Perm oʻlkasi delegatsiyasi bilan uchrashuv
Joriy yilning 5-aprel kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligida Perm oʻlkasining Хukumat raisi – sanoat va savdo vaziri Aleksey Chibisov boshchiligida Perm oʻlkasi (Rossiya) delegatsiyasi bilan “INNOPROM –   Oʻzbekistonda katta sanoat haftaligi” Xalqaro sanoat koʻrgazmasida ishtirok etish masalalari yuzasidan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama iqtisodiy-savdo boʻyicha hamkorligining holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari yuzasidan muhokama olib borildi.
Aleksey Chibisov viloyat delegatsiyasi tarkibida 12 ta korxona borligini taʻkidladi. Shuningdek, bugungi kunda Perm oʻlkasi 30 ta mintaqaviy korxonalarni qamrab oladigan “Power Uzbekistan 2021” energetika koʻrgazmasida ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
Aleksey Chibisovning soʻzlariga koʻra, viloyat korxonalari Oʻzbekistonning biznes vakillari bilan yaqin aloqalar oʻrnatishga ijobiy yondashmoqda.
Bundan tashqari, delegatsiya rahbari oʻzbekistonlik mehnat muhojirlarini Perm oʻlkasi korxonalarida ishlashga jalb qilishda har tomonlama koʻmak berishga tayyorligini takitlab oʻtdi.
Oʻz navbatida, Oʻzbekiston tomoni Oʻzbekiston va Rossiya, jumladan, Perm oʻlkasi oʻrtasida mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish muhimligini taʻkidladi.
Rossiya tomoniga respublikada biznes yuritish uchun mavjud imkoniyatlar toʻgʻrisida maʻlumot berildi.
Uchrashuv davomida Perm oʻlkasining delegatsiyasi respublikada biznes yuritish uchun mavjud imkoniyatlar toʻgʻrisida maʻlumotlar bilan tanishib chiqdi. Xususan, delegatsiya Oʻzbekistonning erkin va kichik sanoat zonalariga katta qiziqish bildirdi.
Muzokaralar doirasida Oʻzbekiston tomoni energetika, kimyo va boshqa sohalarda respublika hududida yangi ishlab chiqarishlarni yaratish orqali sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish boʻyicha takliflarni ilgari surdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar oʻzaro hamkorlik munosabatlarni davom ettirishga va har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

Meeting with the delegation of the Perm Territory
On April 5 of this year, at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction a meeting was held with a delegation of the Perm Territory (Russia) headed by the Prime Minister - Minister of Industry and Trade of the Perm Territory Alexey Chibisov, which is in Uzbekistan within the framework of participation in the International Industrial Exhibition “INNOPROM” Big Industrial Week in Uzbekistan.
During the meeting, the parties discussed the state of bilateral trade and economic cooperation and prospects for its further development.
Alexei Chibisov noted that the delegation of the region included 12 enterprises. Nowadays, the Perm Territory also plans to take part in the Power Uzbekistan 2021 energy exhibition, which will involve 30 regional enterprises.
According to Aleksey Chibisov, the enterprises of the region are positively disposed to establish close contacts with business representatives of Uzbekistan.
In addition, the head of the delegation expressed readiness for comprehensive support in attracting labor migrants from Uzbekistan to work in enterprises of the Perm Territory.
In turn, the Uzbek side stressed the importance of developing interregional cooperation between Uzbekistan and Russia, including the Perm Territory.
The Russian side was informed about the existing opportunities in the republic for doing business. In particular, the delegation was greatly interested in free and small industrial zones of Uzbekistan.
As part of the negotiations, the Uzbek side put forward proposals for the development of industrial cooperation through the creation of new industries on the territory of the republic in such industries as energy, chemical, etc.
Following the meeting, the parties expressed readiness to continue cooperation and provide full support in every possible ways.