Perm oʻlkasi delegatsiyasi bilan uchrashuv
Joriy yilning 5-aprel kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligida Perm oʻlkasining Хukumat raisi – sanoat va savdo vaziri Aleksey Chibisov boshchiligida Perm oʻlkasi (Rossiya) delegatsiyasi bilan “INNOPROM –   Oʻzbekistonda katta sanoat haftaligi” Xalqaro sanoat koʻrgazmasida ishtirok etish masalalari yuzasidan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama iqtisodiy-savdo boʻyicha hamkorligining holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari yuzasidan muhokama olib borildi.
Aleksey Chibisov viloyat delegatsiyasi tarkibida 12 ta korxona borligini taʻkidladi. Shuningdek, bugungi kunda Perm oʻlkasi 30 ta mintaqaviy korxonalarni qamrab oladigan “Power Uzbekistan 2021” energetika koʻrgazmasida ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
Aleksey Chibisovning soʻzlariga koʻra, viloyat korxonalari Oʻzbekistonning biznes vakillari bilan yaqin aloqalar oʻrnatishga ijobiy yondashmoqda.
Bundan tashqari, delegatsiya rahbari oʻzbekistonlik mehnat muhojirlarini Perm oʻlkasi korxonalarida ishlashga jalb qilishda har tomonlama koʻmak berishga tayyorligini takitlab oʻtdi.
Oʻz navbatida, Oʻzbekiston tomoni Oʻzbekiston va Rossiya, jumladan, Perm oʻlkasi oʻrtasida mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish muhimligini taʻkidladi.
Rossiya tomoniga respublikada biznes yuritish uchun mavjud imkoniyatlar toʻgʻrisida maʻlumot berildi.
Uchrashuv davomida Perm oʻlkasining delegatsiyasi respublikada biznes yuritish uchun mavjud imkoniyatlar toʻgʻrisida maʻlumotlar bilan tanishib chiqdi. Xususan, delegatsiya Oʻzbekistonning erkin va kichik sanoat zonalariga katta qiziqish bildirdi.
Muzokaralar doirasida Oʻzbekiston tomoni energetika, kimyo va boshqa sohalarda respublika hududida yangi ishlab chiqarishlarni yaratish orqali sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish boʻyicha takliflarni ilgari surdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar oʻzaro hamkorlik munosabatlarni davom ettirishga va har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

Встреча с делегацией Пермского края
5 апреля текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности прошла встреча с делегацией Пермского края (Россия) во главе с председателем Правительства – министром промышленности и торговли Пермского края Алексеем Чибисовым.
Делегация находится в Узбекистане в рамках участия в Международной промышленной выставке «ИННОПРОМ – Большая промышленная неделя в Узбекистане».
В ходе встречи стороны обсудили состояние двустороннего торгово-экономического сотрудничества и перспективы его дальнейшего развития.
Алексей Чибисов отметил, что в состав делегации региона вошли 12 предприятий. На сегодняшний день Пермский край планирует также принять участие в энергетической выставке «Power Uzbekistan 2021», на которой будут представлены 30 предприятий региона.
По словам Алексея Чибисова, предприятия региона положительно настроены на установление тесных контактов с представителями бизнеса Узбекистана.
Кроме того, глава делегации выразил готовность к всесторонней поддержке в привлечении трудовых мигрантов из Узбекистана на работу на предприятиях Пермского края.
В свою очередь, узбекская сторона подчеркнула важность развития межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Россией, в том числе с Пермским краем.
Российская сторона была проинформирована о существующих возможностях в республике для ведения бизнеса. В частности, большой интерес у делегации вызвали свободные и малые промышленные зоны Узбекистана.
В рамках переговоров узбекской стороной были выдвинуты предложения по развитию промышленной кооперации путем создания новых производств на территории республики в таких отраслях, как энергетическая, химическая и т.д.
По итогам встречи стороны выразили готовность продолжить сотрудничество и оказывать всемерную поддержку.