa suv xo‘jaligi ob’ektlarining (keyingi o‘rinlarda – xavf darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi ob’ektlari) xavfsizligini, ishonchli ishlashini hamda qo‘riqlanishini nazorat qilish;
xavf darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi ob’ektlarini joylashtirish va loyihalash bo‘yicha topshiriqlarni hamda ulardan foydalanish bo‘yicha qoidalarni kelishish, shuningdek, ularning xavfsizligi qoidalari va mezonlarini ishlab chiqish;
xavf darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi ob’ektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, ularni foydalanishga qabul qilish, konservatsiyalash va tugatish ishlarida ishtirok etish hamda tegishli
xulosalar berish;
xavf darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi ob’ektlarining xavfsizlik darajasini aniqlash ishlariga zamonaviy texnologiyalar va ilg‘or tajribalarni joriy qilish;
favqulodda vaziyatlarda xavf darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi ob’ektlarining aholiga va iqtisodiyot tarmoqlariga salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirishda ishtirok etish;
b) Inspeksiyaga:
xavf darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi obyektlaridan foydalanishda xavfsizlik bo‘yicha ko‘rsatkichlar va mezonlarga amal qilinmagan hollarda suv to‘plashni cheklash yoki to‘xtatib qo‘yish;
xavf darajasi yuqori bo‘lgan suv xo‘jaligi ob’ektlarining xavfsizligini ta’minlash maqsadida tegishli vazirlik va idoralar, loyiha tashkilotlari, ilmiy-tadqiqot va ta’lim muassasalari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar va xorijiy kompaniyalarning yuqori malakali mutaxassislarini ekspert sifatida jalb qilish huquqi beriladi.
“Gidrotexnika inshootlari xavfsizligi to‘g‘risida”gi yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasini zamonaviy talablar va yondashuvlar asosida ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruhi tarkibi va “Yo‘l xaritasi” 1 va 2-илоvaлaргa muvofiq tasdiqlansin.
Suv xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Moliya vazirligining:
Jahon banki loyihalarini amalga oshirish guruhi, Osiyo taraqqiyot banki loyihalarini amalga oshirish guruhi va Arab muvofiqlashtirish guruhi loyihalarini amalga oshirish guruhi negizida Suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Suv xo‘jaligida xorijiy investitsiya loyihalarini amalga oshirish markazini;
Suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Suv xo‘jaligida kapital qurilish loyihalarini amalga oshirish aгентлиgiни tashkil qilish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
Vazirlar Mahkamasi ushbu Farmon talablaridan kelib chiqib:
bir hafta muddatda Suv xo‘jaligi vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi;
ikki hafta muddatda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Suv xo‘jaligi ob’ektlari xavfsizligini nazorat qilish davlat inspeksiyasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarorlari loyihalarini O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim farmonlariga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim farmonlari 4-ilovaga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
Mazkur Farmonning ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления и контроля в сфере использования водных ресурсов, а также обеспечению безопасности объектов водного хозяйства
2021-04-08 | Документы
В стране проводятся последовательные реформы по повышению эффективности государственного управления в сфере водного хозяйства, модернизации и развитию водного хозяйства, управлению водными ресурсами, экономному использованию воды, а также улучшению мелиоративного состояния земель.
Наряду с этим в управлении и рациональном использовании водных ресурсов, проектировании, проведении государственной экспертизы, строительстве и реконструкции объектов водного хозяйства, особенно
в обеспечении безопасности водоемов и иных крупных объектов водного хозяйства, сохраняются существенные недостатки и серьезные проблемы.
В последние годы вследствие эксплуатации объектов водного хозяйства в течение более 30-40 лет, недостаточного внимания, уделяемого вопросам привлечения квалифицированных зарубежных экспертов и внедрения передового зарубежного опыта в их проектирование, на отдельных объектах водного хозяйства наблюдаются техногенные и аварийные ситуации.
В целях формирования эффективной системы управления водным хозяйством, совершенствования ведения учета воды и отчетности, широкого внедрения цифровых технологий в водное хозяйство, повышения безопасности и установления эффективной системы контроля за объектами водного хозяйства:
Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 10 июля 2020 года № УП–6024 утверждена Концепция развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы и определены ее приоритетные направления.
Определить основными задачами и направлениями деятельности Министерства водного хозяйства:
осуществление единой политики в сфере управления водными ресурсами, формирования учета, отчетности и баланса воды, а также координации деятельности государственных органов и иных организаций
в области рационального использования и охраны водных ресурсов, предупреждения и устранения негативного воздействия воды;
создание условий для удовлетворения непрерывно растущей потребности в воде населения республики, отраслей экономики и окружающей среды, обеспечение эффективного использования водных ресурсов;
привлечение квалифицированных зарубежных экспертов
и консалтинговых организаций к качественной организации работ по модернизации, развитию и строительству объектов водного хозяйства, разработке нормативно-правовых актов, а также работам по проектированию и экспертизе объектов водного хозяйства с высоким уровнем безопасности;
определение приоритетности и реализация каждого проекта путем проведения углубленного анализа экономической эффективности и безопасности объектов водного хозяйства на основе конкретных показателей и критериев;
научно-техническое сопровождение работ по экспертизе и реализации проектов строительства и реконструкции объектов водного хозяйства;
обеспечение безопасности и надежной эксплуатации водоемов, паводковых водохранилищ и иных объектов водного хозяйства;
принятие мер по улучшению мелиоративного состояния и обеспечению устойчивости орошаемых земель;
широкое использование ресурсосберегающих технологий, современных строительных материалов и передового зарубежного опыта в сфере водного хозяйства;
внедрение цифровых технологий в управление объектами водного хозяйства, ведение учета воды и отчетности, а также формирование соответствующей базы данных;
обеспечение прозрачности учета водных ресурсов и потребления электроэнергии, а также повышение их эффективности;
внедрение принципов рыночной экономики, механизмов государственно-частного партнерства и аутсорсинга в водное хозяйство;
организацию повышения квалификации специалистов водного хозяйства на системной основе, усиление интеграции образовательных и научно-исследовательских учреждений с организациями водного хозяйства, организацию системного внедрения на практике достижений науки и техники;
развитие межгосударственных отношений по управлению и использованию трансграничных водных ресурсов, привлечение иностранных инвестиций и средств технического содействия, а также принятие активного участия в деятельности международных организаций в сфере водного хозяйства.
Согласиться с предложением Министерства водного хозяйства, Министерства финансов и Министерства экономического развития
и сокращения бедности о введении должностей:
заместителя министра водного хозяйства, ответственного за развитие
и внедрение водосберегающих технологий;
советника министра водного хозяйства по развитию государственно-частного партнерства и цифровых технологий.
Определить Министерство водного хозяйства уполномоченным государственным органом по учету всех водных ресурсов, координации соответствующих мероприятий по повышению эффективности пользования и потребления воды, а также формированию водного баланса Республики Узбекистан.
Реорганизовать Государственную инспекцию по контролю и надзору за техническим состоянием и безопасностью работы крупных
и особо важных водохозяйственных объектов при Министерстве водного хозяйства в Государственную инспекцию по контролю за безопасностью объектов водного хозяйства при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Инспекция).
Установить, что Инспекция является правопреемником по правам, обязательствам и договорам Государственной инспекции по контролю
и надзору за техническим состоянием и безопасностью работы крупных и особо важных водохозяйственных объектов при Министерстве водного хозяйства.
а) основными задачами и направлениями деятельности Инспекции являются:
осуществление контроля за безопасностью, надежной эксплуатацией и охраной водоемов, паводковых водохранилищ и иных объектов водного хозяйства с высоким уровнем опасности (далее – объекты водного хозяйства с высоким уровнем опасности);
согласование указаний о размещении и проектировании и правил эксплуатации объектов водного хозяйства с высоким уровнем опасности, а также разработка правил и критериев их безопасности;
принятие участия в работах по строительству, реконструкции, приеме в эксплуатацию, консервации и ликвидации, а также выдача соответствующих заключений по объектам водного хозяйства с высоким уровнем опасности;
внедрение современных технологий и передового опыта
в деятельность по определению уровня безопасности объектов водного хозяйства с высоким уровнем опасности;
принятие участия в реализации комплекса мер по смягчению негативного воздействия объектов водного хозяйства с высоким уровнем опасности на население и отрасли экономики в чрезвычайных ситуациях;
б) Инспекции предоставляется право на:
ограничение или приостановление сбора воды в случаях несоблюдения показателей и критериев безопасности при эксплуатации объектов водного хозяйства с высоким уровнем опасности;
привлечение в качестве экспертов высококвалифицированных специалистов соответствующих министерств и ведомств, проектных организаций, научно-исследовательских и образовательных учреждений, а также международных организаций и зарубежных компаний в целях обеспечения безопасности объектов водного хозяйства с высоким уровнем опасности.
Утвердить состав Рабочей группы и «Дорожную карту» по разработке проекта Закона Республики Узбекистан «О безопасности гидротехнических сооружений» в новой редакции на основе современных требований и подходов согласно приложениям №№ 1, 2.
Одобрить предложения Министерства водного хозяйства, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства инвестиций и внешней торговли и Министерства финансов о создании:
Центра по реализации проектов иностранных инвестиций в водном хозяйстве при Министерстве водного хозяйства на базе Группы реализации проектов Всемирного банка, Группы реализации проектов Азиатского банка развития и Группы реализации проектов Арабской координационной группы;
Агентства по реализации проектов капитального строительства в водном хозяйстве при Министерстве водного хозяйства.
Кабинету Министров исходя из требований настоящего Указа внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан проекты постановлений Президента Республики Узбекистан:
в недельный срок – о мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства водного хозяйства;
в двухнедельный срок – о мерах по организации деятельности Государственной инспекции по контролю за безопасностью объектов водного хозяйства при Кабинете Министров.
Внести изменения в некоторые указы Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление контроля за деятельностью ведомств, ответственных