O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasida tibbiyot turizmi rivojlantiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov Afg‘onistonning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Ahmad Xolid Elmiy bilan uchrashdi.
Uchrashuvda “PrivaZorg Maastricht” kompaniyasi direktori, “Nobama care” (Niderlandiya) kompaniyasi raisi B.Nizomiy hamda “Jawzjan Al-Hayot” kasalxonasi (Afg‘oniston) muassisi A.Xamiylar ham ishtirok etishdi. Хorijlik mehmonlar O‘zbekistonning turizm sohasidagi islohotlar, yangi yo‘nalishlar va turistik mahsulotlar, “Uzbekistan SafeTravel GUARANTEED” sanitariya-epidemiologiya xavfsizligi tizimi bilan tanishishdi.
Shuningdek, yurtimizda sayyohlik yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish bo‘yicha qabul qilingan chora-tadbirlar muhokama qilindi. Tomonlar O‘zbekistonda tibbiyot turizmini rivojlantirish uchun yaratilgan shart-sharoitlar va o‘ziga xos xususiyatlar haqida atroflicha fikr almashishdi. Xorijiy tadbirkorlar mamlakatimizning yuksak turizm salohiyatini inobatga olgan holda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanini bildirishdi.
Maʼlumot o‘rnida: “Privazorg Maastricht” Niderlandiyadagi “PrivaZorg” tibbiy muassasasini qo‘llab-quvvatlovchi mintaqaviy markaz bo‘lib, “uyda parvarish qilish”ga ixtisoslashgan. O‘z navbatida, “Nobama Care” kompaniyasi to‘liq tibbiy yordamga ega qariyalar uylari tarmog‘idir. Hozirgi vaqtda kompaniya 4 filialiga ega bo‘lib, joriy yilning oktyabr oyida 5-muassasasining ochilishi kutilmoqda. Bunda, taʼsischilar har bir bino uchun 6 million yevro sarmoya kiritishgan.

Медицинский туризм будет развиваться между Узбекистаном и Афганистаном
3 апреля 2021 года состоялась встреча заместителя Премьер-министра, председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма А.Абдухакимова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Афганистана в Узбекистане Ахмадом Халидом Элми. Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=1679
На встрече также участвовали директор компании “PrivaZorg Maastricht”, совладелец компании “Nobama care” (Нидерланды) Б.Низами и директор-соучредитель больницы “Jawzjan Al-Hayot” (Афганистан) А.Хами. Иностранные гости были ознакомлены с реформами в сфере туризма Узбекистана, новыми направлениями и турпродуктами, системой санитарно-эпидемиологической безопасности “Uzbekistan SafeTravel GUARANTEED”, а также принимаемыми мерами по диверсификации туристических направлений в Узбекистане.
Стороны подробно обменялись мнением о созданных условиях и особенностях развития медицинского туризма в Узбекистане. Принимая во внимание высокий потенциал республики, иностранными предпринимателями выражена заинтересованность в реализации совместных проектов.
Для информации: “Privazorg Maastricht” является региональным центром поддержки нидерландского медицинского учреждения “PrivaZorg”, специализирующегося в «уходе на дому». В свою очередь, компания “Nobama Care” — это сеть домов престарелых с полным спектром медицинских услуг. В настоящее время компания имеет 4 филиала, в октябре т.г. ожидается открытие 5го учреждения. Учредителями проинвестировано 6 миллионов евро на каждое здание.